Phalaenopsis part 4

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mi-am cumparat saptamana trecuta o miniphala. Ma intreb daca e cazul sa o mut intr-un ghiveci mai mare. Cel de acum are 4-5 cm diametru si ma gandesc ca riscul de deshidratare e cam mare.
Voi aveti sau ati avut miniphale pana acum?
 

yo_man

Active Member
Ghiveciul are 6 cm . Dc ai lăsat în mușchi nu cred ca o sa aibă probleme. Dc ai mutat-o în scoarță, o sa vedem la vara... :D
 

victor

Active Member
Miniphala nu crește mai mult decât atunci când au fost achiziționate.
Este o eroare să transplantăm orhideele fără a fi necesar.
Transplantarea produce plantei un mare stres, iar vegetarea va fi întârziată.
Pentru miniphale se recomandă ca substrat doar mușchiul spagnum.
Rădăcinile lor sunt subțiri iar scoarța nu acoperă bine velamenul rădăcinilor.
Din experiență vă spun că nu va supraviețui în scoarță.
Eu plantez keiki tot în mușchi, ce am pus în scoarță, nu a supraviețuit.
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
M-ai facut sa merg sa masor ghiveciul, mie chiar imi parea minuscul. Sunt 6 cm :rofl:
E in muschi, nu am umblat la ea. stiu ca planta nu creste mai mult, de radacini eram curioasa daca va face mai multe decat incap in ghiveciul acela.
Va multumesc pentru informatii. :)
 

victor

Active Member
Vasul pentru orhidee se alege în raport cu masa radiculară, nu cu masa foliară.
Planta poate părea prea mare în raport cu vasul, dar dacă alegem un vas mai mare, umezeala din vas nu poate fi absorbită în timp util
de rădăcini și așa ajung să putrezeasă rădăcinile. Este cel mai mare secret care stă la baza sănătății orhideelor:
Raportul dintre vas și masa radiculară. Vara, mai merge, ziua este lungă, căldura este mare, planta vegetează masiv, dar iarna......s-au dus rădăcinile.
Numai dacă vasul devine neîncăpător(se umflă) putem să-l schimbăm cu unul mai mare, dar trebuie să știm să apreciem cu aproximație, cu cât mai mare.
Vasul se alege de așa natură să nu fie o diferență(ca volum) prea mare între vasul vechi și cel nou.
 

yo_man

Active Member
Cum arata mușchiul spagnum când tb schimbat? Ca presupun ca la un moment dat va tb schimbat....iar atunci chiar dc nu vrem, va tb sa le punem in scoarța...mușchiul se găsește greu si este scump.... :(

Caramell scrie dimensiunea, pe fundul ghiveciului. :)
 

victor

Active Member
Când începe să se mărunțescă, să putrezească, înseamnă că ar trebui schimbat.
Eu am mușchi de la phalele midi, la acelea merge și scoarță de pin.
Unele phale midi au mușchi spagnum, dar nu toate.
Se poate înlocui mușchiul spagnum cu cocopeat sau neopeat.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am doua miniphala de vre-o trei ani si nu le-am schimbat vasul.
Una din ele a inflorit si anul trecut si anul acesta. celalalta nu.
Cea care a inflorit are radacinile mai subtiri si alt gen de frunze, adica mai subtiri parca, decat cea care nu a inflorit.
Cea care nu a inflorit are radacini groase si frunze mai groase, ca phalele care sunt mai mari.
Voi face diseara poze ca sa vedeti.
 

yo_man

Active Member
Le-ai lăsat tot în mușchiul în care le-ai cumpărat? mi-am cumpărat încă una dar nu știu dc sa o pun în scoarță sau sa o las în mușchi. . A doua mini este în scoarță și îi merge bine, nu știu la vara..
 

adrianam

Well-Known Member
Da, nu am umblat deloc la ele. Ghivecele cred ca au 4-5 cm diametru.
Nu par a fi umplute cu radacini, ma mai uit o data diseara, dar muschiul ala a inceput sa se albeasca, cred ca de la sarurile din apa.
Daca iau muschi din gradina, acela nu este bun?
Cu ce as putea inlocui muschiul deteriorat?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu merge muschiul din gradina - chiar daca te-ai stradui sa-l dezinfectezi. Cauta sphagnum moss (am cumparat si eu candva de pe forum, parca greenfingers avea) sau foloseste scoarta cu perlit. Compo are un amestec pentru orhidee foarte bun, mai scump dar chiar e ceea ce trebuie

uite la o prima cautare pe net am gasit sphagnum:
http://www.atlogistics.ro/product_info.php?products_id=5340

asta e scump dar e ceea ce trebuie. Si fiind foarte usor, banuiesc ca 150 g ar trebui sa fie un pachet marisor
 

Costi

New Member
Am si eu o orhidee frumoasa voi atasa poze cu ea maine dar acuma am poze cu frunzele ei care se cam vestejesc.Cei drept are multe radacini mucegaite dar mi a fost teama sa o transplantez avand 48 de flori :D.
Mai am una care are in mijloc o noua frunza si e mov total.Cum atasez pozele aici ? :rofl:
 

yo_man

Active Member
Incarci pozele pe photobucket, imageshack, sun photo, sau alt site de genul asta si pui linkul aici.
 

victor

Active Member
Planta este în regulă la prima vedere. Vasul care se vede, este masca?
Aștept poze cu rădăcinile, așa pot să dau un răspuns corect.
Frunza roșie este ok.
 

zygopetalum

New Member
Am o phalaenopsis care am cumpărat-o fără flori de la Dedeman la reducere. Prima înflorire a fost normala şi florile arătau ca de orice phalaenopsis, însa la a doua înflorire nu-a mai fost aşa. Florile prinseseră alta forma. Întâi m-am gândit ca este ceva trecător deoarece a avut nişte probleme cu lăstarul din mijloc putrezind (a fost prima mea orhidee şi nu ştiam cât de mult ii poate dăuna apa la lăstar:(, dar i-a crescut altul în lateral). La următoarea înflorire au fost din nou normale. La următoarea înflorire au prins din nou forma asta (înflorirea din prezent).

Poate cineva sa îmi explice ce ar putea cauza acest fenomen?

Şi o frunza a prins o mica nuanţă de galben dar nu s-a ofilit şi o are de juma de an în stadiul ăsta. Poate fi vorba de o infecţie? Mai am şi alte orhidee pe lângă ea dar niciuna nu a prezentat aceste simptome.(Este cea încercuită http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/91982c95-3360-4275-b198-342cd13d5ba4_zpsyomamsiz.jpg.html?state=copy&sp=false)

Priviţi şi alte poze cu ea:
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_091032_zpszg8upalu.jpg.html?state=copy&sp=false
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_091004_zps9gh9f1fg.jpg.html?state=copy&sp=false
-http://s1383.photobucket.com/user/plantiplantaceamuta/media/IMG_20150327_091011_zpspw8yqarf.jpg.html?state=copy&sp=false

Să ştiţi că este pusa la geam spre S-E.
 
Sus