Busuiocul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi asta o sa fac.Merci ca daca nu erati voi cred ca il lasam afara si il pierdeam :(
 

sonia

Member
Si eu zic sa il pui la adapost sa nu patesti ca si mine.Am si eu 2 fire in ghiveci pe pervazul geamului de la bucatarie,unde a stat toata vara, si ma bucur inca de el.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si busuiocul meu din gradina a inghetat :( si era asa de verde si frumos
am fost plecata 2 zile si cand m-am intors...era negru :cry:
 

sonia

Member
Eu m-am bucurat sa il admir si sa ii simt mirosul printre celelalte plante,de fiecare data cand udam si frunze nu am cules din pacate :cry: Dar, daca culegi frunzele de pe tulpina dau altele in loc?
 

isabella

Active Member
sonia , nu prea cred sa dea altele in loc , cel putin nu toamna , eu am luat frunze ca sa pun in sosuri si nu au mai iesit altele in locul lor :(
 

mirela06

Active Member
Doar dupa ce-l tunzi. Eu am facut o experienta (ca doar asa ceva fac mereu :rofl: ). Acum o luna, pe cel din ghiveci, l-am” toaletat”, drastic si apoi l-am udat. I-au dau frunze noi. Cred ca asta cit a fost destul de cald.
Oricum, este planta anuala si se autoinsaminteaza.
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa e , Mirela
si eu l-am tuns, l-am tot ciupit toata vara :) si mereu i-au dat frunzulite proaspete
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai.......eu l-am scos si l-am pus in ghiveci pe cel rosu dar l-am si tuns fiindca aproape nu mai avea frunze.L-am pus cu pamintul din gradina.Oare sa ii pun pamint de flori?Si oare rezista peste iarna?Adica va da lastari?
Eteteeeeeee.........ce de intrebari si pe mine. :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: Da, dar sunt faine intrebarile si sa stii ca dau frunzele, chiar daca-i frezat. Merge si ceva ajutor, adica un pamintel mai bogat in papa,sau ingrasamint de flori. Ete, raspuns :rofl: :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hello,hello....
Ascultind sfaturile voastre am pus busuiocul rosu intr-un ghiveci in casa dupa ce l-am runs.
Acum dati sfaturi in continuare:cit si cum il ud?Ca i s-a uscat pamintul. :(
Va da frunze cit sta in casa sau trebuie sa astept primavara?De unde stiu eu ca va trai sau ce semne ar avea ca traieste?
Na......cite intrebari tot atitea raspunsuri astept :mrgreen: :rofl: :mrgreen:
 

mirela06

Active Member
:rofl: Gabiuta. Daca-i pus in casa se uda ca orce plantuta si chiar daca este tuns, ai dau frunzulite, dar cel mai sigur, sa ai si o rezerva de seminte, ca na , poate face figuri :rofl:
 
Sus