Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Fleur

Active Member
Multumesc fetelor!
Se inmultesc deja Caramel :wink: Eu am o obsesie cu inmultirea, asa mi-e de draga ca inmultesc orice :D
 

carmenushka

Active Member
:salivat: Domane fetelor ce frumuseti aveti! Cred ca am facut o noua pasiune! Va rog ajutati-ma sa nu mor :) Puneti lastari la inradacinat!
Pana acum am si eu 3 micuti: flamenco, opal white si stan's delight, dar ce-am vazut la voi...nu mai dorm noaptea bine!
Fleur trece-ma pe lista te rog mult!
 

happy

Well-Known Member
Fleur vad ca ai o multime frumoase !Nu ai avut frunzele patate la nici una .Eu am una mov si are frunzele manate urat de tot.Cu ce sa le stropesc sau ce sa le fac? :nu stiu:
Cam cand preconizezi ca vei iesi cu ceva la vanzare? :D
 

kerkyra

Well-Known Member
carmenushka a spus:
:salivat: Domane fetelor ce frumuseti aveti! Cred ca am facut o noua pasiune! Va rog ajutati-ma sa nu mor :) Puneti lastari la inradacinat!
Pana acum am si eu 3 micuti: flamenco, opal white si stan's delight, dar ce-am vazut la voi...nu mai dorm noaptea bine!
Fleur trece-ma pe lista te rog mult!

Eu sigur voi pune la inradacinat daca faci si tu la fel :wink: Stiu cum e cu pasiunea asta, m-a lovit si pe mine in primavara.
Au inceput si la mine sa infloreasca cum trebuie, orange delight s-a facut o frumusete, a inceput si cel mov clasic, urmeaza galbenul si mai am 3 ghivecele surpriza, sper sa infloreasca si acestia.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor intru rar pe aici ca se lasa cu dureri.
Va felicit pentru frumoasele flori si Fleur ma abonez si eu pe cand va fi sa fie.
Sa aveti parte de ei si sa fie mereu asa de infloriciosi!
 

Fleur

Active Member
happy a spus:
Fleur vad ca ai o multime frumoase !Nu ai avut frunzele patate la nici una .Eu am una mov si are frunzele manate urat de tot.Cu ce sa le stropesc sau ce sa le fac? :nu stiu:
Cam cand preconizezi ca vei iesi cu ceva la vanzare? :D
Frunzele se pateaza de obicei de la apa ori se mai ard de soare dar la ai mei nu ajunge apa iar soare au numai dimineata.

Treceti prin albumul meu de schimb-vanzare peste vreo 2 saptamani sau intrebati-ma ca am pus frunze la prins si au inceput sa iasa o mandrete de pui. Daca stiam cat sunt de frumosi puneam mai devreme, dar fiind primul an in care i-am cumparat abia dupa ce au inflorit m-am gandit sa pun la prins, mai ales ca din unii am avut numai un rizom.
 
D

dyayzh

Guest
Daca pui planta in apa, face rizomi la "incheietura" frunzelor. Cel putin la mine asa s-a intamplat :oops:
 

Simina

Active Member
Achimenes se pot inmulti prin rizomi, frunze si varfuri.
Eu mereu folosesc ultima varianta. Pun varfuri de achi in banuti de turba (de dimensiuni mici) si in max o luna inradacineaza.
 

Fleur

Active Member
Eu am folosit frunze ca avand numai 1-2 rizomi n-am avut multe varfuri si nici numa induram de flori. Vreau sa va spun ca toate frunzele au facut pui relativ repede.
 

kerkyra

Well-Known Member
Sa inteleg ca pot inmulti achimenes punand varfurile in apa (caz in care fac rizomi sau radacini?) sau in pamant (cu pet, fara?) si frunzele cum?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus