Abutilon

zamfira

Member
Eu am primit in octombrie de la bibacj 2 butasi de abutilon si amandoi s-au prins
Unul l-am pus direct in pamant cu borcan deasupra, celalalt in apa
Acum sunt amandoi in pamant si se simt bine
 

IULIA

Active Member
la mine sint infloriti in continuare toti 3 : portocaliu, roz si alb. au deja cam 1,5 m, trebuie neaparat scurtati in primavara. dar cum daca sint plini de boboci ?
IULIA
 

Hariclea

Member
Am pus si eu la prins in toamna niste lastari de la Cornelia si din foarte multi (nu mai stiu exact cati erau, poate in jur de 20) s-au prins 7. Unul are deja boboci... Unul, in schimb a crescut cam stramb si as vrea sa il tund putin... sa indraznesc acum? sau mai bine la anul?
 

Aricica mica

New Member
Chiar azi am taiat doi lastari de la micul meu nazdravan... cresteau tare sui si am vrut sa-l aranjez putin :) .
L-am mai tuns si in ianuarie tot de 2 lastari si ambii au facut radacini in apa in cca 3-4 saptamani. La mine se prind mai usor daca ii pun intai in apa decat daca-i pun direct in pamant sau in banut de turba... nu stiu exact de ce, dar am observat ca in sezonul rece, abutilonul ca si passiflora (caerulea sau Purple Haze) face mult mai usor radacini in apa.
 

pupu

Member
Am si eu un "mic nazdravan", dar in afara de faptul ca imi creste sui mai e si chel pe jos. Are doar 4 crengute lungi de 20-25 cm cu cateva frunze la varf. Pana acum a inflorit intr-o veselie, dar acum s-a mai potolit si as vrea sa-l tund. Dar va ramane fara frunze ?!!! E bine ??? Nu stiu cum sa procedez. Eu sper ca prin tundere sa-l fortez sa mai dea niste ramurici si frunze pe ramificatiile de jos.
Cum credeti ca ar trebui sa procedez cu udatul dupa tundere, avand in vedere ca nu va mai avea frunze, pana acum l-am udat zdravan de fiecare data pt ca e setos si sta la un geam tare insorit?
 

attila

Member
Pupu Eu zic sa mai stai cu tunsoarea :wink:
Pana ce va putea sa stea si afara, dar cu udatul cam incet pana nu creste inapoi frunzele nu de altceva dar ai sanse sa se putrezeasca :(
Am si eu cateva dar mai stau si eu .
Am o varianta Cea Uriasa :rofl: din acea as vrea sa mai inmultesc cateva ca mi-au cerut din ungaria si niste prieteni din germania :wink:
Asa ca ai rabdare inca un pic (eu vorbesc de rabdare la cine tremura deja mana ) :rofl: :rofl: :rofl:
 

pupu

Member
Pana la urma ii fac o poza in tota "chelosenia" lui si o pun pe forum sa-l fac de ras. Eu ziceam sa-l tund acum pt ca a mai stat din inflorit (pana acum mi-a fost mila de el ca era plin de flori).
Cat de urias poate ajunge? Tatal lui era la vreo 1,5m inaltime si statea afara, undeva pe langa Sovata la o crescatorie de pastravi. L-am luat de la baietii de acolo gata prins intr-un ghiveci, parca era Alba ca Zapada si cei 7 pitici (in jurul tatalui pusesera piticii) , abia i-am convins sa mi-l dea dupa ce am cumparat 5kg de pastravi.
 

pupu

Member
Attila fii pe faza ca acum ma "strofoc" sa pun poza cheliosului pe forum, sper sa nu fac vreo belea, iar cu o poza cat monitorul de 17", am mai facut asa ceva si fara sa-mi zica cineva ceva m-am simtit cu musca pe caciula.
 

silvia

Member
O parere

Pupu,eu am ub Abuti de mai multi ani.L-am lasat sa creasca cum a vrut el.Anul acesta dupa informatiile de pe forum,inclusiv fisa plantei l-am supus la taieri in 2 etape.Acum e tare chelos si poate ca mai puteam taia din ramurile imbatranite dar in paralel am pus un lastar pentru a-l inlocui cu altul tanar pe care sper ca il voi orienta altfel.Planta ta nu pare a fi batrana si nu ar trebui sa tai ramurile din acest motiv si pentru ca are flori.Sfatul meu este sa faci la fel sa pui un butas de care sa ai mai multa grija in privinta coroanei.Banuiesc ca locuiesti la bloc de aceea are flori acum.Peste iarna Abutilonul(Pristolnicul)
ar trebui sa stea in repaus la lumina,racoare si apa cu multa economie.Eu am schimbat deja pamantul cu altul proaspat dupa ce l-am tuns.Abia de acum incolo astept sa intre in vegetatie si sa faca flori cand va fi cald.
 

silvia

Member
Abuti

Attila te rog sa-mi spui tu nu ai taiat Abuti, nu l-ai tinut instare de repaus iarna?Ce temperatura este aici unde l-ai fotografiat caci arata superb ?!!!!!
 

Aricica mica

New Member
Iulia, nu te speria, dupa ce-l tunzi, se indeseste repede.
Si mie mi-a fost mila de el in iarna, dar a trebuit sa tai sa dau lastari si asa ca l-am tuns drastic, doar ca al meu era mic de cca 25- 30 cm nu aproape 2 m ca al tau. :)
 

IULIA

Active Member
daaaa, Atilla, caramiziu, miam miam.......mmmm
cum mai stai cu compostul si taierile de primavara?
IULIA :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus