indoor garden

LadyBug

Well-Known Member
Am cumparat si eu in iulie o pinguicula (insectivora), care intre timp s-a inmultit, acum am 2 givecele cu 2 rozete fiecare. Initial prindea musculite, dar in ultimul timp nu am mai vazut pe frunzulitele ei insecte, sa fie din cauza ca nu trebuie stropita pe frunze sau pur si simplu nu-i mai e foame? Stiu ca iarna ea intra intr-un fel de stare de hibernare si toriectic i se cam duc frunzele, ale mele au insa frunze ca si vara, mai putin flori, am vazut o data un boboc doar ca n-a mai inflorit.
-----------------------------------------------------------------------------------
Legat de LED-uri, eu sunt multumita, nu are rost discutia, e ca si cum eu as vrea sa-mi iau un Galaxy S2 iar voi mi-ati spune ca nu se justifica, pt ca si Nokia 1100 e tot telefon si ii duce chiar mult mai mult bateria! :)
-----------------------------------------------------------------------------------
Ce ma bucur :dans: Acu;am citit ca si tu ai Focus Grow si Bloom si ca esti multumit, asta e super!
 

refu

Member
LadyBug a spus:
Am cumparat si eu in iulie o pinguicula (insectivora), care intre timp s-a inmultit, acum am 2 givecele cu 2 rozete fiecare. Initial prindea musculite, dar in ultimul timp nu am mai vazut pe frunzulitele ei insecte, sa fie din cauza ca nu trebuie stropita pe frunze sau pur si simplu nu-i mai e foame? Stiu ca iarna ea intra intr-un fel de stare de hibernare si toriectic i se cam duc frunzele, ale mele au insa frunze ca si vara, mai putin flori, am vazut o data un boboc doar ca n-a mai inflorit.
-----------------------------------------------------------------------------------
Legat de LED-uri, eu sunt multumita, nu are rost discutia, e ca si cum eu as vrea sa-mi iau un Galaxy S2 iar voi mi-ati spune ca nu se justifica, pt ca si Nokia 1100 e tot telefon si ii duce chiar mult mai mult bateria! :)
-----------------------------------------------------------------------------------
Ce ma bucur :dans: Acu;am citit ca si tu ai Focus Grow si Bloom si ca esti multumit, asta e super!

In nici un caz sa nu stropesti frunzele la planta carnivora!!!

Cat despre FOCUS GROW eu numai din acesta am folosit si FOcus ULTRA, din ce am citit eu e ideal pentru orhidee daca reusesti sa il folosesti cu apa de ploaie sau distilata. bafta !
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pt informatii.

Poti sa ne dai ceva detalii in legatura cu folia folosita? De unde ai luat-o si cu cat? La ce dimensiuni se gaseste? Este subtire sau casabila?
 

LadyBug

Well-Known Member
Deci era folie Mylar. Dar am vazut ca au si o versiune mai scumpa, "diamant". Pe mine ma intereseaza sa reflecte inapoi si caldura, nu stiu daca mylar cea subtire o reflecta. De asemenea, tb sa fie rezistenta, caci vreau sa fac un fel de draperii, sa se poata rula fara sa se strice in fiecare dimineata si seara, ce-mi recomanzi?
Multumesc
 

refu

Member
Mylar nu se rupe, ca sa o faci draperi trebe sa iti pui sipci de lemn sau ceva, nu cunosc folia diamant, dar nu cred ca reflecta caldura!!!
 
Sus