Miltonia si Miltoniopsis

Simonilela

Member
Multumesc pt info. Sunt fericita ca Miltonia pe care am primit-o imbobocita isi arata rand pe rand florile. Cea inflorita e in continuare la fel de frumoasa, chiar mi-era teama pt ea (mi-a adus-o cineva de la Bucuresti, iar dif de temperatura casa/afara nu era tocmai prietenoasa). Sper sa le mearga bine si sa reinfloreasca in noua lor locuinta :)
 

elenak

New Member
miltaaaaaonia

Eu am mai multe orhidee,printre care si o miltoia.Acum 2 luni a inflorit si a tinut florile cam3 saptamani,dupa carea inceput sa se ofileasca.Acum am o mare SURPRIZA ptr ca an descoperit ca infloreste iara.Mi-e tare draga si consider ca a vrut sa-mi faca un cadou de sarbatori.Nu stiam ca poate inflori ptr a doua oara asa repede. Sunt incantata!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Elenak!
Daca o ingrijesti cum trebuie si mai mult decat atat daca o iubesti cum sa nu te rasplateasca si ea?
:D
 

elenak

New Member
miltonia

Multumesc Sarselia.Da cred ca daca pui si putina iubire in ingrijirea lor,te rasplatesc pe masura,Cand va inflori am sa-i pun foto
 

elenak

New Member
Sarselia,as vrea sa v-o postez acum cum arata,alaturi de celelalte flori ale mele insa nu ma pricep.Am sa rog pe cineva care vrea sa ma ajute.Asa am spus ca postez si Murraya cand am venit pe forum,nu am reusit nici pana acum si este aproape de inflorire.Sunt afoana in acest domeniu,dar am sa reusesc pana la urma.Nu-mi place ptr ca pierd timp mult tot incercand si nu merge.Sunt optimista...!
 

instructor

Member
Ce substrat trebuie sa folosesc la miltonii?Am si eu una i se usuca bobocii innainte sa se deschida,ce ar trebui sa-i fac ?sa o transplantez oare?e inca in substratul in care am cumparat-o va rog sa ma ajutati.Daca cumpar substrat pentru orhidee e bine?
 

Kati

Active Member
Instructor, iti pot spune ce folosesc eu - nu stiu daca e 100% bine sau nu.
Scoarta de brad, turba (cea care se foloseste la azalee), fiindca cocopeat nu am, muschi sphagnum, perlit si bucatele marunte de polistiren. De fapt acest amestec il folosesc la toate orhideele cu radacini subtiri.

Nu stiu de ce se usuca bobocii Miltoniei tale, eu patetsc asa de fiecare data cu un Phalaenopsis. (Nu toti bobocii i se usuca, dar e singurul care se poarta urat de cate ori infloreste).
 

mymo

Active Member
Instructor,eu zic sa o scoti din ghiveci si sa-i verifici substratul,du-te la pagina 3,acolo o sa vezi ce se poate gasi in ghiveci.
Eu i-am schimbat substratul cu scoarta,o duce foarte bine si are deja un anisor.
 

Simonilela

Member
AM o Miltonie transplantata din toamna in substrat Agro. La inceput si-a pierdut un psbulb (probabil am udat-o prea mult) dar acum vad ca ii creste unul nou. Sunt incantata peste masura de noile radacini verzi si sanatoase, spre deosebire de cele uscate si amarate cu care a ramas inainte sa o mut in alt ghiveci. E normal ca radacinile sa aiba tendinte „ascendente”? Am observat ca au iesit „la suprafata”
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da se mai intampla fenomenul asta.Si eu am observat la cateva Cambrii chestia asta.
Dar nu e nimic de speriat.
Eventual arata-ne o poza cu frumoasa ta.

Numai bine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati e superba!
Sa ai parte de ea ca imi place enorm de mult.Eu una numai nu ma descurc cu ele.Am 2 dar numai bine nu le merge.Nici nu mai stiu ce sa le fac asa ca in curand cred ca voi renunta la ele.Imi sunt dragi tare dar lor nu le-am prins secretul asa ca va ramane sa le admir pe ale voastre si sa ma bucur ca le-ati gasit ceea ce le place.
 
Sus