Inmultire muscata

Fleur

Active Member
Muscatele infloresc obligatoriu daca au lumina suficienta. Daca sunt tinere infloresc si mai bogat de aceea trebuie intinerite la 3-4 ani si tunse toamna. Aveti grija sa nu puneti prea mult ingrasamant ca obtineti efect contrar, adica vor creste muulte frunze si deloc flori.
 

vist

Member
nicolle a spus:
Eu am pus in pamant o frunza rupta de la o muscata si a facut radacini.A mai incercat cineva sa inmulteasca muscate prin frunze?
Trimis: Vin Apr 09, 2010 8:56 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

am citit toate postarile in sperantza ca voi gasi raspunsul,dar nu.cum obtzin semintze de la muscate?
http://nicole31.sunphoto.ro
sunt doua intrebari la care si io as vrea raspuns!!!1
Cine ne ajuta ?????
 

Roxana

Active Member
pai daca frunza a facut radacini o poti planta in pamant.
despre seminte nu stiu ce sa zic...
 

vist

Member
re

....deci e posibil din frunze!!!!!! si cum fac ?
Pun frunze in apa, in pamant, in banut de turba ???????????/
 

magda

Active Member
Moderator
Muscatele mele fac singure seminte, fara sa le polenizez. Pana acum au facut seminte doar cele curgatoare cu floare simpla (steluta).
 

mymo

Active Member
Iei cu o pensula fina polen dintr-o floare si pui in alta.Si ale mele fac singure seminte.
 

magda

Active Member
Moderator
Da se pot inmultii in perioada asta din butasi cu sanse foarte mari de reusita.
 

Fleur

Active Member
Cea mai buna perioada pt inmultirea muscatelor este august-septembrie, desi ele se prind in orice perioada.
 

vist

Member
Re: re

vist a spus:
....deci e posibil din frunze!!!!!! si cum fac ?
Pun frunze in apa, in pamant, in banut de turba ???????????/
Buna !!!!
Mii de multumiri !!!!
A mai ramas o intrebare!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

magda

Active Member
Moderator
Nu am incercat niciodata inmultirea din frunze. Eu rup lastari cu 2-3 noduri si ii infig direct in pamant. In 2 -3 saptamani au radacinute, fara nicio atentie speciala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai mina buna.Mie pina anul asta nu mi-a reusit :( .In primavara asta am avut o realizare.Oare mi-ai transmis putin din.......vraja ta??? :)
 

Nicolle

Member
Nici eu nu stiam ca se prinde frunza.S-a rupt ,mi-a fost mila sa o arunc si am pus-o in pamant.Cand am vrut sa o scot pentru a planta altceva in ghiveci avea radacini mari.Pana acum nu a iesit niciun pui.
 

Roxana

Active Member
ramona a spus:
Am primit diferiti lastari de muscata englezeasca si nu am reusit sa ii fac sa dea mustti in apa si nici sa se prinda in pamant. Ce sa ii mai fac? :nu stiu: :nu stiu:
Fleur a spus:
Muscatele de toate tipurile se prind usor in pamant cu conditia sa nu fie udate decat cate putin, lasand solul sa se usuce intre 2 udari.
ramona a spus:
Si mie de ce nu imi reuseste?! :x :x :x Mai incerc odata. :) Nu ma pot abtine (cele romanesti le-am inmultit in pamant foarte usor, intr-adevar, dar astealalte sunt culmea...)
paula a spus:
le pui direct in pamat si astepti , o sa le cada toate frunzele dar sa nu-ti faci probleme , succes
zaher a spus:
Si eu am incercat tot anul trecut si nu am reusit. Poate trebuie sa fie butasul pregatit intr-un anume fel ...
Pe net gasisem niste instructiuni ca trebuie sa fie de minim 3 noduri sa se taie la 2-3 mm de nod ... si perioada, se prin mai bine in pamant cand e racoare, vara mai putin.

In alte parti scria ca butasul trebuie sa fie un pic lemnificat, dar am o colega prinde muscate si din varfuri. Chiar o muscata din aceea la care ii miros frunzele a prins-o cu tot cu boboci pe varf ...

Mai depinde si de pamant. Eu am prins mai bine diferite plante in turba horticola AGRO luata de la Hornbach. Oricat as turna apa pe ea, doar se umezeste iar surplusul curge in tavita, de unde o arunc.

Din start o las doar cu 2-3 frunze din varf, altefl pierde nulta apa prin transpiratie.
Gabiuta a spus:
Mie nu mi se prind orice le-as face muscatelor asa ca nici nu mai imi fac probleme :rofl:
Altele daaaaaaaaa.............dar ele nu vor si gata! :wink:
nutilepadat a spus:
Si eu "prind"muscatele tot in pamnt cum spune Fleur.Gabiuta englezoaicele adoptate arata foarte bine in curand vezi poze :wink:
Mnina a spus:
Am primit si eu in tamna muscate,rupte din muscata mama,le-am pus in pamant de florarie,umezit in prealabil,s-au prins,insa iarna le-am tinut pe casa scarii si s-au intins dupa lumina,astfel incat acum sunt foarte lungane si cred ca ar trebui sa le pun niste carje pentru sustinere,bobocei nu se vad la orizont.
isabella a spus:
La mine, lastarii de muscate englezesti pusi in toamna s-au prins toti . Nu mi se par deloc pretentioase muscatele acestea :D
Aici se vad butasii care au imbobocit incepand cu luna martie si acum sunt infloriti. Am doua nuante :D
http://flower.sunphoto.ro/Plantele_mele ... or/pagina9
http://flower.sunphoto.ro/Plantele_mele ... YBDVFFOKHE
sannamaria a spus:
Mnina ,eu toate muscatele le injumatatesc primavara ,adica le tai pe la jumatate si asa o sa aiba mai multe flori :D
 

Roxana

Active Member
Mnina a spus:
Multumesc,asa o sa fac,nu stiam.
ramona a spus:
Isabella ai niste frumuseti. sa-ti traiasca. Sigur mai incerc si eu ca m-ati convins. dar daca as incerca cu butas mai tinerel ca cu cei lemnificati usor nu am reusit. Oare nu am mai multe sanse? :?
nutilepadat a spus:
Muscatele englezesti se prind putin mai greu decat cele curgatoare doar trebuie rabdare
isabella a spus:
nutilepadat a spus:
Muscatele englezesti se prind putin mai greu decat cele curgatoare doar trebuie rabdare
Inseamna ca la mine le prieste ceva...se prind mult mai bine decat cei din muscata normala :D
AngelEyes a spus:
:eek: Isabella te rog din suflet spune-ne si noua cum faci sa se prinda butasii de muscate englezesti ? In ce fel de pamant ii pui, cat ii uzi, in ce perioada ii inmultesti , la cata lumina stau ... ?
Sau poate ne spun alte persoane care reusesc sa le imulteasca! Eu una sunt indragostita de ele :oops:
mimish a spus:
Eu am pus in toamna un butas mic, de vreo 10 cm, direct in pamant (Teradena, ca pe acela il avea la coltul strazii :) ), fara pet. Acum planta are cam 30 cm, e plina de lastari si are si boboci (poze..in curand).
nutilepadat a spus:
Depinde de noroc Mimish,si eu am avut noroc pe iarna cu un lastar l-am pus in pamant normal si s-a prins , acum e planta in toata regula
isabella a spus:
AngelEyes a spus:
:eek: Isabella te rog din suflet spune-ne si noua cum faci sa se prinda butasii de muscate englezesti ? In ce fel de pamant ii pui, cat ii uzi, in ce perioada ii inmultesti , la cata lumina stau ... ?
Sau poate ne spun alte persoane care reusesc sa le imulteasca! Eu una sunt indragostita de ele :oops:
Inmultesc muscatele toamna tarziu , inainte sa le retrag in casa . Pun butasii in pamant pentru muscate , ii ud destul de rar , cam o data la doua saptamani si atunci nu ii inec in apa . II tin langa langa fereastra orientata spre sud , pe calorifer , in camera neincalzita la temperaturca de cca 10 grade .
Am avut randament aproape 100 % cu aceasta metoda si va doresc si voua asemenea :D
 

Roxana

Active Member
AngelEyes a spus:
Eu nu am nici o camera neincalzita :cry: Voi incerca cu butasi pusi toamna pe balcon, chiar daca temperatura scade acolo sub 10 grade iarna.Cu muscatele curgatoare si zonale a mers,poate am noroc si cu englezoiacele 8)
adana a spus:
am incercat si eu cu 2 lastarei.unul a decedat.si mai e unul.nu stiu daca s-a inradacinat deja,dar de o luna e destul de zdravan.nu are nici o frunza uscata.am ascultat sfatul lui fleur.l-am udat fff rar.
AngelEyes a spus:
Cand ai incercat si in ce fel de pamant ? Buna ideea cu udatul rar,am pus si eu unul acum cateva zile si l-am ucis deja cu udatul probabil :x Cred ca era si prea crud varful...l-am rupt din greseala cand indepartam florile trecute.
adana a spus:
le-am pus cam de 3 saptamani ,o luna,in pamant normal de florarie.nimic deosebit :)
AngelEyes a spus:
Hmm...in cazul asta astept sa treaca caniculele astea si o sa mai incerc si eu :mrgreen: Pe la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie,cand va fi mai racoare ca acum n-o nimeresc deloc cu udatul la butasi.
 
Sus