Agris - Ribes uva-crispa

mirela06

Active Member
Achimenes chiar sunt harnici! Sa-i tina Dumnezeu sanatosi sa va bucurati de ei si fructele lor :)
 

ACHIMENES

Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: Doamne Caline, cand am citit mesajul fara sa vad pozele, stiind ca tu ai chestii deosebite, gata e de bine, cand am vazut pozele, am ras de m-am prapadit.
De ce nu, eu iti trimit un pui cu conditia sa-i scoti pe ai tai si sa le dai foc, arata ingrozitor
 

fixpix

Active Member
mie-mi spui?
da noroc ca unde is nu ma deranjeaza deloc!
dar... o sa-i sugerez lu tata sa-i...scoatem :)
punem altii in locu lor.
sau ceva cu poame mai dulci :)
 

pupu

Member
fixpix a spus:


achi... facem schimb???

:cry: :cry: :cry:
fixpix m-am uitat la pozele tale, m-am uitat in carte si concluzia ar fi ca sufera de fainare. tratament incepand cu luna mai cu: topsin 0,1%, benlate0,1%, karathane 25 tot 0,1% sau afugan 0,1 %, tratamente din 2 in 2 saptamani cu oricare din cele de mai sus. + un tratament de iarna

asta scrie, asta am scris si eu.
 

mirela06

Active Member
Mi-e rusine sa-l pozez, chiar daca am fost incurajata sa astept, pt. ca saracul are numai 2 fructe. Am crezut ca este singurul, dar nu stiu cum a aparut si altul, mic, ascuns si facindu-si curaj sa creasca si el :D
 

mirela06

Active Member
Auu. Ghimpuletuleee, imi imprumuti si mie , doar o clipa limba vacutei tale ca sa ling, macar imaginile pt.ca am constatat ca emoticonusul asta :salivat: este prea ptin, la ce are Achimenuta de oferit :cry: :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Tomatele gigantice ale Mirelei si agrisele uriase ale mele, sa vezi ce-o iesi, baga limba in gura ca nu-i frumos :tavalit: :tavalit: :rofl:
 

andrada2003

Member
Daca numai asta-i secretul, nu dai o fuga si la mine sa vorbesti cu capsunii mei??? ca sigur o agrisa de-a ta e mai mare decat o capsuna de-a mea... :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Domle' macar asa de pamplezir, poti spune ca agrisele tale sunt.......normale :) ale mele sunt uriase :oops:
Acu pe bune nici nu se compara cu ale mele :wink:
 

Ioana

Member
ghia_don a spus:
Contra fainarii la agris se executa iarna un tratament cu zeama sulfocalcica 20% sau polisulfura de bariu 6%, iar incepind cu luna mai la aparitia simptomelor, se fac tratamente din doua in doua saptamini pina in septembrie cu un fungicid (topsin).



Draga Ghia_Don,

Agrisului meu de 1 an i s-au acoperit frunzele din varf cu o pulbere alba (o fi fainare?) si am citit postul tau referitor la substantele cu care sa il stropesc. Imi poti spune si de unde sa le achizitionez? Se gasesc ca atare la magazinele specializate si sub aceasta denumire (sulfocalcica 20% respectiv polisulfura de bariu 6%)?

Multumesc de ajutor. Daca e nevoie de poze cu bolnavul, pot sa postez abia peste vreo 2 saptamani cand revin din concediu.

Ioana
 
Sus