Adenium - trandafirul desertului - II

ghia_don

Active Member
Doina, la cei care mai aveau citeva fire de radacini n-am avut probleme, folosind aceeasi metoda ca si tine, numai ca eu i-am asezat "in picioare"...In primavara mi-am facut curaj si am taiat radacinile pivotante la toti adeniumii de anul trecut..la unii am taiat atit de bine incit le-au ramas doar citeva firisoare din radacinile subtiri dar au trecut cu bine de faza aceasta. :D Am pierdut doar unul, pe care l-am observat prea tirziu cind era deja moale tot...
La butasii fara radacina deloc e problema, dar urmarind explicatiile lui Gomez, mi-am dat seama unde am gresit.. :oops: :eek:f:
Multumesc ! :D
 

ghia_don

Active Member
danero2004 a spus:
Doina , radacinile vor pivota din nou daca nu le fortezi :marfa:
Nu stiu daca vor putea , pentru ca la plantare le-am pus cite un disc de plastic sub ei, rasfirind celelalte radacinute ramase..

adite a spus:
Taind radacinile pivotante, ce se intampla?
Crezi ca eu stiu?? :nu stiu: Dar voi afla urmarindu-i pe ai mei... :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
adite a spus:
Taind radacinile pivotante, ce se intampla?

e doar estetic si nu de cultura , de ex , daca nu o sa afisezi radacinile niciodata e mai bine sa l lasi asa natural cum e el


ghia_don a spus:
danero2004 a spus:
Doina , radacinile vor pivota din nou daca nu le fortezi :marfa:
Nu stiu daca vor putea , pentru ca la plantare le-am pus cite un disc de plastic sub ei, rasfirind celelalte radacinute ramase..

adite a spus:
Taind radacinile pivotante, ce se intampla?
Crezi ca eu stiu?? :nu stiu: Dar voi afla urmarindu-i pe ai mei... :rofl:
E perfect .... ai facut ce trebuia
 

doina

Member
Asa arata respectivul acum.
Ar trebui sa-i ajustez putin pozitia asa cum am vazut la Danero dar las natura sa-si faca treaba
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
trebuia inceput mai de mic , sper sa nu fie tarziu acum , dar as recomanda totusi ca linia mediana sa fie sub sol , altfel radacinile care ii apar acum nu prea o sa poti sa le evidentiezi , poate doar pe cele de la capat care vor da bine

succes cu noul dragon :clap:
 

gomez99

Well-Known Member
cel mai simplu zic eu ca in prima faza e sa asezi ghiveciul la 45°. cind incepe sa se strimbe el de la sine, faci operatiunea de schimbare a pozitiei in substrat. si incepi operatiunea pe la 4-5 luni, ca asa zice si zicala: sculatul de dimineata si dragonirea de tinar :D
 

Camik

Active Member
Adeniumul meu situat in soare afara am crezut ca imi face flori in sfarsit .
Deasupra fiecarei frunze ii iesise ceva rosiatic.Ma gandeam ca seamana a flori...Vise...
S-a umplut de,, manute "...
 

Camik

Active Member
Multumesc de sfat!
E bine de stiut ...despre azot...si totusi i-am dat ingrasamant de pe la orhidee ...mai slab ,zic eu...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca vrei frunze luxuriante , da , dar daca vrei flori , la inceput de primavara se incepe un program de inflorire gen 1-1-3 in compozitie NPK

succes
 

Camik

Active Member
Ingrasamant NPK 113 nu am .Caut pe viitor...
Am observat ca atunci cand il ud daca ating tulpina ramane patata in acel loc.
La inceput m-am speriat ,am crezut ca a putrezit dar este tare in acel loc.
Trebuie cumva udat fara sa ajunga apa pe el?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La NPK e o ratie nu un numar , de ex 1-1-2 sau 1-1-3 ar fi un numar de genul 5-5-10 sau 5-5-15 , ca idee

la udat eu as zice la fel , doar ca atat Atena cat si inca cativa au zis ca le fac dus cu apa , asa ca le fac si eu la fel , unora le place , altora nu , deci ...

oricum cred ca nu e obisnuit un adenium cu apa din belsug pe el vara ca doar nu e planta din Amazon :nu-i nimic:
 

doina

Member
Si eu pulverizez adeniumii, in general seara, cand pulverizez hoya si hibi din balcon. Asta pentru a le asigura umiditate atmosferica si pentru a descuraja paianjenii rosii sa apara/dezvolte.
Uneori in apa cu care ii pulverizez pun foarte diluat un ingrasamant foliar dar asta nu i-a determinat sa faca flori :roll: , inca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
foliarul are efect foarte intarziat la stimulii florali,cel putin la mine doar planta o duce bine fara insa sa infloreasca , inse indata ce ajunge la nivel radicular se schimba treaba
 

doina

Member
Mi-am amintit ca am niste ingrasamant VitaFlora pentru cactusi asa ca voi incepe sa le dau 'papa-bun' chiar daca mi-e mai greu, pentru ca ma incurc, sa le pun plantelor ingrasamant diferentiat :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa sa i tragi o frizura , si la mine unii s-au cam obraznicit sa infloreasca nonstop si nu ma indur , dar o sa trebuiasca un pic coafati sa refaca foliajul altfel saraceste "burtica" de hrana :D
 

adite

Active Member
Daca am inteles bine de la Dan, absenta frunzelor poate duce la inflorire. Daca sunt multe frunze, planta nu mai are suficienta energie si pentru boboci.
 
Sus