Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Habar n-am cum e cu otetul, n-am folosit niciodata, ma gandesc ca o sa-ti spuna fetele care au folosit si-atunci poti sa-i pui si acum, ma gandesc :?
 

miki70

Active Member
Am cumparat o magnolie grandiflora de curand si pentru ca mi-a sosit cu radacinile scoase din ghiveci am replatat-o in alt ghiveci cu pamant acidofil. E foarte micuta, are 20 cm . As vrea sa stiu unde este indicat sa o tin pana in primavara, la caldura in casa pe pervaz cu PET in cap sau in balcon unde am acum 10-12 grC . Daca o tin in balcon sa-i pun PET sau sa o las fara? Mi-e frica ca o pierd fiind replantata.
Multumesc anticipat pentru raspuns :rose:
 

Aura

Member
Stiu ca plantutele de pamant acid (magnoliile, cameliile ) nu prea o duc bine in camera.
Una din magnoliile mele (are vreo 20 cm) este in gradina blocului. Am acoperit-o aproape pana in varf cu frunze. Dar uite, mi-ai dat o idee, n-ar fi rau sa -i un pet. :gandit:

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura, nu stiu daca-i bine sa-i pui Pet :? Din cate stiu eu Pet-ul nu apara de frig, doar de curenti de aer si in plus pastreaza inauntru un grad ridicat de umiditate, care nu stiu daca o sa-i placa :? Cred ca e mai bine sa o lasi doar cu frunzele
 

belisima

Well-Known Member
:oops: cam tarziu,dar poate e bine de stiut pentru la anul :mrgreen: am vazut la Manastirea Cernica,doua magnolii strajuiesc intrarea,cand am fost eu erau pline de pastai rosii,dar mi-a fost jena sa iau...si mi se parea icredibila sa fie chiar magnolii cu atatea pastai :eek: dupa aia am mai vazut pe aici cate o poza...pareau foarte batrane!
 

miki70

Active Member
Daca magnolia mea de afara are muguri mici/subtiri/alungiti si nu are nici unul grasun/bombat cum am vazut la alte magnolii inseamna ca nu va face flori in primavara? :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
posibil , si la mine pe una sunt diferentiati , unii mai grasi altii asa cum spui tu , asa ca e posibil , poate nu are varsta :|
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
posibil , si la mine pe una sunt diferentiati , unii mai grasi altii asa cum spui tu , asa ca e posibil , poate nu are varsta :|
E chinuita, sol prost . Lasa ca din primavara o ingrasa mama cu papa bun :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
30-10-10 de la peter e un acidifiant , ace de conifere e excelent , si in ultima faza , desi nu l prefer , otetul ....iar la scara mare se acidizeaza apa de udare cu sulf , desi sulful nu inteleg cum de nu omoara flora bacteriana din sol.

Eu am si o sol de PH down pentru piscine , o picatura si se duce la 1 de la 8 , e si asta o idee.

Apa calcaroara insa impiedica uneori acidizarea solului , e nevoie de ceva mai mult , in primavara fa un test cu hartie turnesol
 

miki70

Active Member
Mi-a mai recomandat cineva Substral pt acidofile cu care trebuie sa ud saptamanal. Am vazut si eu pe cel de la Peters si am mai vazut ca au ingrasaminte pt apa dura. Apa mea e foarte dura, pun caserole cu apa pe calorifer si cand se usuca am strat de piatra pe fundul lor.
Pentru moment i-am pus magnoliei turba acida multa in jurul ei, din primavara ii dau papa bun.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acidifiaza solul natural nu cu "soluri acide" , dupa primele udari , e gata cu acidu; :evil:

daca e dura dedurizeaza apa cu turba sau cu filtre , apa dura nu ajuta plantele deloc , se depune pe radacini si blocheaza tot
 

tama

Member
anul trecut am primit o magnolie de la sotul meu, in ghiveci.
cum noi stam cu socrii, nu am plantat-o in gradina(am mai plantat in gradina si acum socroshenia zice ca-s ale ei :x ) ci am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. in toamna, tarziu am baga-o intro anexa a casei unde socroshenia tine laptele,branza, etc. acolo nu incalzeste deloc, deci mai mult de 5-6 grade nu sunt acolo. cand a fost firg au fost si sub 0.
acum 2 zile am vazut ca magnolia mea are un boboc, care sta sa se deschida :dans:
intrebarea mea este, sa scot ghiveciul afara chiar daca noaptea sunt -3 - -5grade?
ma gandesc ca daca acopar ghiveciul cu ceva patura nu ar fi asa grav :?
acolo nu are lumina suficienta :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca o sapt mai rabda ca dupa ce mai imbunatateste , daca ar de floare as zice ca un ghiveci invelit ar merge

dar de ce nu o scoti doar ziua afara?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus