Miltonia si Miltoniopsis

CristianG

Well-Known Member
nik a spus:
Deci sa inteleg ca ar trebui sa avem orhi de "unica folosinta", ceea ce, probabil, vor comerciantii. Mai ales ca (la catt mea) mai exista si un strat gros de muschi, deasupra, peste substrat.
Dar am observat ca dupa aceea plantele se pleostesc-unele nu-si mai revin deloc. Si ce facem cu cele care sunt plantate direct in muschi (miniphalae)?
Suna ciudat....Insa se pare ca ai dreptate.Miniphalele raman in ghiveciul minuscul in care sunt cultivate.Nu ai incotro.Este bine pentru ca poti sa supraveghezi indeaproape starea radacinilor.Nu cred ca vor creste mai mult de atat.Nu am avut niciodata si nici nu o sa imi cumpar vreodata mini phale.Motivul? Trebuie udate tot timpul!:)
 

lynn_a21

New Member
miltonie bolnavioara

buna, am luat ieri la reducere din real 2 miltonii, la una ii merge foarte bine, chiar da semne un pseudobulb (daca e cel care cred eu, o chestie usor incretita la baza plantei ce pare sa fie 2 frunzute). Cealalta insa avea frunzele un pic ingalbenite (cea alba) si dupa ce am citit cateva pagini din acest forum am hotarat sa o scot din ghiveci si sa ma uit la radacini. nu avea burete, doar putin muschi dar radacinile erau in proportie de 90% putrede asa ca le-am curatat, dar am lasat firele acelea subtiri din interiorul lor, si am replantat floarea in substrat pentru orhidee, format din scoarta, substrat care la phalae le place foarte mult. am citit ca nu trebuie sa o ud dar pot sa o pulverizez cu apa, tinand cont ca are nevoie de multa umiditate?

 

ena

Member
Cea rosie nu este Miltonia ci Cambria. Este bine ca ai curatat radacinile putrede si ai plantat-o in scoarta, dar firele acelea le-ai lasat degeaba. Poti sa pulverizezi cate putin frunzele, fara a exagera. Multa bafta cu ele ca sunt foarte frumoase!
 

CristianG

Well-Known Member
Te-ai legat la cap cu ceva inainte sa ai grija de ele? O sa ai probleme cu aceste specii de orhidee.De obicei cand le vad, fug mancand pamantul...Insa nu in sensul rau, pentru ca nu imi fac nimic.Stiu cat de pretentioase sunt!
Ma gandeam ca pretul scazut ascunde probleme....Acum ce mai poti sa faci? Doar speri ca planta sa faca radacini noi. Nu stiu cat timp o sa stea inflorita mai ales ca a pierdut radacinile.Firele acelea pe care le-ai lasat in ghiveci sunt inutile.Asa ca....Succes cu ele in continuare!Din punctul meu de vedere... :roll:
 

ena

Member
CristianG a spus:
Te-ai legat la cap cu ceva inainte sa ai grija de ele? O sa ai probleme cu aceste specii de orhidee.De obicei cand le vad, fug mancand pamantul...Insa nu in sensul rau, pentru ca nu imi fac nimic.Stiu cat de pretentioase sunt!
Fugi de Miltonii dar ai Vande.... :D .... (am si eu o Vanda, dar mi-a scos peri albi.... )
 

CristianG

Well-Known Member
ena a spus:
CristianG a spus:
Te-ai legat la cap cu ceva inainte sa ai grija de ele? O sa ai probleme cu aceste specii de orhidee.De obicei cand le vad, fug mancand pamantul...Insa nu in sensul rau, pentru ca nu imi fac nimic.Stiu cat de pretentioase sunt!
Fugi de Miltonii dar ai Vande.... :D .... (am si eu o Vanda, dar mi-a scos peri albi.... )
Ce draguta esti, Ena! :) Singura problema cu Vandele este ca trebuie sa le pui apa zilnic. :mrgreen: Sa scoti apa si sa bagi apa in fiecare zi nu este chiar o placere.Insa devine un sport! Macar acolo am un control in ceea ce priveste putrezirea radacinilor.La Miltonii, Buragere....No comment! :wink: :rofl:
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
E superba, Kati!
Sa iti traiasca si sa te bucure de cat mai multe flori in continuare!
Multumesc :oops:
Acum stii ce te asteapta si pe tine dupa ce ii vor trece floricelele :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati a spus:
sarselia a spus:
E superba, Kati!
Sa iti traiasca si sa te bucure de cat mai multe flori in continuare!
Multumesc :oops:
Acum stii ce te asteapta si pe tine dupa ce ii vor trece floricelele :)
:oops: :oops: :oops:
Deci ea e vinovata?!
E superba.Degeaba ai tu mana pentru ele si le merge de minune la tine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops: :oops: :oops:
Iti multumesc tare frumos!
Sper sa ma iubeasca la fel de mult ca si pe tine.
Speeer...
 

Kati

Active Member
Cu mare placere! Bineinteles ca o sa te iubeasca!
Doar s-o pot desparti ca lumea, ca deocamdata ma tot invart langa ea si ma uit pe unde o sa pot sa tai, ca e plin de pui crescuti in toate directiile :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca nu poti taia las-o asa ca decat sa ii faci ceva mai bine nu umbla la ea.
Pe bune nu glumesc...nu e niciun bai!
:D
 

Simonikz

Member
As dori sa va impartasesc cate ceva legat de miltonia mea si anume bucuria pe care o am acum, cand mi-a inflorit a doua oara in aproximativ un an si jumatate. Prima data cand a inflorit ( dupa ce am cumparat-o cu flori ) anul trecut prin vara, am ramas dezamagita, floricelele erau mici, firave si doar cateva . Eram dezamagita pentru ca eram convinsa ca nu imi va mai inflori niciodata ca atunci cand am cumparat-o. Asa v-am descoperit pe voi, cautand pe internet cum as putea ingriji orhideele. Astfel incat dupa ce am invatat cum sa o ingrijesc si ce ingrasamant sa-i dau ea m-a rasplatit astfel
 
Sus