Agris - Ribes uva-crispa

happy

Well-Known Member
Apropo de lapsus,ce culoare este intre verde si albastru?Ii zice intr-un fel :? Turcoaz cumva?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, aia e ceva aberatie a aparatului sau altceva, eu pun gatul jos ca n-au penele turcoaz pe picioare :rofl: Mai degraba mi-ar place cochin, daca ar fi si frizat ar fi grozav ;-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu mai multe tufe de ceva care mama zice ca-i agris, dar fructele sunt negre, exista agris negru? Acum e inflorit tot, ce credeti ca o fi, un hibrid, ceva? Anii trecuti am cules fructele, erau negre, cu samburi, seamana cu agrisele dar parca sunt un pic mai mici fata de ce vad in poze si nu cred ca sunt coacaze pt ca frctele nu sunt in ciorchini si nu sunt asa aromate si nici asa de mici... dar nu gasesc acum poze ale fructelor
http://orhidee.sunphoto.ro/Plante_Comestibile/96709584
Later edit: Pun si poza mare, sa se vada clar:
 

doina

Member
Nu seamana cu agrisul. Florile sunt mult prea mari in comparatie cu frunzele. La agris florile abia se vad.
Nu stiu daca o sa gasesc poze de anul trecut cu florile agrisului de la tara dar caut sa vad daca mai are flori agrisul plantat in fata blocului si-l pozez.
 

LadyBug

Well-Known Member
doina a spus:
Nu seamana cu agrisul. Florile sunt mult prea mari in comparatie cu frunzele. La agris florile abia se vad.
Nu stiu daca o sa gasesc poze de anul trecut cu florile agrisului de la tara dar caut sa vad daca mai are flori agrisul plantat in fata blocului si-l pozez.
Multumesc, eu i-am spus mamei ca nu cred ca e agris pt ca e negru si are fructele putin cam prea mici. O fi hibridul acela numit josta? Avem 3 tufe cu multi pui si care infloresc si rodesc mult, au ramas acolo de la chiriasi deci nu stim ce or fi si au mult soare ca e orientare sud aici, desi vara ii mai umbreste vita de vie. Acum vad ca ii ataca un fel de ciuperca din aceea care face urme urate pe frunze, maronii si le chirceste, am vazut si la un piersic ciuperca asta sau ce-o fi, am rupt din frunze dar cred ca va trebui sa ii stropesc cu ceva, sa un se extinda la restul plantelor, sunt foarte inghesuite acolo.
Later edit: am identificat ciuperca, se numeste taphrina deformans, am gasit cu ce se trateaza pe google.
 

LadyBug

Well-Known Member
Doina, multumesc pentru stradanii, parca nu sunt asa colorate ca ale mele, atunci al meu ce o fi? Ce culoare au fructele de la agrisului din poza ta? Exista varietati cu fructe inchise - negre? Al meu cred ca tot ceva hibrid de agris trebuie sa fie, nici cu josta nu seamana, din ce am vazut in poze.
 

irina_81

Member
LadyBug a spus:
Doina, multumesc pentru stradanii, parca nu sunt asa colorate ca ale mele, atunci al meu ce o fi? Ce culoare au fructele de la agrisului din poza ta? Exista varietati cu fructe inchise - negre? Al meu cred ca tot ceva hibrid de agris trebuie sa fie, nici cu josta nu seamana, din ce am vazut in poze.
Mie imi pare a fi coacaz.
 

LadyBug

Well-Known Member
O fi, nu stiu ce soi e, ca io am coacaz si are altfel frunzele si fructele sunt ciorchini si mai mici si mai aromate. Asta nu face deloc ciorchini si are frunzele diferite, o fi un hibrid nou, poate am ceva deosebit :idea:
 

LadyBug

Well-Known Member
carla a spus:
Cred ca e ribes aureum, deci tot un ribes :D
:clap: Asa este, seamana foarte bine si la frunze si la flori, are si fructe negre, fara ciorchini! Multumesc mult pentru identificare. Deci inteleg ca e un fel de coacaz, in final, dupa cum ii spune si numele (golden currant). Am adus la Constanta vreo 10 puisori mici, si i-am pus mai la umbra, nu in soare ca la Eforie, acum sa vedem daca se prind si daca rodesc la anu' (acum sunt mici rau, au 15 cm aproximativ).
Later edit: ha ha ha, cica e cultivata ca planta ornamentala, de fapt, dar sunt bune si fructele si-s folosite si medicinal...
 

doina

Member
LadyBug a spus:
Doina, multumesc pentru stradanii, parca nu sunt asa colorate ca ale mele, atunci al meu ce o fi? Ce culoare au fructele de la agrisului din poza ta? Exista varietati cu fructe inchise - negre? Al meu cred ca tot ceva hibrid de agris trebuie sa fie, nici cu josta nu seamana, din ce am vazut in poze.
Cu placere Lady. Poza este de anul trecut pentru ca acum deja s-au format fructele.
Imi pare bine ca ai deslusit misterul si ai aflat ce planta ai.
Agrisul pozat are fructele roz cand sunt coapte si parca sunt si unii cu fructe verde deschis.
 

MiraMinca

Member
@Lady bug:
În poză e ribex aureum, cel care se foloseşte pentru a obţine atât coacăzi nobili tip pomişor cât şi agrişii altoiţi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc, MiraMinca, deci e folosit drept port-altoi. Pe Internet scrie ca este extrem de rezistent la seceta, probabil din acest motiv e folosit in acest scop, desi tot acolo scrie ca e purtatorul bolii asteia de care am zis eu si ca in 14 state din America e interzis. Se pare ca sunt plante dioice, ii mai spune si ribes odoratum (florile miros frumos), al meu e vizitat de albinute si alte insecte toata ziua, chiar daca s-au cam trecut florile, inca mai are cateva. Nu mai spun de melci, stau si culeg toata ziua la ei, ma gandesc serios sa-i vand pe net :rofl: mai scot bani de plante, cu ocazia asta, tot adun cate 50 pe zi...De fapt, am 3 tufe maricele, scrie pe net ca-l pot face gard viu. Cei plantati la Cta, desi pleostiti, cred ca se prind.
Dar tot mai bine iau agrisi altoiti, cred ca au fructe mai bune, si probabil sunt la fel de usor de crescut? Agrisii se inmultesc tot asa, fac multi pui la baza ori trebuie altoiti ca sa faca fructe bune?
 

doina

Member
Eu i-am cumparat mamei unul din comert si acum are 4-5 tufe pentru ca l-a inmultit prin marcotare.
Daca doresti pot sa vorbesc cu ea daca mai are vre-un lastar care poate fi marcotat.
 

LadyBug

Well-Known Member
doina a spus:
Eu i-am cumparat mamei unul din comert si acum are 4-5 tufe pentru ca l-a inmultit prin marcotare.
Daca doresti pot sa vorbesc cu ea daca mai are vre-un lastar care poate fi marcotat.
Da, as fi interesata, ma gandesc sa iau si eu din comert, daca mai gasesc, caut zilele astea, ca nu mai am rabdare, nu stiu cum de am luat numai coacaz si am ratat agrisii pana acum, desi din aia verzi sau galbeni imi doream.
 
Sus