Hornbach

Dati o nota acestui furnizor!

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 0 0,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 0 0,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 100,0%

  • Total voters
    1

alfa

Active Member
Pana una alta, dintre Brico, Praktiker, Obi, etc. tot Hornbachul sta cel mai bine atat dpdv ofertei cat si la cum ingrijesc plantele. Apreciez si faptul ca practica reduceri serioase ca sa-si lichideze stocurile, spre deosebire de ceilalti... cel putin la Brico si Praktiker am avut ocazia sa vad cum preferau sa-si arunce marfa care nu mai avea aspect comercial, in loc s-o fi bagat-o din timp la reduceri.
 

victoria222

Active Member
poate ca aveti dreptate si eu am nimerit in zile mai rele, si poate ca exagerez.. eu am fost indignata de faptul ca unele plante care costau 50 60 de lei aveau"trei ramuri cu doua frunze in cruce"si daunatori. exemplu: era o etajera cu hortensii mici care nu aveau nici o frunza verde si costau peste 40 de lei, sau trandafirii pitici care erau infloriti frumos dar aveau fainare pe frunze toate ca una- 29lei...dar repet, poate ca am nimerit eu prost (vara trecuta). am fost de cateva ori si de fiecare data ramaneam uimita de cate ceva. dar nu compar deloc acest magazin cu bricostore sau practiker care sunt mult mai slabi.
eu am o parere proasta despre toate hipermarketurile la capitolul gradina, caci daca as vrea sa-mi fac gradina cu plante cumparate de la aceste hipermarketuri m-ar costa mii de euro iar materialul saditor nu se compara cu cel din pepiniere care este si cu mult mai ieftin.
 

madairina

Member
Si eu prefer tot Hornach. Pana acum 2 saptamani am evitat sa trec pe acolo pentru ca nefiind sezon de flori mi se parea pustiu. De acum discutam altfel ca doar au inceput sa apara bulbii de flori si parca simt ca vine mai repede primavara. Oricum eu trec in fiecare luna pe acolo pentru mancarea catelului, papagalilor si canarului. Pana si tablourile si covoarela din casa tot de la iei le-am luat. Mie mie se pare un magazin excelent.
 
dimineata la hornbach militari aveau primule la 1.48 ron (roz, 2 nuante de galben, vreo 2 nuante de albastru, portocaliu, si un crem)
 

victoria

Active Member
Offf,eu pe unde am fost,in Berceni,am vazut numai galbene.
poate mai gasesc cand voi merge la jumatatea lunii.Daca nu o fi cam tarziu.
Daca nu,la anul. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
am ajuns in aceasta seara in Hornbach si Obi. In hornbach tocmai primisera marfa, inca o aranjau in rafturi si scriau preturile. Am vazut o multime de plante deosebite, mai ales la capitolul plante de gradina:

multe soiuri de clematite,
margarete grena si roz
ranunculus
anemone
fucsii - diferite culori
lonicera (colorate)
banuti albi, roz si grena
euonymus
artari japonezi
si multe altele.

Am gasit de asemenea pamant special pentru rasaduri de la Compo.

Desi am zis ca merg doar "in plimbare" nu m-am putut abtine si am plecat acasa cu 3 noi clematite :D (mai am in gradina 5 luate anul trecut si care desi sunt tare firave, au rezistat peste iarna :whew:), 2 margarete si diverse alte accesorii.

Ca plante de interior aveau phalaenopsis, iasomie, stephanotis (mirosea superb la 2 m in jurul lui), anthurium rosu si negru (nuanta florilor era un maroniu foarte inchis) si altele
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim Carmen pentru informatii!
Mi-e o ciuda ca noi nu avem Hornbach de numa'
:cry:
Dar poate ca cine stie vor descoperi si vestul tarii.
:rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Te inteleg Arselia. La Hornbach am observat ca aduc mai mereu plante deosebite, pe care nu le-am vazut in alte parti. E adevarat ca si preturile sunt uneori maricele...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai tocmai de aceea mi-e ciuda ca stiu de la voi ca aduc plante mai deosebite fata de Obi, Brico si altii.
Si tot de la voi am inteles ca sunt si mai bine ingrijite fata de cum sunt la altii.
:wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ehe, mai nou as zice ca e ceva concurenta intre ei. Ultimele plante pe care le-am vazut la Brico de exemplu m-au lasat :eek: (dupa cum am si scris pe topicul respectiv) ;-)
Ori astfel de lucruri nu pot decat sa ne bucure pe noi ca si clienti.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asta cam asa este.
Eu nu am mai ajuns recent nici la Brico si nici la Obi ca sa vad ce s-a mai intamplat dar ca sa ajung trebuie sa mai fac rost de banuti ca altfel nu are niciun farmec sa ma duc.
In aprilie o sa merg si pe la niste pepiniere de aici din Arad ca sunt curioasa sa fac o comparatie intre ce gasesti acolo calitate/pret si ce gasesti in magazine.
 

alfa

Active Member
Azi m-am ofticat pe cei de la Hornbach :x . Au adus prunus triloba, superbeeeeee. Aveau si copacei cam de 1,5 m, dar si varianta tufa la vreo 50 de cm. Pe etichete Preturile originale erau innegrite cu marker, iar langa ghivece afisate preturile. Treaba e ca pe etichete sub marker scria 43 de Ron pentru tufa si 69 Ron pentru copacel, iar preturile afisate si valabile 56 Ron si 89.99. :suparat: :suparat: :suparat: Pesemne li s-a parut ca arata prea bine ca sa fie vandute la preturi asa mici. :x

Se pare ca au avut dreptate, ca nu am rezistat si am luat si eu un copacel :) , dar tot sunt suparata pe ei :x
 
D

dyayzh

Guest
Sa-i faci poza si sa o postezi in topicul plantei. Chiar sunt curioasa cum arata :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Alfa exact asa au facut acum 2 ani cu orhideele din expozitie. Dupa mine astfel de situatii sunt jenante. Adica ce?? Nu te hotarasti ce pret vrei pe o planta? Sau care-i treaba? :eek:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Au remarcat ca se vand repede. Vineri seara am trecut pe acolo si tocmai primisera marfa, inca scriau preturile. Duminica s-a dus o prietena si mi-a povestit ca se vanduse TOT, nu a avut de unde alege niste plante decente. :roll:
 

alfa

Active Member
Asa este, se vinde tot. In iarna m-am dus intr-o vineri si am laut o schlumbergera galbena. Aveau o mare de schlumbergere. Duminica m-am dus sa mai iau cateva pentru fete, dar nu mai aveau nimic, nici o plantuta. Eu naiva, am intrebat daca le-au returnat cumva frunizolrului. Vanzatoarele mi-au zambit spunandu-mi ca nici vorba, s-au vandut ca painea calda. :eek: :eek: :eek:
 

celeste

Member
alfa a spus:
Azi m-am ofticat pe cei de la Hornbach :x . Au adus prunus triloba, superbeeeeee. Aveau si copacei cam de 1,5 m, dar si varianta tufa la vreo 50 de cm. Pe etichete Preturile originale erau innegrite cu marker, iar langa ghivece afisate preturile. Treaba e ca pe etichete sub marker scria 43 de Ron pentru tufa si 69 Ron pentru copacel, iar preturile afisate si valabile 56 Ron si 89.99. :suparat: :suparat: :suparat: Pesemne li s-a parut ca arata prea bine ca sa fie vandute la preturi asa mici. :x

Se pare ca au avut dreptate, ca nu am rezistat si am luat si eu un copacel :) , dar tot sunt suparata pe ei :x
Alfa, am patit-o si eu o data. Nu mai stiu despre care planta era vorba, dar nu aveam de gand sa o iau la pretul mare, ca chiar nu arata prea bine, dar la reducere as fi luat-o. Am zis sa incerc ca n-am ce pierde si am fost cu ochii pe operatoare cand a scanat codul de bare. Binenteles ca aparea pretul de pe eticheta de la raft. :x I-am atras atentia, a sunat unde stia ea si a aflat ca era valabil pretul mic, era la reduceri. Parea cam nelamurita si suparata pe persoana de la telefon ca nu a fost anuntata, dar mi-a luat pretul mic.
Acum nu stiu daca nu era un caz singular, dar daca ti se mai intampla, atrage atentia ca s-ar putea ca tu sa ai dreptate.

Oricum si mie tot Hornbach mi se pare cel mai serios. Cel putin cel din Militari.
La Brico Militari de cate ori am fost am vazut in schimb niste plante efectiv moarte si pretul era de ordinul zecilor de lei noi. Si le uda de le inneaca, multe dintre ele de aceea pier. Si uite-asa se face selectia speciilor. Acolo plantele pretuiesc cat negrul de sub unghie ! :suparat: Parca nici nu le-ar tine sa le vanda, ci sa le omoare ! :suparat:
 

alfa

Active Member
Ai dreptate cu Brico Militari Celeste. Si eu sunt de aceeasi parere.

La Hornbach cand sunt reduceri trebuie sa ceri de la departamentul de gradinarit cuponul de reducere. Adica iei planta in brate si te duci la biroul acela dintre plantele de interior si le zici acolo, ca era pus la reducere. Ei iti vor completa un cupon cu pretul vechi si cel nou, redus si in baza acelui cupon achiti la casa.
 
Sus