Inmultire muscata

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:evil: ............oricum muscata gasita pe drum si pusa in pamint fara apa, Pamint aproape uscat ,umed numai cit a fost in punga s-a fleoscait si s-a innegrit.
E clar..........nu e perioada lor favorabila asta ca s anu zic ca nu am eu mina la ele :rofl:
 

yca

Member
Eu sunt de acord cu tine Gabiuta ......nu e perioada lor favorita (ca nici mie nu mi s-au prins) :rofl:
 

mimish

Active Member
sac! mie mi s-au prins 2 - una englezeasca si una simpla, alba! iar cea curgatoare creste frumos..... nu le-am dus in pivnita, pt ca acolo este umezeala si m-am gandit ca le fac mai mult rau decat bine.... sper sa le mearga ok si in continuare la fereastra...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam aratau muscatele care mi-au trecut prin mana in ultimii 2 ani. Din lipsa de spatiu a trebuit sa le dau. Asa ca am ramas cu pozele:


 

mimish

Active Member
Chiar daca sunt flori banale si multi nu le suporta mirosul, mie imi plac foarte mult! Si imi plac mult casele pline de jardiniere cu muscate! Mi se par asa frumoase!
 
parca austriecii sau nemtii nu??
in Germania am vazut la Penny 0.3euro muscata.si ma gandesc la un salariu de 2000-3000 de euroi cate poti sa cumperi???la noi in oras e o singura intreprindere unde sal este cam 600-700 ron si o muscata la piata e 30-40.parca nu deloc la fel :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,si ei au superbe.
Tot am cautat niste poze trimise de o verisoara de la niste cabane din Elvetia sa veti frumuseti.Nu le mai gasesc :cry: .....cred ca nu le mai am. :(
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Si eu m-am imbolnavit de frumusetea muscatelor cand am trecut prin Austria. Casutele aratau ca desprinse din povesti.Si Venetia are un farmec aparte cu muscate la ferestre. Tot acolo am vazut niste gradini amenajate cu iasomie... mirosea incredibil.

Muscata mea pusa la prins, conform sfaturilor voastre in 4 noiembrie arata acum asa: http://picasaweb.google.com/lh/photo/It ... VLL-egtuxw
Frunzulie si verzulie... sunt foarte mandra de ea... si mai am una tot asa... credeti ca ma va rasplati cu flori iarna asta? O tin pe pervazul de la sufragerie, ridicata pe un strat de polistiren, unde are lumina toata ziua si caldura din belsug.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uita-te bine:ai cumva miinile verzi? :) Dupa cum iti merg plantele asa s-ar zice :D :clap:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Saru`mana pentru aprecieri, Gabiuta. Venind de la tine reprezinta o onoare pentru mine. Sunt chiar o novice in ale plantelor si ma bucur ca unor plantute le merge bine la mine acasa. Ma antrenez pentru casa mult visata cu gradina mare si sera amenajata special pentru floricelele mele. (Da doamne!)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu as zice la fel ca tine.Sa dea! :D
Nici nu stii cind si cum se transforma visele in realitate.Intreaba-ma pe mine :oops:
 

ramona

Member
Felicitar zi_inflorata. Eu le-am inmultit fara nicio problema in vara si fara pet. Dar am obsrvat ca tot secretul e sa nu le dai multa apa pana cand au radacini ca atunci devin negre tulpinile. Dar acum am o problema cu un butas de muscata englezeasca care nu vrea sa se prinda deloc. E in ghiveci dar fara pet. Sa ii pun unul sau sa il scot si sa il pun in apa. Dar in apa a mai fost chiar cand l-am primit si i s-a inmuiat tulpina. :(
 

azalee

Member
Buna seara. Am cumparat duminica din Practiker 2 pliculete cu muscate si pe care le-am pus in pamant iar peste cutiuta am pus o punga. Sunt foarte curioasa ce va iesi. A mai obtinut cineva muscate pe aceasta cale?
 
Sus