Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Daca o pui in beci sa nu o asezi jos pe ciment, sa-i pui o bucata de lemn sub ghiveci sau altceva sa nu-i fie prea rece la radacini si fara apa multa.
 

belisima

Well-Known Member
ati putea sa imi recomandati si mie un furnizor de magnolii serios?adica sa infloreasca in 1-2 ani,ma gandesc la bacara gadens sau Multeplante.... :rugaciune:
 

victoria222

Active Member
Belissima, eu am luat de la Bacara si am fost foarte multumita de plantele lor. Toate sunt mari si au cativa ani de viata. Magnolie am luat doar una- Betty parca, si a inflorit in anul urmator trei flori.
 

belisima

Well-Known Member
victoria222 a spus:
Belissima, eu am luat de la Bacara si am fost foarte multumita de plantele lor. Toate sunt mari si au cativa ani de viata. Magnolie am luat doar una- Betty parca, si a inflorit in anul urmator trei flori.
mersi,am cercetat deja pe la "furnizori" si te-am cautat si in album dupa ele :oops: :mrgreen: sa ma hotarasc acum:?
 

fixpix

Active Member
Miki, cu d-astea am avut rezultatul scontat. ZERO si inca BARAT.
cred ca le-am pus in pamant nisipos si la racoare... nu mai stiu daca in frigider sau balcon inchis dar neincalzit.
Noroc sa ai cu ale tale! Indiferent ce faci, nu le lasa sa se usuce (semintele).

Apropo...sapt. trecuta am vazut un specimen (Magnolia grandiflora) intr-o curte aici in Oradea, mai inalt decat casa, forma perfecta, si cu multe "conuri" cu seminte.
Abia m-am abtinut sa nu casc gura la el.
De aveam aparatu foto...
:cry:
 

miki70

Active Member
Fixu ce optimist esti :) De ce zero barat sanse? Ti se par uscate sau de ce ? Eu sper sa-mi rasara macar una.
 

fixpix

Active Member
Pai asta a fost toamna / iarna trecuta. Deci de un an nu a iesit nimic.
Io iti tin pumnii, daca iti ies macar 2, una e a mea...
LOL
kidding!
 

miki70

Active Member
fixpix a spus:
Pai asta a fost toamna / iarna trecuta. Deci de un an nu a iesit nimic.
Io iti tin pumnii, daca iti ies macar 2, una e a mea...
LOL
kidding!
Daca ies 3 una e ta, a 2-a e promisa deja :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1. le usuci lejer sa nu fie prea ude
2. se pun asa cum sunt in coaja lor rosie in ambalaj cat de cat ermetic , punga zip sau cutie de icre...
3 se tin asa 2-3 luni , de preferinta 75-85 zile , la temp de 5C , cu aerisiri regulate pentru prevenirea mucegairii
4 se scot se SPALA CU SAPUN , pentru a elimina ULEIUL care nu permite germinarea semintelor si se aseaza in aceiasi cutie doar ca de data asta se aseaza un servetel umezit fffff putin si se asteapta inca ceva timp 1-2 sapt
5 de regula punctul 5 se scot si se pun in pamant si incet incet aduse la caldura , ar fi de preferat ca deja sa se vada urme de incoltire pe seminte

6....bei o bere sau un suc multumit de rezultat :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Miki nu am semintele in mana , dar cele din pozele tale nu sunt de grandiflora .... am avut vreo 4 ture prin mana si toate arata asa si nu cum sunt ale tale.....incep sa ma indoiesc de cele pe care le voi primi :x

 

miki70

Active Member
Multumesc pentru instructiuni.

danero2004 a spus:
Miki nu am semintele in mana , dar cele din pozele tale nu sunt de grandiflora .... am avut vreo 4 ture prin mana si toate arata asa si nu cum sunt ale tale.....incep sa ma indoiesc de cele pe care le voi primi :x
:( :( :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
puneti in google ... magnolia grandiflora seeds .... si va dati seama ca nu sunt cele din pozele lui miki cele de grandiflora reale :eek:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus