Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

irinabv

Active Member
Moderator
Daca tulpina e moale si frunzele se ingalbenesc ce inseamna? :cry: Si era unul dintre grasuneii grasuti :(
 

gomez99

Well-Known Member
in minisera nu prea e in regula la 2 luni. ar trebui sa fie deja afara. in mod normal uscatul frunzelor insemna intrat in repaos. in minisera nu prea vad ce sa fie.
deci vezi sa nu fie ceva prin danemarca, ceva ginganii, stiu eu?

@irinabv
adenium moale poate insemna asta
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a225159/00000055
putrezeala incepe de la radacina si avanseaza in sus, de aceea incep frunzele de la baza sa se ingalbeneasca primele. Toate frumzele isi pierd luciul si devin mate.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ce poza urata :rofl: Tulpina la al meu e zbarcita. De curiozitate o sa-l tai sa vad cum e in interior.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si totusi care sa fie cauza? Sau s-a mai discutat? I-am pipait azi pe toti si nu mi s-au parut nici ei beton. :(
 

ramona

Member
ai mei sunt ok. tulpina e tare, nu e moale deloc. acum ii ud mai putin sau deloc? si ii pun la caldura sau racoare? :?
 

gomez99

Well-Known Member
@ramona
uda-i mai putin, reduci udarile cu pina la 70%. poti sa ii tii si sub 20C. daca iinsa ii tii la caldura, atunci s-ar putea sa fie nevoie sa reduci mai putin drastic udarile. pulverizarea pe frunze e buna si ea.

@irinabv
daca tot trunchiul e moale in mod uniform, e probabil sa fie prea putin apa. incearca sa ii uzi si sa vezi cam la 2 zile cum se comporta.
 

ramona

Member
ai mei stau la caldura ca altundeva nu am unde sa ii tin numai afara unde noaptea e 1 grad. asa ca le voi mai da apa din cand in cand dar nu voi exagera. exact cum fac cu cactusii. :hug: mersi de ajutor
 

albela

Active Member
Si ai mei stau la cadura in casa. Dar eu ii ud ceva mai binisor si ii mai si pulverizez din cand in cand. Mai precis ii ud cam odata pe saptamana si ii pulverizez tot asa saptamanal. Si sunt tari si frumosi. Se mai ingalbeneste si la mine cate o frunza dar zic eu ca e un proces normal iarna.
 

irinabv

Active Member
Moderator
gomez99 a spus:
@irinabv
daca tot trunchiul e moale in mod uniform, e probabil sa fie prea putin apa. incearca sa ii uzi si sa vezi cam la 2 zile cum se comporta.
Le-am pus mai multa apa decat de obicei si pot sa spun ca s-au comportat ca un burete. Adica sunt umflati la loc :) Eu pana acum doar ii pufaiam, si pe pamant, de frica sa nu putrezeasca. De acum o data pe sapt. le pun mai multa apa. Multumesc de sfaturi, bine ca nu l-am taiat pe ala mai stafidit :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
As avea si eu nevoie de un sfat. Sunt convinsa ca s-a mai discutat probabil pe acest topic, dar dupa ce am citit 10 pagini m-am lasat pagubasa...

Am un adenium micut primit anul trecut de la Sash :*. Problema este ca se tot lungeste si nu vrea deloc sa se ramifice. Ce sa ii fac? Sa ii tai varful? Daca da, cand anume, ca banuiesc ca acum la intrarea in iarna nu prea e cazul sa il deranjez...

Multumesc
 

Sash

Active Member
Eu am taiat varful unuia din fratiorii lui si... nu s-a ramnificat... pur si simplu a crescut dintr-o parte... In schimb altul s-a ramnificat de la sine la un moment dat...
 

albela

Active Member
Eu zic sa-i oferi cat mai multa lumina, chiar soare direct si o sa se ramifice singur. Ai mei toti 7 sunt ramificati fara sa ma ating eu de varful lor. Dar au stat spre sud cu soarele in cap toata ziua.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru raspunsuri. Il voi schimba in acest caz la o alta fereastra. Si vedem ce face pana la anul. :D
 

AbraMack

Member
Buna tuturor, din nou

Si din nou eu, cea cu problema caldurii constante la Adenium...

I-am semanat (5 loturi si specii diferite... unele mai lenese, altele mai harnice...un singur lot cu mucegai ) si acum au rasarit (unii!). Au in jur de 3-4 cm...poate putin mai mult si sunt TOT in sere acoperite, pe calorifer. Ii aerisesc o data la trei zile...

As vrea sa va intreb cand ii pot lasa "la aer" fara nicio problema?

Va multumesc frumos si spor la grasuti!

O zi faina...Tzuc la voi!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus