Ranunculus

ghia_don

Active Member
Merita sa-i avem in gradina, sint foarte frumosi. Anul trecut am gresit cu ei si i-am transplantat linga tulpina unui copac si au fost cam umbriti. De aceea s-au inaltat cam mult, n-au ramas compacti cum sint cei din florarii....dar tot au inflorit splendid.
Din prea multa grija pentru ei, i-am scos in toamna din gradina, si acum trebuie sa reiau procesul acela de "umflare", ca s-au uscat cum au fost la cumparare.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, peste tot am gasit ca rezista pina la -10 grade, dar n-ai vazut...eu n-am riscat, i-am scos in toamna. :oops:
Tandra, in magazine ii gasesti sub numele de Ranunculus si sint cei cu floare batuta...ceilalti ii culegi de pe cimp :wink: ...
 

numauita

Member
Sunt superbi, am avut si eu anul trecut. S-au facut frumosi si avea niste culori impresionante. nu i-am scos din gradina peste iarna. De abia astept zilele astea sa mai cumpar gherute sa plantez mai multi.
 

iraira

Member
Mi-am cumparat si eu zilele trecute si nu stiam cum sa-i plantez, sunt nostimi tare...multumesc pentru informatii...Din cate am inteles de la voi, ar trebui sa-i pun in ghivece si la primavara sa-i mut in gradina, nu?
Cred ca o sa merg sa iau si o plantuta gata inflorita...sunt superbi si in caz ca nu iese experimentul cu bulbii, as vrea sa-i am macar totusi in gradina.Am vazut de vanzare in Praktiker la ghiveci.
 

albela

Active Member
Cred ca am sa mai incerc si eu in acesta primavara cu plantuta asta. Dar nu cu bulbi ci cu rasaduri care se gasesc deja prin magazine. Plantele cumparate iti asigura o inflorire de cca. 2 luni la inceputul primaverii cand nu prea sunt multe flori deja inflorite. De asta imi sunt dragi.
 

iraira

Member
E o idee super, macar asa le ai sigur inflorite in gradina.Eu o sa pun si gherutele ca le-am luat la pachet cu mai multe bulboase si-i pacat de ele...daca ies..bine, daca nu...asta e
 

numauita

Member
Am fost zilele trecute la Carefour si nu ma gasit bulbi de ranunculus, am fost si azi dimineata la metro si nici aici nu am gasit. O sa mai caut.
 

iraira

Member
eu de la carrefour am gasit, dar in plic cu alti bulbi...erau mixuri de bulbi pe culori..si la galben erau si ranunculus
dar pe cat imi amintesc erau si separat.
 

iraira

Member
Intr-adevar sunt si la Billa, mi-am mai luat si eu o portie de 10 buc.. :) ma duc sa-i pun la umflat
 

lelia

Well-Known Member
Eu deja i-am plantat,20 de bucati ,sper sa nu putrezeasca de la atata ploaie :?
 

tranda09

Member
albela a spus:
Pe wikipedia scrie ca il luna iulie inceteaza vegetatia la ranunculus, asa ca nu e de mirare ca la sfarsitul lunii iunie vi s-au topit plantele. Atunci trebuie scos din pamant si pus la pastrare si replantat imediat dupa trecerea inghetului.
Nu cred ca trebuie scos din pamant pt ca azi, luindu-mi si eu ranunculus am citit pe ambalaj ce spune olandezul producator- abia in anul urmator vor avea o inflorire bogata. Daca le scoatem, nu mai e an urmator, nu? Stau cu punga de ranunculus in mana si citesc tot ce ati scris voi din 2007 despre aceasta planta.
 

albela

Active Member
Si pe plicul cu bulbi de begonii producatorul olandez scrie ca sunt plante de exterior, asa ca ...
 

tranda09

Member
Concluzie! Ce facem? ii scoatem sau nu? Eu acum am terminat cu spreiatul lor in cutie cu capac.Ii las 30 ore cum a zis Achimenes sau ii observ cand se vor umfla? Oricum m-am dezumflat eu cititd toate parerile vostre de-alungul timpului!
 
Am comandat si eu bulbi de ranunculus de la www.seminte.de si preconizez ca vor ajunge saptamana viitoare....pot sa-i pun direct in pamant?
Scuze :oops: daca e o intrebare banala,dar sunt inca incepatoare si nu vreau sa dau gres cu ele.
Acum incep sa-mi amenajez curtea si gradina... :D
 
Sus