Abutilon

daisy111

Active Member
Ooo ce bogat este in frunze! :eek: frumoasa floricica a facut!! :clap: Al meu e golas de frunze,de floare nici vorba,asa ca le astept la vara :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Frumosi si bogati abuti ai, Sini! Si la mine infloresc acum, cel galben s-a facut ditamai copacul, desi l-am tot tuns, nu si-au pierdut frunzele, desi stau la racoare, pe balconul inchis, unde se duce caldura din bucatarie, cat de cat. Acum e inflorit galbenul, incep albul si rosul :D Si un puisor de megapot. e harnic foc.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
si megapotamicul meu era inflorit azi dimineata


cu floricele mai mici decat m-as fi asteptat, dar nu ma supar

Mai am unul, care ar trebui sa infloreasca alb, plin de boboci, dar si-i pierde intr-o veselie.
 

happy

Well-Known Member
adite a spus:
Abutilonul cu flori albe pentru care trebuie sa-i multumesc lui Happy:

In curand, mai infloresc doi. :D
Ma bucur ca ti-a inflorit!Ai grija la vara sa pui butasi la prins,dupa un an abutilonul nu mai este la fel de frumos si viguros. :D
Eu am un abutilon care s-a uscat dintr-o data fara motiv.Oare ce sa fi patit?
 

Luciana35

Member
Sunt foarte frumosi!
Eu am avut doi si in iarna asta i-am pierdut pe amandoi. Ca si la Happy , s-au uscat deodata. Habar nu am de ce :(
 

Luciana35

Member
Ai mei nu au stat fara apa. Daca stau bine si ma gandesc cred ca e posibil sa ii fi udat mai mult decat trebuie. Sau or fi facut vreo boala ceva, in iarna asta am pierdut si mai multi hibiscusi tot asa, fara un motiv evident.
 

adrianam

Well-Known Member
De cativa ani eu duc abutilonul meu la iernat in beci.
L-am pus cam la 70 cm de fereastruica fara geam, doar o sita si zabrele sa nu intre musafiri.
Vad ca nu i-au cazut frunzele si are chiar cativa bobocei.
Il ud cam o data pe saptamana. este o varietate cu flori rosii, care insa nu creste foarte mare, ramane destul de pitica.
 

kerkyra

Well-Known Member
Azi dimineata am avut parte de o surpriza la prima ora. Am un abutilon mare-mare, cam de un metru si ceva, galben, care a mers foarte bine iarna asta, a tot inflorit iar acum e plin de boboci. Din acesta si din cel portocaliu am pus la prins in toamna, cand i-am mai tuns. Normal ca i-am etichetat. Zilele trecute mi-a inflorit un pui etichetat galben, dar care a avut floare portocalie. Ok, am zis, am gresit eticheta, se mai intampla, am schimbat-o. Insa... azi dimineata, aruncand o privire pe balcon, vad la copac un boboc care statea sa se deschida... portocaliu :eek: Iar aici nu am dubii, copacul e cu flori galbene! Si nu cred ca mi-era chiar asa de somn, sa nu vad bine :D Nu cred in varianta cu contaminatul de culoare, am doi abuti, portocaliu si rosu in acelasi ghiveci si nu am patit asa ceva, in plus acesta e singur in ghiveci si mai departe de cel portocaliu. Ati mai patit asa ceva, o fi de la temperatura?
Scuze pentru postarea lunga, am vrut sa explic cat mai bine.
 

belisima

Well-Known Member
eu cred ca e de la temperatura,si trandafirii infloresc cu o nuanta mai inchisa cand se raceste afara :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu inclin sa zic asa, dar e prima data cand se intampla. Acum vreo saptamana-doua era galben :) Ar fi interesant ca urmatorul boboc sa se deschida galben.
 

kerkyra

Well-Known Member
Uitati si minunea: abutilon in doua culori - portocaliu si galben

Cam ascuns bobocul portocaliu, sper ca se vede. Probabil ca peste vreo zi-doua voi avea si clopotei din cele doua culori :D
 

adite

Active Member
Ce bine arata planta! Ai mei sunt pricajiti, au mai pierdut din frunze, dar unul a inflorit.
 

kerkyra

Well-Known Member
E ditamai copacul, a crescut ca nebunul, desi in primavara trecuta l-am tuns binisor, are peste 1 m. :D
 
Sus