Adenium - trandafirul desertului - II

IoanaTweety

Active Member
Mersi frumos de link Bayu, am citit si sunt f utile informatiile. Ai avut niste rezultate grozave. Felicitari!
Nu te-ai confruntat niciodata cu paianjenul rosu la adenium?
 

LauraT

Member
Minunati .......putin spus....sunt de vis florile lor :clap: Sa va traiasca si la cat mai multe multe flori sa va daruiasca ! Felicitari pentru asemenea frumuseti !
 

Bayu surya

Member
Multumim de complimente :oops:

IoanaTweety, cu paianjenul rosu nu sunt sigur ca am avut de a face... de fapt nu am inteles prea bine cum arata? dupa ce ar trebui sa ma uit? Sincer sa fiu ma asteptam sa am probleme cu ei pentru ca am citit pe forum ca plumeriile au in general problema asta iar eu am si cateva plumerii... dar pana acum nu am observat ceva in neregula... sper sa nu am nici pe viitor :D
Ma bucur ca ti-au folosit informatiile de pe forum si ce mai era pe acolo.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Multumim , la semne paianjenii lasa niste mici punctulete albe de obicei ca si cum ar fi disparut pigmentul acolo , in general se observa la baza frunzei si e vizibila panza doar daca stropesti cu apa sau cu ajutorul unei lupe
 

Bayu surya

Member
Merci mult pentru informatii :)
Si in afara de asta, fac vreun rau plantei? Sau doar locuiesc si ei pe-acolo... :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fac rau pentru ca nu lasa planta sa asimileze cele necesare cresterii , iti dai seama ca aia mananca zaharul din frunza si planta stagneaza :D

cu placere oricand :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa numarul de frunze bazale am dedus asta , cand nu are soare renunta cateodata la cele de jos mai umbrite



asta e micut tare dar l-am pus langa cei cu flori si s-a tinut si el sa arate ca "poate si el" :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
true love yellow ar trebui sa fie rosu afara si galben intens in interior :p

eticheta o bag in sol sa nu se stearga de la soare :D
 
Sus