Agris - Ribes uva-crispa

gabi76

Member
Felicitari ,fetelor!Mi-as dori si eu sa detin un arbust,dar trebuie sa ma invatati mai multe despre cultivarea lor. :? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
am si eu un pui luat de la vecina, are 30 cm si are o importanta productie pe anul asta: 5 agrese :rofl: Bune si-alea :wink:
 

happy

Well-Known Member
Arata bine ,Victoria.Eu am luat unul acum 2 ani si acum are crengi pline de fructe cam doi metri inaltime.Se inmulteste foarte usor primavara din butasi.Anul asta am mai cumparat un soi,sa vedem cum o fi.Spor la mancat.Voi sunteti prea dulci si de aceea ati cumparat ,sa va mai diluati dulceata... :rofl: :rofl: :rofl:
 

victoria222

Active Member
Mie imi plac tare mult pomusoarele de tot felul, acre si colorate. Dar cel mai tare ma dau in vant dupa coacaza neagra. Copacelul asta de agris insa nu e mare smecherie, daca stau sa ma gandesc ca al tau are doi metri...Banuiesc ca nu e pe tulpina, nu? E tufa simpla? Cred ca o sa iau cativa arbusti de agris la toamna, daca zici ca fructifica asa de abundent. Sau poate le inmultesti tu si iau de la tine.
Sa ma gandesc pana atunci unde-i mai inghesui... :gandit:
 

happy

Well-Known Member
Victoria arata bestial arbustul iar agrisele in combinatie cu visine sunt nemaipomenite :wink:
 

victoria222

Active Member
Wow, ce frumusete! De ce nu-l pui la inmultit, Happy? Am avut si eu o recolta bogata de la copacelul meu minuscul, dar sunt un soi cu fructe verzi.
Al tau este foarte frumos si parca pare mai dulce cu fructele alea colorate :rofl:
p.s. sa pui la inmultit numaidecat. hai ca incep si eu o lista cu ce-mi place de la tine :wink:
 

happy

Well-Known Member
Am pus in primavara dar nu s-a prins niciunul,insa am de anul trecut,au facut si fructe :D
 

elenafles

Active Member
Happy,ce recolta bogata ai.Am o nelamurire.Am si eu doua tufe mari dar fructe putine.De fapt este primul an in care au rodit.As putea prin taieri dirijate sa transform o tufa in copacel?
 

happy

Well-Known Member
elenafles a spus:
Happy,ce recolta bogata ai.Am o nelamurire.Am si eu doua tufe mari dar fructe putine.De fapt este primul an in care au rodit.As putea prin taieri dirijate sa transform o tufa in copacel?
La mine anul trecut la fel a rodit cateva ,dar anul trecut au trecut au crescut ramurile foarte mult si nu le-am taiat.La primavara o sa ii dau o forma iar cu butasii taiati poate mai pun la inradacinat! :D
In copacel se poate face usor:ii lasi o singura ramura pe care o sprijini si anulezi pe celelalte.Agrisul este prin esenta arbust nu pom.Incearca totusi! :wink:
 

elenafles

Active Member
Stiu ca este arbust dar am vazut si altoiti asa cum spune Danero si ma gandeam ca printr-un artificiu :wink: as putea obtine si eu un copacel :D
 

roxanasoare

Member
am cumparat si eu 2 agrisi pomisori. Deja au 2 ani si sper sa mananc agrise la anul. Acum sper sa reziste peste iarna pt ca tulpinuta lor e asa de fragila. Am legat-o de un bat dar cred ca trebuie sa o leg de ceva mai rezistent.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vor rezista , din pacate sunt altoiti din ce vad eu pe coacaz sau ceva de genul care nu e prea solid ca structura , dar ancorati de ceva trec fara probleme peste -25C
 

claude

Well-Known Member
Moderator
da? Habar n-aveam pe ce se altoiesc astia pe trunchi, am si eu unul, Uriasa de Pallag parca se numeste si am vazut zilele trecute un lastarel crescand pe trunchi, am zis ca-l las sa mai creasca si incerc sa-l inradacinez, sa vad ce iese :)

Eu am si un agris rosu, de-asta fara fite, face niste agrise grozave, dulci si bune ;-)
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Sunt altoiti pe coacaz asa ca vor drajona la greu , sa fii pregatita si sa stii :)
Mai Dane eu am tufe de coacaze destul de batrane si nu drajoneaza deloc.Zmeurul drajoneaza,coacazul doar are lastari multi de la baza.Daca asta este drajonare iti dau dreptate la ce ai spus. ;-)
Buna ideea cu altoirea agrisului pe coacaz :clap:
 
Sus