Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deloc , daca ai o baie intunecate e si mai bine .... :rofl:

normal ca il lasi acolo cat se poate de mult , o sa si revina , si la mine au pierdut multe frunze

De fapt e bine sa le dea jos caci acestea facute iarna nu pot procesa la fel de bine ca cele de vara :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Primul meu adenium care infloreste:

Sunt mandra nevoie mare,deoarece e crescut de mine,din samanta!
 

ghia_don

Active Member
Iudit, ce frumos e al tau!! :D
Pe ai mei i-am mutat la adapost din cauza atitor ploi..


Cel din stinga e crescut din saminta, numai ca l-am asteptat vreo 4 ani sa infloreasca..
 

ghia_don

Active Member
Azi si-a mai deschis unul floarea :) Am stat cu sufletul la gura sa nu fie la fel cu vreo unul din ceilalti..si n-a fost :)

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
:eek: :hipnotizat: Cati boboci are cel din poza 2 :visator: sunt minunati !
Felicitari ! sa te bucuri de frumusetea lor !


cam asta e totalul :marfa:

diana999 a spus:
minunate flori! Sa va traiasca grasuneii :D

ce le faceti de infloresc asa frumos?
doar grija mare si atentie la apa si soare :visator:

daisy111 a spus:
:eek: Doamne ce minunatii aveti!!!!Sa va traiasca !!! :clap: :visator: :visator: :visator:
multumesc :hug:

gomez99 a spus:
un butas salvat de la putrezire a decis sa faca boboci chiar de pe restul de radacina
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a643180/00000003
eroul zilei :clap:
 

lelia

Well-Known Member
E... :eek: sunt uimita ! cred ca e cel mai frumos adenium pe care l-am vazut ! :visator: Felicitari !

Gomez,felicitari pentru reusita ! are o culoare deosebita ! sa-ti traiasca !
 

gomez99

Well-Known Member
multumesc, floarea este chiar frumoasa, are o componenta roza putin prea intensificata in poza, in realitate e mai mult alb. e mai mica decit la ceilalti adeniumi, dar asta poate fi si din cauza ca e abia la inceput de "cariera"
nu am curajul sa il scot din ghiveci, desi sint tare curios cum se dezvolta radacinile.
 

daisy111

Active Member
:eek: Din radacina?nu am mai vazut...felicirari multe pt el ca este un supravietuitor!!si felicitari ptdv. ca ii acordati atata dragoste! :clap:
 

doina

Member
ghia_don a spus:
Felicitari gomez! :D
Eu m-am chinuit cu citiva butasi si n-am reusit sa prind niciunul :(
Poti sa explici metoda ta?
Doina, eu am reusit cu asta

L-am pus culcat pe substratul format din Florimo pt cactusi amestecat cu cocopeat, cu firele acelea de radacina in pamant si am pus substrat pana pe la mijlocul tulpinei. Nu am puze cu el acum dar o sa-i fac in curand.
L-am pus cu tot cu ghiveciul intr-o punga nelegata l-am pulverizat periodic, nu mai stiu ritmul, la o saptamana , uneori mai des. La inceput am pulverizat numai frunzele avand grija sa nu se ude pamantul.
De udat nu am udat deloc substratul in prima luna, o luna jumatate. Initial am pus foarte putina apa apoi cand mi-am dat seama ca a facut radacini am inceput sa ud mai fara grija.
 
Sus