Inmultire muscata

baby_blues

Member
Am pus si eu butasi in tomna (vreo 20 ) si au stat intr-o camera cu aproximativ 16-17 grade constant . Acum le-am scos afara dar parca observ o mica degradare a culorii frunzelor. Sper sa n-am probleme , deoarece s-au prins si s-au dezvoltat foarte frumos.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am primit si eu cativa lastari de muscate, si normale, si curgatoare, si tare as vrea sa se prinda. Cu cele normale am mai reusit, cu cele curgatoare, nu. Ma gandesc sa le pun in paharele de plastic, in pamant cu perlit, sa le pot urmari mai usor cand apar radacini. Cam in cat timp ar trebui sa observ asa ceva prin pahar? Lastarii nu sunt foarte mari si acum sunt pusi in doua galetuse de iaurt de 1 kg, separat cele curgatoare de cele normale (am si o poza pe acasa), dar parca le-as muta asa cum am spus.
 

miki70

Active Member
Corina uite ce am retinut din ce am citit: taietura sub nod (la 3mm) , pamant bun de florarie (fara perlit) , udat odata bine apoi doar cand se usuca pamantul la suprafata, fara pahar/punga si tinuti la umbra. Eu asa o sa procedez si o sa folosesc pahare transparente sa vad mustatile :wink:
 
Sus