Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Felicitari pentru achi infloriti;la mine mai am o gramada sa faca boboci si nu stiu de ce;la mine spre toamna se umplu de flori si-i bag greu la iernat.Clima dobrogeana sa fie de vina?
 

Roxana

Active Member
mie anul trecut Achimenesul mi-a inflorit in din iunie pana in august-septembrie, acum vad ca nu prea au inflorit....poate de acum incolo. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fetelor, toti achimenesii sunt superbi! Anul acesta am luat si eu microbul de la voi :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In sfarsit au inceput sa infloreasca si achimenesii mei si cu greu am reusit sa-i identific pe unii dintre ei :roll:.
(exceptand Achi. Pulcherima primit de la Presco :*, care a inflorit inca din mai)

Este primul an cand am achimenesi si imi plac foarte mult :indragostit:



Ma poate ajuta cineva cu identificarea achimenesului din poza 6? Seamana cu Orange Delight insa petele interioare sunt diferite, floarea este mai mica, iar codita florii este rosie spre deosebire de Orange delight care are codita portocalie:

 

kerkyra

Well-Known Member
Nu credeam ca ii mai vad infloriti, au mers extrem de greu anul acesta, dar orange delight e primul:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Achimenes
Se pregatesc Yellow si cel mov clasic.
Mai am cateva culori, care insa sunt pe muchia prapastiei, au iesit cam anemici, s-au uscat la varfuri, par ca si-ar reveni totusi, vom vedea...
 

popescu gp

Well-Known Member
achi

kerkyra succes la inflorit si la ceilalti achi;ai mei majoritatea au bobocei si in fiecare zi se desface cate unul;am cca 30 ghivece cu culori ce par asemanatoare dar au particularitati in mijlocul florii;am si culori bine definite de la roz simpu, batut la rosu simpu,batut dar si culori de grena;si am vazut pe net culori deosebite pe care o parte le posed si astept sa infloreasca ,dar am mai vazut si unele culori pe care le-as dori,specializandu-ma in gesneriacee bulboase si rizomatoase.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Corina din pozele tale eu observ ca achimenesii tai nu prea au apa. Lor le place sa aiba pamantul in permanenta umed. Nu ii deranjaza nici daca au mai mereu apa in farfurie, din contra.
 

kerkyra

Well-Known Member
O sa le pun mai multa apa, cred ca ai dreptate Carmen. Cand am plecat in concediu i-am lasat in tavite cu apa si le-a mers bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus