Abutilon

sini

Well-Known Member
Mascha,eu nu am "afara",ci numai " interior".Toate florile mele sunt in casa,pe balcoane inchise cu termopan.Abutilonul acesta este la servici.
 

kerkyra

Well-Known Member
Voi tundeti abutilonii in perioada aceasta? Am unul galben care s-a facut cam mare si cum spatiul e o problema, plus ca arata cam urat asa, ma gandeam la un frezat mai drastic.
 

kerkyra

Well-Known Member
La mine s-au pus iar pe inflorit, cel alb deocamdata, cel galben urmeaza. Si megapotamicum de la serviciu, care este imens, e plin de boboci si flori.
Poze diseara.
 

adite

Active Member
La un abutilon care s-a uscat, am o capsula cu seminte. Nu stiu daca sa o las in continuare pe planta sau sau o tai ca sa nu pierd semintele? A obtinut cineva plante din seminte de abutilon?
 

IoanaTweety

Active Member
Am o problema cu abuti meu, poate imi spuneti voi ce musafiri are si cum sa-i combat:


Nu stiam eu de ce tot face bobocei minusculi si toti mor.
 

sini

Well-Known Member
Daca e vorba de punctele albe,cred ca e musculita alba.Eu nu am avut probleme cu ea. Cauta la capitolul 'boli".cred ca este scris ceva acolo.E o insecta destul de periculoasa si rezistenta.
 

IoanaTweety

Active Member
Pai de la cine am luat-o, mi-a spus ca a avut asa ceva. Inseamna ca nu a scapat de musculita. :cry: Ce-mi place mie treaba asta... o sa ma uit la topic. Mersi, sini. Ar trebui s-o izolez?
 

Roxana

Active Member
izoleaza-o de celelalte plante ca musculita asta este contagioasa si se intinde la toate plantele si trateaza-o repede cu ceva, nu o lasa asa ca o vei pierde si e pacat de plantuta.
 

adite

Active Member
Si eu am avut musculite la un abutilon, iar la celelalt nu. Al doilea are frunzele mai pufoase. Musculitele erau extrem de mici, in alt an am vazut unele mai marisoare. Au disparut cand a dat frigul, planta stand in balcon.
 
Sus