Abutilon

Hariclea

Member
Sunt super, fetelor!
Monica, cel roz-lila e o nebunie. Am si eu lastarei mici pus la prins de la Tina (mersi frumos :wink: ) si de-abia astept sa fie "adulti" si sa faca flori multe si frumoase!!!
 

raduizol

Member
Attila draga, f.f.f. frumosi "abutiloni" ai, dar eu incep sa cred ca i-ai fotografiat numai sa ne faci in ciuda; de unde doamne, faci rost de minunatiile astea de flori?????????///
 

Maia36

Member
Fetelor,eu am doar unul, dar e atat de bogat cu florile ca-i o incantare sa-l privesti.De un an face flori incontinuu si eu ma mir de unde atata putere.Monica sunt superbi abutilonii tai.Sa te bucuri de flori multe!
 

roxy

Member
monica esti hotarata sa ne innebunesti!
am si eu unul (cel putin asa cred). mi l-a adus mama mea astazi. il avea la serviciu de un an dar ea nu stia ce este si cat imi doream eu unul. :D (asta pana ieri cand i-am aratat ce vreau sa imi cumpar)
are 3 bobocei, dar nu stiu ce culoare. sper sa fie tot asa frumos cum sunt ai tai.
 

masha

Member
sa-ti traiasca, Moni, si sa te bucure in continuare cu florile minunate si muuulte! :) Am si eu un puiut miiic si frumusel si o sa am rabdare pina va creste si inflori ca ai tai... :wink:
 

mio

Member
Foarte frumosi toti, sa va traiasca!!
Dragelor, pe la vara, cand o sa fie de unde, vreau si eu sa ma treceti pe liste pentru abuti.
Sincer ori de cate ori am incercat sa prin lastar, au murit :cry:
Cumpar plantuta daca o sa aveti de dat! :D
Multumesc anticipat!
 

Maia36

Member
Cum pot avea sanse de reusita la lastarii de abutilon?E prima mea planta de acest gen si vreau ca acei lastari pe care o sa-i tai sa prinda radacini?Cum o pot face mai bine?
 

bibacj

Member
Am scos abutilonii afara. Nu se arata prea incantati de schimbare. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa ii aduc in camera?
 

zamfira

Member
Bianca, ai mei sunt afara , e adevarat ca atunci cand i-am scos s-au pleostit un pic , dar acum sunt bine , desi au trecut prin furtuna si grindina .Sper sa si infloreasca :)
 

bibacj

Member
Gabriela asa ma gandeam si eu. Si mama ii tine afara si le merge bine. Eu am pierdut unul acum 2 ani si ma gandeam sa va cer sfatul. Cei mai recent achizitionati stau frumos in casa. Doar pe cei din "productie proprie" m-am incumetat sa ii scot afara.
 

roxy

Member
mi-a inflorit abutilonul despre care va spuneam ca mi l-a adus mama. il avea de cativa ani la serviciu dar nu stia ce e :D (este primul meu abutilon si sper ca nu ultimul)- nu ma mai satur sa il privesc , e simplu dar e al meu :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Prima planta atrage dupa ea altele...... :rofl: Asa ca bucura-te de ea si la mai multe!!!!
Sa vezi cind o sa faci inventarul cum va fi :tavalit:
 

Hariclea

Member
Am observat ca abutilonilor din casa le merge mai bine decat celor de afara, care sufera mereu de atacul paianjenului rosu.
 

Roxana

Active Member
Abutilonul este mai mult planta de apartament decat de gradina. De aceea se imbolnaveste des.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lasa ca si in casa se imbolnaveste la fel de des. Asta e motivul pentru care eu am renuntat la colectia intreaga.
 

bibacj

Member
Eu am 4 abutiloni in balcon. Voi reveni cu poze cu cel galben care e inflorit. Mai am unul cu frunze galbene patate care a inflorit doar cand l-am scos in balcon.
 

calin123

Member
cornelia a spus:
Lasa ca si in casa se imbolnaveste la fel de des.
cred ca trebuie tratati cu indiferenta si gasit locul ideal pentru ei , am unul ( Abutilon megapotamicum) pe care tot l-am bibilit si facea flori mici ,rar , iar de cind l-am abandonat ii merge mai bine .
 
Sus