Adenium - trandafirul desertului - II

Dea

Active Member
minunati toti cei vazuti la voi toti aici! :visator:
astept si eu cu nerabdare sa se deschida, pentru prima data, si bobocii unuia dintre ai mei.
 

fixpix

Active Member
foarte frumosi.
dar am si io o intrebare mai prosteasca.
infloresc la noi si altii decat cei ROZ?
:rofl:
eu am avut doi.... roz.
ce vad ca infloreste la altii, tot roz.
desi...cred ca multi au cumparat tot felu de varietati...
in fine.
io as avea 1 care ar putea inflori, dar inca nici un boboc macar.
 

Dea

Active Member
Multumesc carmenushka! Cu siguranta a meritat asteptarea! Mi-a facut o surpriza deosebita, eu aveam sperante la ceva floare abia pentru anul viitor, dupa ce ar fi implinit 3 ani. :D
 

Dea

Active Member
multumesc albela si ioana!

Ioana, al meu a avut parte de soare direct de dimineata pana undeva in jurul orei 2-3 dupa-amiaza.
 

MASCHA

Active Member
O parte din plantele obtinute din semintele de astaprimavara au inceput sa se culce de la nivelul solului,cand m-am uitat la ele nu mai aveau radacini si incepusera sa putrezeasca.Am taiat partea bolnava,am pudrat cu praf de carbune si le-am pus in pahare cu perlit.Ia uitati rezultatul dupa 2 luni
Da , au dat radacini si inca bine dezvoltate !
Azi l-am scos afara din minisera si am pus putin pamant peste radacini.Acum astept sa vad cum se va dezvolta in continuare.Sper sa reziste si sa se faca mare :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
rezultatul si ....autorul , singurul/singura care cred ca poate asa ceva cu trompa



acum sper sa fie si cu ceva rezultate :dans:

pe ambii se vad deja cornitele la pastai , sper sa fie si viabile :oops:
 

fixpix

Active Member
WOW ce cool... e buna si "molia" la ceva :rofl:
MASCHA.... nu stiu daca merita sa ii mai tii pe cei resuscitati. Din cate stiu, cei care nu cresc din samanta nu fac mult doritul caudex. Asta in discutie, e din samanta, dar fiind retezat, etc... poate o sa aiba alt mod de crestere.
Sau poti sa il tii, dar sa iti faci rost si de alti pui mititei...
SI eu am patit cu 1 mititel la fel... l-am taiat, incercat sa ii prind radacini si pot spune ca am fost "fericit" ca a decedat oricum.
Sunt rau??? :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fix , am dat pe undeva de un link dar nu am salvat adresa in care un oarecare a avut "revelatia" sa vada ca si cel din "butas" a facut caudex

Oricum in opinia mea e o oarecare dilema , eu de ex prefer radacinile groase si nu butoiul ala inutil si inestetic , dar asta sunt eu :oops:
 
Sus