Phalaenopsis part 4

victor

Active Member
Procedeul cu udatul superficial este valabil doar iarna.
Se aplică și plantelor aflate în repaus vegetativ, indiferent de perioada de timp.
A înflorit și picățica.
http://dumitruvictor.sunphoto.ro/phalaenopsis/102216536
Prima ei înflorire. a pierdut mulți bobocei florali, din cauza luminii insuficiente.
http://dumitruvictor.sunphoto.ro/phalaenopsis/102216545
Sper ca pînă la toamnă să rezolv problema cu lumina atificială.Am becuri economice de 6000 de lumeni, dar emană un miros puternic și am renunțat la ele, anul trecut.
 
Ultima editare:

yo_man

Active Member
Vouă vi s-a întâmplat ca frunza nouă să nu se desfacă? A crescut maricica, dar nu s-a desfăcut, a rămas plată, ca atunci când este nou iesita din centrul plantei
 

Morena

Member
Am pus eu hartie in geam dar frunzele continua sa se maroneasca. As muta ghiveciul in alta camera dar ma tem sa nu fie un soc prea mare si sa ii cada florile. Momentan am acoperit mai mult din geam. Ceva idei la situatia asta? ??
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In perioada asta nu cred ca soarele este atat de puternic, nici macar in UK. Hartia in geam nu te ajuta momentan. Nu e un lucru rau ca ai pus-o, dar problema e din alta parte, nu de la soare.
De ce nu incerci sa faci niste poze detaliate? Cu petele, frunze, radacini, planta intreaga? Altfel cam mergem pe ghicite.
 

Morena

Member
Eu ma gandeam ca fiind spre sud geamul... si ziua mai lunga decat in Romania... poate e prea multa lumina. Incerc sa pun cateva poze... dar nu pot...mesajul este "incarcarile nu sunt disponibile"
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Phalele iubesc lumina, nu si soarele arzator pe ele.

Pozele nu se pot incarca direct pe forum, ci pe diverse site-uri care pun la dispozitie albume foto ( facebook, google, photobucket, sunphoto, etc). In forum se pun linkurile.
 

victor

Active Member
Am pus eu hartie in geam dar frunzele continua sa se maroneasca. As muta ghiveciul in alta camera dar ma tem sa nu fie un soc prea mare si sa ii cada florile. Momentan am acoperit mai mult din geam. Ceva idei la situatia asta? ??
Frunzele capătă culoarea roșie din cauza fierului . Probabil că planta a captat fier în exces, dar nu este un motiv de îngrijorare, frunzele noi vor fi verzi.Și eu am câteva phale cu frunze roșii, dar din contră, le merge excelent, au tije noi, frunze noi și rădăcini sănătoase.
 

victor

Active Member
Vouă vi s-a întâmplat ca frunza nouă să nu se desfacă? A crescut maricica, dar nu s-a desfăcut, a rămas plată, ca atunci când este nou iesita din centrul plantei
Mie nu mi s-a întâmplat, dar cred că este același lucru ca tija terminală.
Dacă nu reușești să o desfaci, nu are cum să se dezvolte altă frunză, deci nu va fi nici axus(vârf de creștere)
Încearcă să despici acea frunză, dacă se poate.
 

yo_man

Active Member
Se observa marginile frunzei, dar nu vrea sa se desfacă. O sa încerc sa o desfac, după ce mai creste o perioada, poate i-o venii vre-un gand si se desface singura.
 

victor

Active Member
Mulțumesc, Caramel!:openrose:
Nu, am vrut să spun că nu ssunt probleme dacă frunzele devin roșiatice, în timp revin la culoarea verde.
Florile vor fi aproximativ identice cu cele inițiale. pe timpul iernii, culoarea florilor va fi mai ștearsă și florile mai micuțe.
 

yo_man

Active Member
adrianssh cea cu margini galbene pe fond rosu, este superba, n-am vazut in magazine.
voua dupa cat timp v-au facut tije noi, dupa ce s-au uscat florile cu care le-ati cumparat? ale mele nu vor sa infloreasca, fac decat radacini si frunze... :rolleyes:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu e tocmai o raritate. Pe la noi a aparut de cativa ani. Si preturile au mai scazut.
 
Sus