Migdal - Prunus dulcis

A

Anonymous

Guest
Daca te rugam frumos ne poti da toata sursa ta,,sa aprofundam,pt ca este tot un fructifer,are frunzele asemanatoare cu ale piersicului si nectarinului.
 
A

Anonymous

Guest
iTI multumesc mult,am citit,asa scrie cum ai spus tu.Prietenii care mi l-au procurat si l-au plantat au luat si ei ,dar mai multi,si stau la doua case de noi,poate ca nu e o distanta foarte mare si ajuta .Daca nu ,asta e,nu o sa-l scot,oricum imi fac probleme daca s-a prins.A fost frig si imi fac probleme pt el,eu nici nu l-am vazut.Ei aveau cheile casei si s-au ocupat ei.Doru e ing agronom si cred ca a stiut ce face,daca nu se prinde,ghinionul meu.Eu am vazut si la Gradina de Sud mignal,dar nu scria pe eticheta sa cumperi nr par,cred ca ma duc zilele astea sa intreb si pe acolo.
 

ACHIMENES

Member
Cand se cumpara un pom sau un arbust fructifer trebuie sa fim atenti daca este un soi autofertil sau daca mai are nevoie de "parteneri prin jur" pt asigurarea polenizarii si implicit legarea fructelor. 8)
 
ohooo,am mancat la migdale in zona buzaului saptamani la rand ,dar sa vezi prajite si cu un pahar de vin langa ce merge.
trebuia sa-l intrebi pe cel care ti-a adus pomul daca e migdal dulce , dac e pana la 3-400 de m de ceilalti ,nu e o problema ca vin albinutele lu'taica si le polenizeaza.
eu am pus la incoltit 14 samburi de migdal adusi de la buzau ,intr-un ghiveci f. mare si o sa-i transplantez la locul lor in anul II
 

oncilica

Member
constantin.c a spus:
buna seara,
am plantat migdal DULCE in ghiveci in casa toamna, l-am tinut 1 an in casa , a crescut cam 1,2 m dupa care in urmatoarea primavara l-am transplantat in gradina in locul definitiv, creste cam cat un prun. atentie sa luati migdal DULCE celalalt este amar si nu este pt consum. am luat fructe din zona pietroasele-buzau.
unde pot gasi si eu samburi?
am cautat sa cumpar copacel, dar nu am reusit sa gasesc. Am vazut o singura data in viata migdal in Romania, undeva in judetul Buzau... nu tin minte sa fi avut mai mult de un migdal in curte.
 
Da, dar fa-o zilele astea.... Eu am vazut sapt trecuta...adica asta.... la Selgros Pantelimon, dar e posibi sa mai fie si la Cora sau Brico....
 
A

Anonymous

Guest
oncilica a spus:
constantin.c a spus:
buna seara,
am plantat migdal DULCE in ghiveci in casa toamna, l-am tinut 1 an in casa , a crescut cam 1,2 m dupa care in urmatoarea primavara l-am transplantat in gradina in locul definitiv, creste cam cat un prun. atentie sa luati migdal DULCE celalalt este amar si nu este pt consum. am luat fructe din zona pietroasele-buzau.
unde pot gasi si eu samburi?
am cautat sa cumpar copacel, dar nu am reusit sa gasesc. Am vazut o singura data in viata migdal in Romania, undeva in judetul Buzau... nu tin minte sa fi avut mai mult de un migdal in curte.
Sunt si la Gradina de Sud,pe Oltenitei,langa Bellu Catolic,cu eticheta,ca al Trandei.
 
A

Anonymous

Guest
Am cumparat Vasile Cociu Nucul,alunul,migdalul,ed.MAST,2007.
Spicuiri despre migdal:printre cele mai vechi specii pomicole,AsiaMica leaganul migdalului.La noi a venit in mai multe etape,intai prin colonistii greci din vechile cetati ale Pontului Euxin,romanii dupa cucerirea Daciei,turcii prin influenta indelungata in Tarile Romane.Primele documente le avem de la Paul de ALEP,CARE PE LA 165Ocare povesteste ca a vazut migdal la curtea lui Vasile Lupu.Ion Ionescu de la Brad ,primul agronom roman care a aratat posibilitatea culturii castanului si migdalului la noi,la 1868 premiaza un cultivator din Focsani pt cultura migdalului si pt imbunatatirea fructelor prin altoire.In unul din cele mai vechi cursuri de pomologie se mentiona ca ajungeau la 6-7 m,traind 45-50 ani.Soiurile straine au fost aduse odata cu infiintarea primelor pepiniere la 1896 Pepiniera Pietroasele Buzau,respectiv Dame,Princesse,Sultan.Ulterior inmultirea si extinderea culturii a fost lasata la voia intamplarii.In zonele favorabile culturii populatia a continuat sa-i inmulteasca prin samburi,sau pur si simplu s-au inmultit spontan,asigurandu-se pomi longevivi si productie regulata.
Daca mai doriti amanunte eu pot sa mai scriu .
 

iraira

Member
Daca ai amanunte legate de inmultirea prin samburi, te rog.Am cativa samburi adusi de cineva de la o livada de migdali.Multumesc
 
A

Anonymous

Guest
Expresis verbis nu am gasit scris,detalii multe sunt privitoare la boli si daunatori.Sunt cateva fotografii cu soiuri de samburi,respectiv:Ardechoise,Bruantine,Mary Dupuy,H.1/9-1fa,Suduk,Primorski,Texas,Pomorie,Retson,H(219-189)1,Marculesti,Ferragnes,Teteny Botermo,Preanai,Nikitski,Nikitski pozdno.

In detaliile de ieri scriam ca populatia a cultivat migdalul inmultit si prin samburi.
Daca mi-este permisa analogia cred ca se poate face la fel cum am facut cu samburii de piersic.Adica dupa ce am mancat fructul am tinut samburele in apa pana a doua zi,apoi l-am incropat in pamant.Cand a vrut atunci a rasarit.Profesorii de la Fundulea spuneau ca o samanta si dupa 7 ani de stat in pamant poate rasari.
Succes si asteptam impresii despre sambureii.
 

iraira

Member
Am auzit ca se pun toamna, nu la mare adancime, mai mult acoperiti de frunze.Eu am ratat toamna si am pus 2 samburi prin februarie.Acum astept si eu sa vad ce iese :D
 

Claudiavis

Active Member
In piata exista simburi cruzi si descojiti de migdale, pentru consum uman (adica pentru mincat). Astia sint buni pentru a-i pune la incoltit?
 

Claudiavis

Active Member
Urmatoarea intrebare era daca pot folosi migdale prajite si sarate, ca sa culeg recolta gata preparata pt mincat :rofl:
 
Sus