Migdal - Prunus dulcis

ste

Member
Draga Myo,
Eu am un migdal matur deja, sta foarte bine in plin soare, dar cu vantul , cred ca e bine sa-l plantezi intr-o zona mai protejata. Al meu e plantat chiar pe malul Dunarii si probabil din cauza asta face destul de putine migdale cu toate ca primavara e plin de flori. Succes.
 

Florin

New Member
In pozele lui Atila sunt smochini.

Eu am un migdal plantat anul trecut. Anul asta a infrunzit bine, nu a facut flori, dar am impresia ca e sensibil la inghet. In zona noastra, cum sunt ierni mai aspre de regula, nu stiu cum o sa se comporte.
Am si eu smochini, dar deocamdata i-am tinut in ghiveci in terasa inchisa. Acum au smochine verzi de marimea unei nuci marisoare.
 

sicamin

Member
Si smochinii mei ,din gradina sant plini cu smochine.Anul trecut din prima tura au ramas doar cateva fructe.Sper ca anul acesta sa aiba mai multe fructe.
 
buna seara,
am plantat migdal DULCE in ghiveci in casa toamna, l-am tinut 1 an in casa , a crescut cam 1,2 m dupa care in urmatoarea primavara l-am transplantat in gradina in locul definitiv, creste cam cat un prun. atentie sa luati migdal DULCE celalalt este amar si nu este pt consum. am luat fructe din zona pietroasele-buzau.
 
Ste am primit samburii de migdal.Multumesc dar acum trebuie sa ma inveti cind sa-i pun in pamint..Butasi de begonii nu am dar accepti un bulb?
 
Multumesc Ste ,cred ca acum pot sa-i pun in pamint ,fara sa-i mai tin in apa inainte .Sper ca in primavara sa am si eu pui de migdal
 

ayevea

New Member
Salut, sunt si eu interesat de acesta planta numita migdal...din discutiile voastre nu prea am inteles nimic....sunt foarte vagi
aveti cumva informatii despre:
- locul de unde as pute achizitiona samburi de migdal dulce?
- cum se planteaza? in ce conditii?
....
niste informatii mai detaliate daca se poate, sper ca nu am deranjat pe nimeni cu acest post. multumesc
 

Floria

Active Member
In piata Domenii gasesti samburi de migdal dulce la kilogram. Acum inca nu au aparut dar prin Ianuarie vei gasi sigur. Vanzatorii sunt bulgari la origine dar locuiesc in Popesti Leordeni. Ei se ocupa cu vanzarea in aceasta piata din tata in fiu si au tot felul de produse. Si eu voi cumpara un kg de samburi, cand gasesc te anunt si pe tine.
 

iraira

Member
eu am cativa samburi primiti de la cineva care are o livada.Am auzit ca se pun in toamna, dar nu am stiut.Acum este cam tarziu?Am auzit ca trebuie sa stea la frig afara ca sa poata incolti in primavara.Va rog, ajutat-ma, nu as vrea sa-i pierd.Daca astept pana la toamna oare mai germineaza?Nu o sa fie prea vechi?
 
A

Anonymous

Guest
In saptamana aceasta gradina mea s-a imbogatit cu un migdal.Cel care mi l-a procurat mi-a spus ca are florile foarte parfumate si frumos colorate.Il astept cu nerabdare sa-nfloreasca.I-am gasit loc in vecinatatea unui zarzar.Sper sa se inteleaga bine unul cu altul.
Am si eu o intrebare,ex tunc, va trebui tuns dupa metoda piersicului,stiu ca frunzele lui seamana bine cu ale piersicului,si de aceea intreb?
Multumesc.
 
A

Anonymous

Guest
Da l-am plantat.Il comandasem de asta toamna,mi-l doream de mult,visam la el din copilarie chiar,cand am vazut prima data la Sarata Monteoru.De acolo a si poposit in gradina mea.Are cam 1,70,iar cel care mi l-a procurat mi-a spus ca primavara asta va avea si flori,la fructe nu s-a pronuntat.
Daca te intereseaza,duminica trecuta am vazut la Gradina de Sud,pe Oltenitei,langa Bellu Catolic,stateau alaturi de castani comestibili si alti pomisori numiti Kako,cu un fruct asemanator caisului.
 
A

Anonymous

Guest
Mihai63...te pomenesti ca ai pretentia sa dea si de baut ?
..terminat Bacovia,ce fac smokinii ?
 

tranda09

Member
Defne a spus:
Da l-am plantat.Il comandasem de asta toamna,mi-l doream de mult,visam la el din copilarie chiar,cand am vazut prima data la Sarata Monteoru.De acolo a si poposit in gradina mea.Are cam 1,70,iar cel care mi l-a procurat mi-a spus ca primavara asta va avea si flori,la fructe nu s-a pronuntat.
quote]
Iata ce am citit acum: migdalul trebuie sa mai aibe plantat inca un migdal langa el pt ca florile sa fie fecundate, altfel va face flori dar nu si fructe.
 
Sus