Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simina

Active Member
Sa stii ca floarea parca e din catifea.
Recunosc ca sunt plantele mele preferate pentru frumusetea si bogatia florilor dar mai au un avantaj, nu-mi ocupa spatiul si asa limitat, iarna.
 
D

dyayzh

Guest
Cat este de frumos cel roz dublu :D Daca vei avea la primavara rizom in plus, te rog sa nu ma uiti :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
pentru Dyayzh

Dyayzh,pentru ca nu am putut sa obtin butasi asa cum am promis la primavara iti voi trimite rizomi din ce achimenesi deosebiti o sa am ;asta daca doresti,
 

Roxana

Active Member
sunt tare dragalasi! sa te bucuri de ei.
primul necunoscut sa fie oare Achimenes longiflora - Cupid's?
 

Roxana

Active Member
super! sa te bucuri de ei.
si la mine se pregateste...la inceput boboceii sunt galbeni, dar floare tot mov iese. :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Eu ii am toti intr-un ghiveci. Va fi un mixt de culori. Pana acuma am descoperit ca am: roz deschis, mov deschis si rosu :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Dyayzh,sunt curios daca nu vor predomina cei mov care isi impun suprematia;asa am patit eu,dar am mai facut experienta si anul acesta insa pana acum nu au inflorit
 

Fleur

Active Member
Pt ca am din unii numai un rizom pus in pastila de turba, am hotarat sa-i pun mai multi in ghiveci dar ii voi pune pe fiecare in pahar de plastic sa nu se amestece rizomii.
 
D

dyayzh

Guest
E o idee excelenta :wink: La toamna ii adun pe culori si o sa-i plantez separat..dar impreuna :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus