Insamantarea cactusilor

gty

Member
:D
diana999 le-am pus de 4 zile si vad ca au inceput sa rasara pe ici colo
peste citeva zile le fac poza
sper sa reziste
 

Magdolna

New Member
Buna,

Semintele de rebutia germineaza mai greu, in fctie de specie intre 2 sapt. si o luna, dar poate dura si mai mult.

Magdolna
 

ALEX

Member
gty a spus:
:(
ALEX nu am avut seminte de lithopsi nu am avut
de unde sa iau ??
Si eu tot de la dansi am luat.
I-am pus in pamant, peste doua zile au inceput sa apara, cred ca aproape toate au germinat.
Iar peste 3 zile au inceput sa dispara cu zecile in fiecare zi. De la vreo 180 de capete am ramas cu 25.
Nu stiu unde am gresit. Poate din cauza ca nu am dezinfectat solul, sau ca i-am udat dupa ce au germinat.
 

dana_rusu

Member
Numai profesorul sef Magdolna poate sa-ti raspunda ,m-ai speriat rau nu-i mai pun pana nu spune ea unde ai gresit.Nici eu nu am conditii prea prielnice poate era mai bine sa asteptam :?
 

Magdolna

New Member
Buna seara!

La litopsi, mai mult decat la cactusi conteaza mult sterilizarea solului si aerisirea dupa germinare. Am mai scris modul in care procedez eu, altii au alta reteta, dar fiecare am ajuns la procedeul nostru dupa lungi experimentari, care de multe ori au avut rezultate nesatisfacatoare.
Acum cativa ani asa am patit si eu: Seara am avut o ladita plina de plantute micute cat gamalia unui ac, iar a doua zi dimineata m-am intrebat daca nu am visat: disparuse marea majoritate, iar in cateva zile nu am avut nici urma.
Deci: sterilizare, aerisire, stropire si aerisire, aerisire, aerisire...

Magdolna
 

diana999

Active Member
aerisirea dupa o saptamana?mie mi-au germinat 4 semintze de cactusi,dar inca nu le aerisesc...poate mai germineaza cateva :) sau dupa ce germineaza?pt ca difera timpul de la specie la specie....
 

Magdolna

New Member
Buna, Diana

Daca ai sterilizat pamantul, si nu vezi nici o problema ( trebuie inspectate zilnic semanaturile), atunci poti sa mai astepti cateva zile cu aerisirea, dar dupa 2 saptamani, trebuie sa-i lasi deschisi zilnic la inceput o ora, si cresti treptat perioada de aerisire pana cand ii descoperi de tot la cca 2 luni.
Daca observi ceva probleme, adica putregai, inmuierea plantelor, urme de mucegai, imediat se descopera si se pune la un loc aerisit, eventual in fata unui mic ventilator, timp de cateva zile, timp in care se face si stropirea cu un agent fungistatic, cel mai bun este cel mixt: sistemic si de contact, preferabil cu ontinut de Cu, deoarece cuprul impiedica si formarea algelor.

La lithopsi aerisirea se incepe mai devreme, si se incepe cu 2 ore aerisire ca la cca 3 sapt. se lasa descoperit de tot, adica ridicat placa de sticla la cca 3-4 cm deasupra vasului in care se afla plantutele.

Magdolna
 

diana999

Active Member
buna Magdolna,
multzumesc pt sfaturile pretzioase.
Verific semintzele si de 3 ori/zi :D nu am dezinfectat solul pt ca este doar un experiment.
 

diana999

Active Member
am cerut azi un fungistatic :( si domnu de acolo a zis ca n-a auzit de asa ceva.ce sa fac?exista vreo alta denumire?
 

Magdolna

New Member
Buna seara Diana!

Eu folosesc RIDOMIL PLUS GOLD 42,5 WP- este un fungicid sistemic si de contact.

Sper ca de data asta omul va intelege despre ce este vorba.

Magdolna
 
Sus