Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
si un detaliu, cred eu, important, am protejat-o peste ambele ierni, invelita si ridicat pamantul in jurul tulpinii.
 

victoria222

Active Member
Am facut cateva fotografii in primavara aceasta cu niste magnolii spectaculoase din Bucuresti. Toate plantele din poza se afla in zona Kiseleff unde sunt niste stradute minunate cu foarte multe Magnolii de toate felurile. Astea m-au impresionat in mod special, iar ultima este cu adevarat splendida, se cheama Magnolia Obovata si inca cumva, dar asa si nu am aflat denumirea completa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Desi a trecut oarecum bine iarna , vad ca primavara si acum vara nu au reusit sa o trezeasca corect , si am mari sanse ca Magn. Grandiflora sa fie pe ... :?


Greu de inteles de ce.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
in primavara lui 2010 , nu pot sa zic ca a triumfat in acel an , dar macar intrase verde si iesise verde cu tot cu muguri formati din iarna

Nu stiu de ce m-a parasit :? :cry:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am pierdut intr-o primavara doua magnolii in ghivece pentru ca se pricopsisera cu paduchi testosi. Dar eu mi-am dat seama abia dupa ce au inceput sa se usuce si nu am mai avut ce le face!
Ia uita-te sa nu aiba testosi pe scoarta!
 
Salutare! As vrea sa va rog sa ma ajutati cu un sfat! Am adus din Olanda o magnolia Susan, inalta de 1m, intr-un ghiveci de 25 cm.
Eu locuiesc in Olt iar la noi verile sunt destul de secetoase si calduroase. Ma intreb daca ar trebui plantata mai la umbra sau la soare. Si inca ceva, cam care ar trebui sa fie dimensiunile gropii unde urmeaza sa o plantez?
Va multumesc mult pentru ajutor!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu i place sa o muti in sol uscat dupa transplantare , gaura sa fie cam 40x40x40 cu sol afanat si care retine umezeala cat trece perioada de acomodare

E bine sa o pui in soare dar nu in lunile de vara , cea mai buna plantare se face primavara chiar dupa ce a trecut riscul de ingheturi , toamna e posibil , nu zic nu , dar mai sunt unele pierderi prin putrezirea balotului de radacini.

Eu am pus si vara si primavara , cele de vara nu mi s-au prins , nu puteam sta cu apa in mana pe scaun langa ele iar cele din primavara dupa zapada au rezistat si sunt super.

Ale mele sunt stelata de care vb.

Succes cu ea
 

claude

Well-Known Member
Moderator
As vrea sa adaug ceva legat de substrat. La magnolii am aflat intre timp ca le place substratul usor acid. Cand am plantat-o pe-a mea, acum 5 ani, nu stiam asta, oricum din fericire nu a facut fitze la solul in care era plantata
 
va multumesc pentru raspunsuri!
nu prea stiu ce sa fac caci a fost cam chinuita si pe drum...deja cateva frunzulite au inceput sa i se usuce...
oare sa o plantez intr-un ghiveci mai mare? iar pe timpul iernii sa o tin in pivnita? ce ziceti?
sau sa ii umplu groapa in care o plantez cu pamant de flori? pentru ca zona noastra are pamantul cam arid, fara umiditate prea mare...

inca o data va multumesc pentru sfaturile voastre!

numai bine!
 

popescu gp

Well-Known Member
Dana fii atenta ca planta este acomodata la umiditatea din solul Olandez,care este usor acid de obicei asa ca va trebui sa gasesti un loc afanat cu pamant usor acid cel putin pana se prinde;dar acest lucru te sfatuiesc sa-l faci ori la sfarsitul lui septembrie sau in primavara dupa inghet;pentru o iarna poate sta bine mersi in casa ,dar nu mai mult;apoi acest lucru depinde si de soiul magnoliei
 

taia

Active Member
Am in gradina o magnolie de trei ani, pe care as vrea sa o mut in alta parte.Oare rezista la transplantare ?Mi-ar parea tare rau sa o pierd.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca e asa de mare da , dar incearca sa iei cat mai mult pamant posibil , eu am scos 2 dintr-un loc care nu era bun pentru ele si am pierdut doar 3 frunze la una , si asta am facut-o in mijlocul veriii cand erau caldurile mari :wink:
 

taia

Active Member
Multumesc ! :D
E mare ,tocmai de aceea se cere mutata.Acum trei ani cand am plantat-o nu stiam ce si cum voi face in acel loc,iar acum nu se mai potriveste acolo.
 

tama

Member
am reusit sa citesc tot :aoleu:

am si eu 2 magnolii stelata si 3 soulangeana
2 soulangeana le-am cumparat din ungaria in primavara si nu mi-au inflorit. poate primavara viitoare :gandit:
restul le am de 3 ani. una dintre stelate nu mi-a inflorit decat in primavara asta, numai ca nu cred ca i=a placut locul pt ca tot timpul a avut frunzele galbene .
in vara asta a inceput sa se usuce, asa ca am pus-o in ghiveci pt a o replanta la mine in gradina(acum amenajam gradina la casuta noastra)
numai ca soacra i-a pus si ceva mranita, si cred ca a fost putin mai multa, ca mi s-au uscat toate frunzele. am taiat-o la varfuri si inca-i verde dar nu stiu ce sa-i fac sa-si revina.
cand am vazut ca se usuca i-am spalat radacinile(2 zile i-am pus muuuulta apa si am lasat=o sa se scurga )
ce-i mai pot face? sa o replantez sau sa o tin iarna asta in ghiveci?
 

Floria

Active Member
Daca o tii in ghiveci, in nici-un caz sa nu o tii la caldura, un beci este mai potrivit. Daca o replantezi in gradina, fa-o cat mai repede sa aiba timp sa se prinda de sol. Las-o asa cum este, nu o mai ciupi, daca vrea sa traiasca o sa reziste, daca nu asta e ! Eu am tot citit ca nu-i prea place sa fie transplantata, este cam mofturoasa si ai cam chinuit-o tot spalandu-i radacinile .
Succes !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca o plantezi sa-i faci in groapa un amestec de sol putin acid, la magnolii nu le place solul calcaros.
 

tama

Member
multumesc de sfaturi :hug:
cred ca o voi tine in ghiveci in pivnita.
offf, eu m-am exprimat gresit. nu am scos=o din pamant sa=i spal radacinile ci am pus apa in ghiveci peste pamant ca sa se mai duca din mranita aceea. iesea apa ff colorata
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus