Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Bayu surya

Member
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru cine s-o pricepe mai bine... care o fi motivul pentru care unii dintre bobocii de la un adenium al meu se innegresc, apoi se usuca si in final cad (normal).. dar doar unii, nu toti, oare de ce? Exista si alti boboci care infloresc in mod normal... care o fi explicatia? Pot face eu ceva ca sa repar treaba asta?
 

flytitus

New Member
Buna !
Am urmarit cu interes expunerile de pana aici, si am remarcat dragostea cu care va inconjurati micile plantute , atentia acordata pana in cele mai mici detalii pentru ca sa nu le lipseasca nimic si...am fost incantat de tot ce am vazut !.
De cateva zile sunt foarte doritor de a achizitiona cateva exemplare de adenium obessum ,dar pana acum nu am gasit sursa(in Romania),si sper sa primesc , daca stiti ,informatii referitoare la potentiali vanzatori.
Pana atunci va invit sa " imi vizitati nurseria" , este foarte mare si sper sa va reveniti mai repede decat mine ,din betia de forme si culori !.
Vizionare placuta ! (Daca ati mai fost pe aici , o noua vizita nu strica ).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nurseria asta de multa,multa vreme ne da insomnii!De ai sti tu de cate ori i-am facut turul virtual...
 

fixpix

Active Member
i gave up. adica am lasat-o balta.
multe site-uri asiatice iau o vesnicie sa se incarce.
si zau nu am rabdare. pentru mozaicuri da, dar sa vad bare din alea de incarcare cu "%" nu mersi...
:)
 

albela

Active Member
Am incercat sa fac niste poze mai clare la floricica, dar se lasa tare greu la pozat :)

Iata-i si pe ceilalti. I-am pozat si pe ei sa nu se simta jigniti :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
albela a spus:
Am incercat sa fac niste poze mai clare la floricica, dar se lasa tare greu la pozat :)

Iata-i si pe ceilalti. I-am pozat si pe ei sa nu se simta jigniti :rofl:
Albela sunt superbi grasunii tai!
Sa ai parte de ei!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am si eu 4 bucati care au in jur de 1 an,dar ma enerveaza ca sunt un pic brea inalti si nu se ramifica decat unul. :x
 

gomez99

Well-Known Member
Bayu surya a spus:
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru cine s-o pricepe mai bine... care o fi motivul pentru care unii dintre bobocii de la un adenium al meu se innegresc, apoi se usuca si in final cad (normal).. dar doar unii, nu toti, oare de ce? Exista si alti boboci care infloresc in mod normal... care o fi explicatia? Pot face eu ceva ca sa repar treaba asta?
eu patesc treaba asta destul de des si la adenium si la hibi. nu ma framint prea tare, in principiu merg pe ideea ca "nu ii poate duce" si planta ii elimina.
da acu mai sint 2 variante
unii zic ca e o lipsa de bor. n-am verificat, n-am nici cea mai vaga idee cum sa adaug bor in ghivecele mele :)
la denium mai e o ciuperca (cred) care ataca bobocii si care se formeaza din lipsa de ventilatie. la mine nu cred ca a fost cazul, pentru ca toate plantele mele au vrut sa infloreasca numai vara, si eu am un curent de aer destul de constant in zona in care tin givecele, si nici prea inghesuite nu sint.
 

gomez99

Well-Known Member
e probabil sa piarda din boboci in urma transplantarii, da zic eu ca e mai sigur pentru planta asa. acu s-ar putea sa ii dea prin cap sa isi reaseze radacinile, si adeniumul nu face doua lucruri in acelasi timp, asa ca s-ar putea sa ii mai cada din boboci.
poate ar fi bine sa pregatesti un ghiveci mai mare. s-ar putea sa descoperi ca radacina e mult mai mare decit te asteptai.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus