Abutilon

rodica05

Member
Azi am fost in piata, la Obor si mi-am luat un Abutilon curgator, dar rosu. Galben nu avea la vanzare. Am intrebat si mi s-a raspuns ca vom primi de indata ce infloresc (fara floare nu se stie ce si cum... ).
Asa ca... rabdare si vom avea! :D

Rodica
 

Tina

Active Member
Multumesc, Rodica, si eu cred ca cel rosu e un Megapotamicum... :wink:
Cind deschide floarea, o sa fim sigure.. :rofl: :rofl:
 

Roxana

Active Member
Eu, cu Plectranthus meu am procedat astfel ca sa-l fac din ''planta normala'' ''planta curgatoare'': am taiat de la baza planta si am pus-o in pamant atarnata in jos (tulpina sa fie usor lemnificata ca alftel iar se rupe de la baza). Intre timp s-a si prins si a mai si crescut un pic. Puteti sa incercati si voi daca vreti.
 

rodica05

Member
monicatrusca a spus:
Este Megapotamicum , cu siguranta !... Dar, cum il formezi "curgator" ?? Ca al meu e pomisor ,in toata regula ... :shock:
Daca ai vreun secret, Rodica .... :D
N-am nici-un secret. Abia l-am cumparat si l-am luat cu tot cu "indicatii si recomandari" :rofl: . Asa mi s-a spus (curgator), asa ii spun si eu...

roxy a spus:
eu cred ca avand crengutele elastice da senzatia ca e curgator. probabil i se pot taia varfurile si se lasa doar crengutele laterale care "curg"
Asta ar fi explicatia denumirii populare: Abutilon curgator, datorita crengutelor subtiri, car nu pot sustine multimea de flori.

Trimite poze Monica! As fi curioasa sa vad un Abutilon "venerabil". :wink:

Rodica

P.S. M-am hotarat: Imi fac colectie de Abutilon!!! :rofl: :rofl: :rofl:
 

rodica05

Member
monicatrusca a spus:
Rodica, uita-te la mine in album ! :D Am avut si eu o colectie impresionanta, acum incep sa o "impart" altora, m-am suparat pe Abutilon- i. :D
Foarte frumosi Abutilonii tai :D
De ce te-ai suparat pe ei? :shock:

Rodica
 

bibacj

Member
Se pare ca si ai mei abutiloni sufera de ceva. Nu imi dau seama ce se intampla dar isi pierd frunzele si se pare ca incep si din crengi sa se usuce. Ii tin intr-o camera cu cca 15 grade. Acelasi lucru am patit si cu cativa hibiscusi. Oare unde e problema?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vezi daca nu cumva au paianjeni rosii. Daca nu, vezi sa nu cumva sa fie vorba de o problema de mediu (hachita vreunei varietati).
 

Hariclea

Member
La mine abutilonii rezista binisor, as putea spune, dar cel portocaliu, cu frunza variegata nu a rezistat dupa ce l-am adus in casa, la doua saptamani s-a ofilit... cred ca diferenta de temperatura l-a doborat...
 

bibacj

Member
Hariclea daca doresti iti ofer eu la primavara un lastar la mine acela se simte foarte bine.
 

Leanna

Member
Ce frumosi sunt,gabi_gabriela!!!! :eek: Nu aveam un interes deosebit pentru aceste plante,vazusem la o prietena si la ea nu face flori..probabil din cauza insuficientei de lumina.
Ma declar acum oficial indragostita :) !!! Sa te bucure cu muuuulte flori!
 

sini

Well-Known Member
Wow! Ce frumusete!
Sa-ti traiasca!
O sa-l trag la imprimanta,sa-l arat colegelor.E prea frumos.
 
Sus