Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa destui , minim 3 daca urmezi corect pasii , si destui daca nu se urmeaza.

Atena , culoarea frunzelor si a petalelor e cam deschisa la un adenium pe timp de vara , a stat mai la umbra? sau nu a avut mancarica
 

albela

Active Member
Eu nu le pun ingrasamant. Deloc. Iar acum nu mai stau direct in soare, au fost mutati de curand in balcon unde nu mai e aceasi luminozitate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
soare de mici cat cuprinde plus apa cu mancarica , iarna sa nu intre in repaus complet , doar ii incetiniti ritmul sau daca e posibil nu incetiniti deloc , crestere libera fara ciupiri , sol aerisit sa poate creste radacini bogate capabile sa maturizeze caudexul , feriti de ploi si de "balauri" care ataca planta :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
oricand :wink: dar e bine sa aiba o perioada de soare , iarna semintele germineaza dar plantele se alungesc inutil
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
M-ai speriat , am crezut ca ai cu floare dubla , iar simpatic ,dar saracul sufera de aparate foto ....cu telefonul nu e prea fotogenic :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Carmen , a ajuns teafar , 2-3 frunze rupte , ceva sol liber prin cutie , dar ok

Uite si "mutatia" 8) :wink:

 

carmenushka

Active Member
Ma bucur! Frunze s-ar putea sa mai pice din cauza mutarii
Am cititsi eu ca asa se formeaza intortocherile alea frumoase pe cre le-am tot vazut pe net la adeniumi mari in vase de bonsai dar mi-a fost teama sa incerc. Eu tot ce am transplantat am acoperit radacinile
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daaaa , dar sa stii care radacini le "tunzi" ca sunt zeci de radacinute mici si care le lasi sa se formeze "poala bunicii " :rofl:


Carmen ok
 

dumitza

Member
Buna ziua tuturor.Am mai aparut si eu.Am si eu 6 grasunei de 5 luni care sunt inca in paharute de unica folosinta.Sunt frumusei dar a inceput sa li se usuce frunzele de la baza si nu stiu de la ce.Am incercat sa-i pulverizez pe frunze dar fara succes.Stie cineva care ar fi cauza?Sa-i mut in ghivece mai mari?Au cam 10-15 cm inaltime grasuneii.Am sa le fac si poze zilele astea sa-i vedeti.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e mai bine cu poze , de obicei o alta cauza poate fi curentul de aer cald , uscarea prea rapida a solului , udarea neregulata sau prea putina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La aia nu ma gandisem , mi a furat ideea ca pulverizarea cu apa nu prea le place lor si am omis , dar daca se usuca doar varfurile nu cred ca sunt de la ei caderile
 
Sus