Busuiocul

""e spun , dar parca tot as cinta:
Iara beau, iara ma-nbat
Iar ma freaca cu otet Rad Rad Rad ""
parca mai trebuie sa treaca un pic de timp pana sa te imbeti din recolta de anu' asta !!!! :D :wink:
 
Acum 2 sapt am pus seminte de busuioc. Am vazut in Obi (unde si lucrez de altfel, dar nu la flori) seminte de busuioc lamaita dar sunt scumpe 4,5 lei si n-am luat.Rezultatul :
 

mirela06

Active Member
Deci , Alexandrelule, te-ai pricopsit cu busuioc fain. Sa ni-l arati cum se dezvolta si, drept sa-ti spun, esti un norocos ca ai reusit sa ai asa ceva.
 
Cred ca s-a inteles altceva :) . Nu am cumparat busuioc lamaita pt ca e prea scump. Cel din poze e obtinut din seminte primite de la un prieten si e busuioc frantuzesc. O sa pun in weekend si busuioc rosu.
 

mirela06

Active Member
Ei, na si tu acuma. Nu mai am 20 de ani. :rofl: Inteleg ce pot si eu :rofl: , dar luat , in mare, felicitari pt. orce fel de busuioc ai reusit sau vei reusi sa prinzi. Sa ne tii la curent si sa pui poze cu realizarile tale. Mult noroc :hug: :)
 

isabella

Active Member
Am si eu o tulpina de busuioc , folosesc la sosuri pentru paste dar anul acesta am folosit si la rosiile puse pentru iarna . Busuiocul meu a ainceput sa ingalbeneasca , este din acela cu frunze mici , trebuie sa il usuc sau il pot trece iarna in casa ? Imi doresc busuioc proaspat si perioada rece . Am recoltat deja seminte de la busuiocul meu , cand le pot planta ? Se pot planta si toamna in interior ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Exista o specie de busuioc,cel grecesc ,acesta trece iarna daca-l schimbi din gradina in ghiveci.
La busuiocul tau chiar daca s-au ingalbenit unele frunze,asigurandu-i apa va produce alte frunze si il poti avea pana la inghet.
De semanat cred ca merita sa incerci si acum,intr-o jardiniera.Succes.
 

mirela06

Active Member
Felicitari nu numai pt. ei, dar si pt. dragostea care o arati tuturor minunatelor tale verzisoare :)
 
Busuiocii mei, inclusiv cel din poza din pg 8 au crescut din seminte recoltate acum vreo 2 sapt jumate. Si pt Mirela06 : multumesc pt felicitari :D. Am vazut in Obi busuioc salbatic (prunella grandiflora) era 1,8 lei. Cred ca o sa iau sa vad cum este.
 

isabella

Active Member
multumesc Mnina si tudose , deci se poate , ma pun pe plantat :D
Mnina , frunzele de busuioc le recoltez cand sunt verzi si le pun la uscat ? Nu vreau sa le las sa se iroseasca si sa cada singure .
tudose , poza cu busuiocul tau nu se vede.
 
Sus