Phalaenopsis part 4

victor

Active Member
Bună ziua, Zigopetalum!
Da, planta ta are coletul distrus, dar a făcut un pui bazal.
Faptul că diferă forma florilor se datorează factorilor de mediu care au influențat dezvoltarea plantei.
Lipsa unor nutrienți, lumina insuficientă sunt unele din cauzele acelei forme atipice ale florilor.
Culoarea galbenă a frunzei se datorează lipsei magneziului. Magneziu asigură pigmentul verde al plantelor.
Acest simtom apare doar la frunzele mature și se accentuează când planta este expusă la lumină puternică, ducând la uscarea lor.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Peloria este o mutatie genetica, o incercare a plantei de a face ca cele 3 petale sa semene intre ele. Este o mutatie instabila, de aceea poti avea pe aceeasi planta, chiar si in acelasi timp, flori cu aspect normal si flori pelorice. Foarte multi considera aceasta mutatie atragatoare, si de multe ori, florile pelorice pot fi chiar mai frumoase decat cele normale. Uneori ea apare ca si cum floatea este incomplet deschisa, iar alteori petalele sunt deschise, dar au o forma interesanta, dantelata.
E chestiune de gust. Exista producatori care chiar incearca sa obtina in mod intentionat aceasta mutatie.
 

victor

Active Member
Din păcate acea frunză nu se mai înverzește.
Totuși, este necesar să faci tratamentul cu un supliment nutritiv pe bază de magneziu(sulfat de magneziu sau sare amară).
Magneziu este esențial pentru sintetizarea, translocarea și stocarea carbohidranților(zahăr și amidon).
Când planta are acești carbohidranți în concentrații ceva mai mari, apar acele frunze roșii.
Surplusul de zahăr va fi eliberat de plante prin transpirație(picurile ca mierea)
Deficiența magneziului duce la scăderea absorbției nutrienților, fosfor și potasiu, datorită scăderii capacității de absorbție a rădăcinilor.
În același timp, magneziul este cel care permite plantelor să transforme energia solară în procesul de fotosinteză.
 

zygopetalum

New Member
Am observat aceste picaturi pe tija dar nu le-am dat mare importanta. Deoarece am crezut ca nu sunt mare lucru. Ma bucur ca am scris pe forum despre problema aceasta deoarecce asa am aflat mai mult decat m-am asteptat.

Si frunza aceea daca nu se mai inverzeste ramane asa un pic galbena sau va cadea?
 
Ultima editare:

zygopetalum

New Member
Și mai am o problema cu o specie de orhidee cu bulb (nu știu exact ce specie). Am avut în vară o mica problema cu puricii lânoși și nu știu exact dacă din cauza lor aceasta orhidee a făcut acum bulbii cu mutații.

Puteți sa îmi spune-ți și mie dacă a fost din cauza lor și de abia acum au apărut mutațiile (care nu vor mai apărea probabil la seria următoare de bulbi) sau dacă este o problema cauzata de lumina sau de lipsa unui nutrient din sol?

Uita-ți niște poze cu ea:
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_182655_zpsa1jskwyf.jpg.html?sort=3&o=0
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_182639_zpsyalpuxai.jpg.html?sort=3&o=1
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_182616_zpsor6b2tmd.jpg.html?sort=3&o=3
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_182606_zpsjfhdyuwj.jpg.html?sort=3&o=4
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_182521_zpsqova3ozm.jpg.html?sort=3&o=5
 

victor

Active Member
Problema nu este de la păduchii lânoși. Pseudobulbii sunt ok, frunzele arată așa datorită luminii insuficiente și probabil, ceva probleme cu rădăcinile.
Verifică cu atenție starea rădăcinilor. Verifică starea umidității cu ajutorul unui bețișor de control.
Folosește un bețișor de frigăruie, înfigel până la fundul vasului, dar să nu rănești rădăcinile.
Periodic, scoți bățișorul și verifici dacă este ud sau uscat. Numai dacă este uscat, uzi planta, dar nu prin imersie, pui 1-2 cm apă intr-o farfurioară, lași planta 5 minute, apoi pui planta într-un loc cu lumină multă, dar nu directă.
Se pare că planta ta este o cambria. Are rădăcini subțiri și foarte sensibile la umezeală, de aceea trebuie folosit bețișorul de control.
Acum poți trata planta cu nutrienți(prin udare și foliar) la interval de o săptămână.
Dacă are probleme cu rădăcinile, folosește cu încredere Atonik, doar foliar.
 

xamrita87

New Member
Buna tuturor,

Am si eu 2 orhidee, am atasat link cu poze mai jos.
Prima o am de 2 saptamani, o ud o data pe saptamana prin scufundare, o tin in geam, nu o bate soarele direct, intr-o camera racoroasa. In ghiveci am observat ca este umezeala, condens parca, a trecut 1 saptamana de la ultima udare. (doar pe o parte a ghiveciului este asa) E normal sa fie asa? Si are si o frunza cu o pata, este asa de cand am primit-o, nu stiu daca ar trebui sa imi fac griji sau nu.

A 2-a orhidee am cumparat-o ieri, nu imi place cum arata in ghiveci, pare foarte multa umezeala si in plus e chestia aceea verde pe marginile ghiveciului (in interior), ce seamana cu un muschi sau mucegai verde, nu stiu ce sa zic. :) Ce imi recomandati sa fac?

Le tin doar in ghivecele transparente (intr-o poza apare si un ghiveci de ceramica, am pus orhideea in el doar pt poza.) :D

Orice sfat e binevenit, orice observatie privitoare la ele, sunt incepatoare in ale orhideelor. :ros_unghii:

Multumesc mult!

http://xamrita.sunphoto.ro/Flori
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bun venit!
Phalele arata bine :), cred insa ca le uzi cam des o data pe saptamana acum, mai ales ca stau intr-o camera racoroasa. Gaseste tu ritmul potrivit de udare dupa cum arata radacinile, ele trebuie sa fie sidefii. Orhideea nou cumparata a avut parte de asemenea de prea multa umiditate, de aceea a facut mazga pe ghiveci.
Cum sunt pline de flori, eu n-as umbla la substrat acum ci doar as regla ritmul de udare :).
 

Nicola

Member
Experienta mea cu orhideele..
Datorita sfaturilor de pe forum, am reusit sa am timp de cativa ani , peste 20 de orhidee. Au inflorit frumos, mereu, eu le am pus dupa prima inflorire, in cosulete suspendate, tijele crescànd liber. Din nefericire , acum un an, mi a venit ideea de a le schimba scoarta si, probabil netasand-o bine, le am pierdut una cate una( sau poate erau batrane, nu stiu cat ar trebui sa traiasca).
Observatiile mele, poate ajuta la ceva:
- nu au nevoie de atata apa pe cat am crede noi
- nu trebuie stropit coletul, incat apa sa stagneze intre frunze
- lumina puternica, un pic de soare dimi
-ghivece transparente si ingrasamant regulat
- bile de argila umede in tavita, in permanenta
- pulverizari
zilnice si udare prin scufundare in apa calduta
In prezent, eu mai am doar cymbidium, pe care l am separat( foarte greu de altfel) intrucat in ghiveci erau multi bulbi epuizati, uscati.Toata vara este exilat in gradina, pana la prima bruma.
 

victor

Active Member
Bun venit!
Eu nu sunt de acord cu aceste perioade de timp între udări.
Orhideele se udă doar când rădăcinile capătă culoarea sidefie(phale) sau când bețișorul de control este uscat(Celelalte soiuri de orhidee)
Frunza aceea este galbenă din cauza arsurilor solare.
Mușchiul este benefic, asigură oxigenarea rădăcinilor.
Condensul din vas este cauzat de evaporarea apei, este ceva normal și nu prezintă un pericol.
Foarte frumoase orhidee, Grădinar1! Să-ți trăiască!
 

xamrita87

New Member
As mai avea o intrebare. Radacinile din ghiveci nu par ca ar avea inca nevoie sa le ud, insa cele de la suprafata ghiveciului par deshidratate si "ridate". Ce ar trebui sa fac in situatia asta? Pot sa ud putin cele de la suprafata?

Multumesc
 
Sus