Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

AbraMack

Member
gomez99: iti multumesc frumos pentru raspunsuri. Am sa incerc pe un lot faza cu scortisoara...singura mea grija ramanand acum treaba cu temperatura constanta...

Vom trai si vom vedea...:)

Inca o data multumesc si sa aveti o seara faina. Tzuc!

PS. Acum am citit postul meu anterior... :( Imi cer scuze pentru oribilele greseli de ortografie. Au fost facute in miez de noapte... cand ochii se inchid singuri si mainile nu functioneaza 100% :)
 

ionascus

Active Member
Ok

Adeniumii mei fara frunze dupa tratamentul acaricid...dau semne de inverzire...se vad cateva puncte verzi...ce par a fi frunzulitze..
In plus,i-am pus pe caloriferul caldutz-dimineata si seara pentru puiutii de adenium-le-a priit... :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc. Tocmai am terminat si eu un tub dintr-o data pt. plantele mele. Sprayurile astea omoara tot ce prind :(
 

gino

Member
Atentie mare la ce folositi, altfel riscati sa ramaneti fara plante.
Eu unul nu folosesc si nu as folosi asa ceva...
 

AbraMack

Member
Foarte interesanta instalatia, gomez! :) Desi eu am electro la baza, recunosc cu mandrie ca stiu a ma curenta cu succes...bagand o furculita in priza...
Mini-sere posed... am vreo cincizeci... insa fara fire si fara incalzire... pana la urma cred ca am sa ii pun, totusi, in minisera si am sa ii tin pe hard-disk... singura metoda "home maded" la indemana...

Merci pentru sugestii, sfaturi si idei...

O seara faina!Tzuc!
 

gomez99

Well-Known Member
AbraMack a spus:
Foarte interesanta instalatia, gomez! :) Desi eu am electro la baza, recunosc cu mandrie ca stiu a ma curenta cu succes...bagand o furculita in priza...
eu mai am un calblu cald de 15w care poate fi folosit la incalzit un ghiveci. a fost cel cu care am experimentata prima data, dar pentru o minisera de dimensiunile celei pe care o am eu e prea mic. poate fi folosit cu succes la incalzit ceva de dimensiunea unui ghiveci. daca te intereseaza putem discuta. da sa chemi un vecin sa il instaleze :)
 

kriss

Member
sa va prezint si eu grasuneii mei cei dragalasi:



multumesc mult inca o data, Marmoset, pentru piticii astia frumosi. acum chiar va inteleg pe deplin "boala" pe adenium.
 

ionascus

Active Member
OK

Iata si puiutii mei grasuni...unii au o luna si ceva -cei de la Albela

cei pusi de mine 3 saptamani...

Si din cei mai mari,de la Gomez(MULTUMESC),Miss Pinky...
 

AbraMack

Member
Gomez, iarta-ma pentru raspunsul tardiv... In primul rand, iti multumesc pentru intentie... dar sunt cam departe si nu cred ca merita deranjul... Insa, in alta ordine de idei... daca imi permiti, am sa te apelez pe privat si poate-mi soptesti si mie cum se efectueaza o asemenea instalatie...? Adica pot s-o "bricolez" eu ca McGayver, adicatelea tat cu furculita...?

Felicitari fericitilor posesori de micuti grasani... la mai multi si la mai mari!@!!



PS> Azi mi-a ajuns si al doilea plic din Thailanda si ma cam mananca degetele dar mi-e frica sa ma apuc de treaba din cauza teperaturii asteia...

O seara faina, tzuc la voi!
 

gomez99

Well-Known Member
ca sa poti face instalatia ai nevoie de cunostinte de electronica pina la nivel de recunoastere piese componente si ceva experienta in lipituri fine cu letconul.

poate ar fi mai bine sa cauti o perna electrica ruseasca (fara intrerupator de siguranta) e o solutie mai putin eleganta dar nu trebuie sa bricolezi nimic.
 

AbraMack

Member
Pai sa stii, Gomez, ca in disperarea mea, chiar asta ma si gandeam sa fac... adica, oarecum... ma gandeam sa bag serele intre niste paturi calduroase sau perini sau "dune" si ...sa vedem ce-o iesi...


Multumesc frumos pentru sfaturi...si... cultura buna tututor!

O zi faina! Tzuc!
 

ionascus

Active Member
OK

Astept...incubatorul....tata este raspunzator de el...abia astept...m-am saturat sa mut adeniumii si plumeriile de pe un calorifer pe altul...in camera cu flori nu se da caldura...si ma duc cu ei pana in dormitor...si-i aduc inapoi....In plus,le-am montat si neoane la floriciuni si adeniumi...se pare ca le place luminate....
 

fixpix

Active Member
al meu ala mare e plin cu boboci (cel putin mai era pana vinerea trecuta cand l-am vazut ultima data).
ar fi fost al doilea val de flori.
dar cu frigu asta (inca cred ca e tot afara pe terasa)... nu stiu ce s-o mai fi intamplat cu bobocii...
:cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Adeniumii mei au cam 2 luni,sunt inca in minisera si li se usca frunzele.Care sa fie motivul?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus