Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
achi

Atentie prefera apa calda si nu rece fiind o planta de apa calda,iar in unele carti recomandachiar stropirea cu pulverizatorul pe frunze dupa zilele toride dar tot cu apa calduta
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu le pun chiar apa calda, ci apa care sta in sticle peste zi, cu care ud florile. Si cum e destul de cald acum, as zice ca nici rece nu e. Iar de pulverizat pe frunze, parca intelesesem ca nu le place.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fetele care ati comandat achimenesi de la Himalayan Gardens, v-a inflorit vreunul? Sunt exact ceea ce ati comandat? La mine Aphrodite este de fapt Himalayan Sunrise. :?
 

popescu gp

Well-Known Member
achi

Mie inca nu mi-a inflorit de la himalaian nimic;mai am de inflorit multi si din tara,Dibley,Ucraina si SuediaAstept la cotitura sa le fac poze pentru link
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Himalayan Sunrise:

Floarea este un galben lemon fara alte pete, iar nuanta este diferita de galbenul de la Yellow Beauty. Imi place foarte mult :indragostit:

Mi-a mai inflorit de asemenea si Weinrot Elfe:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Himalayan Sunrise:

Floarea este un galben lemon fara alte pete, iar nuanta este diferita de galbenul de la Yellow Beauty. Imi place foarte mult :indragostit:

Mi-a mai inflorit de asemenea si Weinrot Elfe:
Sa iti traiasca frumosii!
Sunt minunati!
 

popescu gp

Well-Known Member
achi

Mai oameni buni cum faceti poze asa de clare si reusite?la mine ies cam sterse de aproape si culori schimbate;la imagini de ansamblu aparatul meu scoate foarte clar;sa fie aparatul de vina?la achi nu am reusit sa scot o poza mai clara cu floarea in cauza.Ce poze am scos le voi opune pe link foarte curand sper
 

Kati

Active Member
Da, Fleur, ai dreptate, dar nu stiu in ce masura depinde de baterii bune sau mai slabe. Oricum, macro nu foloseste blitz-ul, asa ca nu consuma mult.
Macro poate sa fie incepand de la 5 cm si pana la cca 1 cm (apropiere), depinde de aparat.
Cu cat poti face o poza mai de aproape, cu atat mai clar se va vedea floarea.
 

popescu gp

Well-Known Member
gesneriacee

La mine uneori ies clare si alteori par tremurate si sterse;cred ca fotograful este de vina.Altfel nu am cum sa le fac poze la floricelele mele
 

Kati

Active Member
Fleur a spus:
La aparatul meu daca bateriile sunt slabe nu ies pozele f clare :D
Da? Interesant! La mine doar arata ca bateria e pe descarcate, insa face poze bune. Sau, arata ca bateria e pe descarcate si apoi se opreste brusc, si trebuie sa le schimb.
 

Kati

Active Member
Re: gesneriacee

popescu gp a spus:
La mine uneori ies clare si alteori par tremurate si sterse;cred ca fotograful este de vina.Altfel nu am cum sa le fac poze la floricelele mele
Daca folosesti Macro de la 1-5 cm, ai nevoie de un trepied micut, altfel poza iese miscata :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc, ma bucur ca v-a placut Himalayan Sunrise! :D

marioara a spus:
:clap: Himalayan Sunrise are floarea mica ca si Yellow Beauty?
Are floarea mult mai mare decat Yellow Beauty. Este comparabila ca dimensiuni cu Achimenes longiflora var. alba (sau Snow Princess). Insa in nici un caz nu are 7-8 cm asa cum este laudata pe site-ul furnizorului.

----

Legat de fotografierea florilor, pentru a face poze clare de aproape trebuie sa aveti activata optiunea macro (marcata cu o lalea). Fiecare camera foto compacta are o distanta minima la care poate focaliza (reda clar) un subiect. In momentul in care voi va apropiati cu camera mai mult decat trebuie de o floare, distanta minima de focalizare este depasita, iar floarea iese neclara. De asemenea este necesar sa aveti suficient de multa lumina in momentul in care faceti poza, pentru ca floarea sa iasa clar.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus