Ranunculus

blueheart_d

Member
de curand mi-am cumparat si eu ranunculus. daca ii pre-pregatesc pulverizati cu apa ii plantez direct in pamant, nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.......neaparat sa le faci "toaleta" inainte de plantare ca sa nu patesti ca mine.Si daca ai noroc sa nimeresti mai multe culori ................ :D
 

adrianam

Well-Known Member
Abia acum am vazut si eu sfaturile! :D

Imi plac si mie florile de ranunculus mult si de aceea le mai dau o sansa! :wink:
 

albela

Active Member
Am cumparat ieri 3 plante de ranunculus de culori diferite. Am luat palnte cu boboci nedeschisi. Vreau sa la plantez astazi in niste butoaie mari, care tin loc de jardiniere. Pe langa ranunculus vreau sa mai pun si alte plante, gen Begonii curgatoare, Muscate curgatoare, ismene, tigridia, plante cataratoare (am niste garduri cu spalieri langa butoaie. Butoaiele sunt atat inalte cat si largi in diametru (60 cm). Credeti ca o sa le mearga bine in conditiile astea? :?
 

albela

Active Member
Pe wikipedia scrie ca il luna iulie inceteaza vegetatia la ranunculus, asa ca nu e de mirare ca la sfarsitul lunii iunie vi s-au topit plantele. Atunci trebuie scos din pamant si pus la pastrare si replantat imediat dupa trecerea inghetului.
 

carmenn

Member
Cum se comporta ranunculus la voi ?
Ai mei plantati ieri, si-au revenit, au luat pozitia de drepti, iar floarea la cel galben e superba...s-au deschis mai mult ca ieri.
Cum se inmulteste planta asta ?
Va rezista si anul viitor in gradina dc o las acolo ?
 

albela

Active Member
La mine ranunculus a fost cumparat cu boboci si a trecut prin temperaturi cu -. Acum, dupa cca. 20 zile a inceput sa se vestejeasca prima floare si sa se deschida ceilalti boboci.
Bulbii (tuberculii) se scot din pamant dupa ce planta isi inceteza vegetatia prin luna iulie si se planteaza din nou primavara dupa ce trece inghetul. Pentru modul de plantare citeste ce s-a scris mai sus in acest topic
 

numauita

Member
Carmenn sa ne arati si poze.
La mine au mai rasarit 2 coltisori. :D
I-am plantat acum aprox. 3 saptamani in rasadnita si i-am tinut afara.
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu doi din Praktiker, in urma cu vre-o trei saptamani.
Mi-au placut atat de mult, incat dupa o saptamana am gasit in Baumax la un pret muuuuult mai mic, asa ca am mai luat inca doi.

Au inflorit superb, acum se deschid bobocii. :D
 

albela

Active Member
Si eu tot de la Praktiker i-am luat si le merge foarte bine. Acum se deschide al doile rand de boboci.
 

albela

Active Member
Ai mei arata acum asa

Credeti ca ar trebui sa le tai florile mai vechi care au inceput sa se treaca (ca sa ajut plantele sa faca noi boboci)?
 

miki70

Active Member
Eu i-am luat mamei de 8 Martie un ranunculus inflorit, la tinut in casa pe pervaz pana acum. Avea caldura de la calorifer si cred ca nu i-a placut prea mult. A facut vreo 6 flori iar acum s-a ingalbenit, se pare ca nu o sa mai infloreasca. Mi l-a dat mie sa ma ocup de el dar nu stiu ce sa fac. Sa scot ceapa de acum? Eu l-am pus in balcon care e inchis si este spre nord si l-am mai udat putin. Nu stiu ce sa fac. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aveau si la Romstal.Azi am vazut.Foarte mari si frumosi.Arata intr-adevar ca niste bujori in miniatura.Insa ca ii ingrasa artificial (cum fac cu toate de altfel) pentru ca de fapt florile lor nu sunt chiar atit de mari.Faptul ca trebuie scosi din pamint dupa ce li s-au terminat florile............... :( hm......nu e prea placut!
 

rem_2007

Member
Salut,
Asta toamna am cumparat si eu bulbi de ranunculus si i-am plantat in gradina. M-au atras florile pe care la prima vedere le-am confundat cu mici trandafirasi.
Mi-a fost frica sa nu inghete dar am avut placuta surpriza sa constat ca s-au prins si au deja frunzele de cca 8 cm inaltime. Astept sa infloreasca!
 
D

dyayzh

Guest
Sunt tare frumosi. Si au o paleta de culori vii si vesele. Merita sa fie prezente in gradinile noastre!!
 

numauita

Member
Eu am luat 5 bulbi-gherute si s-au prins toti. De cand au iesit la suprafata cresc incredibil de repede.
 
Sus