Acvariile forumistilor

Scifficus

Member
70 litri home made. Filtrare Resun sp 1100, nisip cuartos alb pestrit, pietre de rau, cateva staurogine si parvula. Momentan in ciclare, pentru inca vreo luna dupa care vor intra in peisaj o mana de Endleri. Lumina multa sa acoper pietrele cu alge, fara fertilizare si fara co2. Urmeaza sa pun si un fundal dar inca nu sunt hotarat de care. Please enjoy.








 

mg

Member
Plantele alese : staurogyne repens si elocharis parvula sint plante de talie mica care se pun de regula " in fata " . Ar trebui niste plante inalte de fundal si plante de talie medie pt partea de mijloc .
Plantele alese fara o lumina dedicata si macar o fertilizare nu vor avea o crestere " multumitoare " si cred ca in cel mai fericit caz vor stagna . Ai macar ceva substrat ?
Nu cred ca vei reusi sa acoperi pietrele de alege fara sa acoperi si plantele !
..........
Despre endleri discutiile sint contradictorii . Multi prefera sa spuna la gupi , endleri , dar sint chestii diferite .
Din ce stiu si eu endleri specie pura nu prea exista pe la noi .
In alta ordine de idei , chiar daca ai avea endleri puri , rasa pura , putini ti-ar aprecia efortul din cauza confuziei cu gupi .
Daca acvariul este " de placere " poti gasi alte combinatii de pesti .
Pt fundal , cel mai simplu este sa pui un autocolant , daca il poti misca si ai loc in spatele lui .
 

Scifficus

Member
Legat de asezarea plantelor este subiectiva. In natura nu gasesti plante de fundal si de prim plan. Logic ce zic? Ce spui tu acolo e cam general la setupurile olandeze, ceea ce urmaresc eu este cu totul altceva.

Lumina mai dedicata decat tuburile de 865 sunt cele la preturi exorbitante sau HQI, ceea ce nu va vedea acest acvariu. Nu stiu daca scopul in acvaristica e sa ai acvariu de AGA sau IALPC sau alte concursuri gen. Ma urmaresti?

Substrat fertilizant nu voi folosi ca plantele au "prostul obicei" sa mai ia din nutrienti si prin frunze iar detritusul de la pesti va ajunge si in nisip cu ajutorul melcilor de substrat si se vor servi plantele si de acolo cu ajutorul radacinilor.

Daca se acopera si plantele de alge nu e absolut nici o problema, oricum cresc si normal la o perioada se tund varfurile si se replanteaza. Repet, vreau plante scunde, nu sa acopar pietrele sau sa fac olandez. Iar dupa ce se va stabiliza catusi de putin acvariul nu vor mai fi probleme de genul. Din fericire mai am vreo 2 acvarii de 180 si 200 litri pe langa altele de 60/54/20/30 litri si vreo 2 ani si jumate in spate de acvaristica. :wink:

Iar legat de endleri, chiar o sa fii uimit putin, detin chiar specia reprezentata de acest nume. Clasa N. Sunt puri si sunt achizitionati de la singurul roman care a adus asa ceva. :wink:

Acvariu a fost si va ramane unul numai de placere si cum am zis, va fi noua casa a acesto pesti deosebiti. Daca a iesit asa asta este, mie imi place la nebunie si multora care l-au mai vazut.

Pe fundal am sa pun autocolant, dar inca nu sunt hotarat de care culoare sau transparenta.
 

bibacj

Member
Exista croton pentru acvariu? La un magazin de acvaristica am vazut si mi-au spus ca poate sta complet in apa. Voi ce stiti?
 

Scifficus

Member
Nu stiu exact cerintele acelei plante dar e posibil sa supravietuiasca o perioada complet submersa pana la 2-3 luni. Posibil sa fie adaptata unui mediu umed cu ploi intense si sa poata supravietui pe perioada inundatiilor.

Cat am citit eu legat de plante acvatice nu am intalnit nicaieri sa fi supravietuit perioade mari de timp submers. In schimb se poate folosi cu succes in paludarii si vivariumuri unde umiditatea este ridicata.
 
As vrea sa va prezint acvariile mele si sper sa reusesc, tehnic.
Acum am trei: unul plantat de 460l, altul cu ciclide papagal de 300l si unul de 80l cu Discusi. Bazinul mic apare si dispare, cand mai vrea sotul meu anumiti pesti sau alte plante care necesita conditii deosebite (tonine).
Bineinteles ca n-am reusit decat sa pun pozele in format mare. Le voi sterge si voi incerca alta data. Scuze.
 
iudit a spus:
Pune pozele cum poti ,incercam sa te ajutam noi sa le micsorezi.
Multumesc, Iudit. Dar vreau sa stiu si eu cum se face corect. Eu am folosit tinypic si erau imense. Ii voi cere ajutorul sotului, el se pricepe.
Bineinteles ca accept orice sugestie din partea voastra.
 

maresmarian

Member
infanview -> prelucrare local si dupa upload. (1280x1024, sau 1024x768 sunt rezolutii ok)

sau ceva mai automat, picassa. trebui cont pe google pentru galerry.
 
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si rabdare. Cred ca acum voi reusi.

http://s1133.photobucket.com/albums/m598/dorinacirstea/

Acvariul plantat are 130/60/60cm. Ultimul set-up a fost facut acum 2ani si jumatate. Bineinteles ca mai schimb ceva plante din cand in cand. Am gasit mai multe poze cu el, facute de-a lungul timpului, aquascape-uri diferite.
Pestii aia mari si rosii sunt ciclide papagali, au 8 ani si au in jur de 25cm.
 

Dea

Active Member
Absolut Superb!!! :visator: Felicitari! :clap:
Arata nu doar frumos, ci si profesionist realizate! Ciclidele papagali - sunt minunati, bestiali, sa va traiasca!!
 
maresmarian a spus:
frumos. cata lumina are ?
banui ca si butelie de co2 ?
Nu conteaza wattii, ci spectrul de lumina si lumenii/l.
Marian, acvariul plantat este dotat cu tot ce are nevoie, din punct de vedere tehnic: lampa HQI 3x150w 6000K (permanent 300w-10 ore/zi), Ph controler, controler temperatura, incalzitor substrat, chiller, CO2-sistem complet, incalzitor extern, 2 filtre externe.
Fertilizare zilnica si saptamanala (in functie de substante): Dennerle, N-P-K DIY, substrat fertilizant Dennerle.
Schimb de apa saptamanal. Testarea apei saptamanal.
Ph= 6.5
KH=6
Gh=8
NO3=10
PO4=0.8
Fe=0.2-0.4
 

bibacj

Member
Am si eu 5 carasi care au devenit "omnivori" mananca orez fiert, mar, porumb, morcov, cartofi si de azi carne de pui.
 

bibacj

Member
Gupy mei au facut gris. Au murit si a mai ramas o femela pe care am scos-o din acvariu. Ce pot sa fac cu plantele? Sunt contaminate si ele?
 

gty

Member
salutare
Scifficus ai cumva de vanzare 3 endleri ?
am si eu un mascul si as dori 2f+ 1m
 

Scifficus

Member
Nu vand endleri.

Poate sa sune aiurea dar am motive pesonale care as dori sa nu le expun.

Merci de intelegere.


PS. Ca tot postai, update, acvariul a primit in locul celui intern un filtru extern, Eheim 2215. Alta viata. Mai mult spatiu in acvariu, iar apa este, pe langa optima vietii linistite pestisorilor, foarte curata.
 
Sus