Hornbach

Dati o nota acestui furnizor!

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 0 0,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 0 0,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 100,0%

  • Total voters
    1

Sash

Active Member
De culori intrebi? Eu am luat unul alb, dar erau si visinii si parca si cativa tarcati, dar nu sunt sigura ca eram in mare viteza. Aratau insa foarte bine, o floare deschisa si 2 boboci aveau majoritatea. Din cei albi unii aveau frunzele verzi altii pistruiate... desi florile semanau mult intre ele... De mult imi doream u papucel alb asa ca..ochi am avut doar pentru ei :D
 

tranda09

Member
Astazi am fost la Hornbach si am luat kit pt determinarea aciditatii solului, pistol pt stropit - Gardena- in oferta 14 ron, ingrasaminte pt plante 3kg -19,99, o planta cu flori mov albastru care se numeste platicodon- 21,99, policarbonat pt acoperit pergola si cuiele cu garniturile lor contra ploii.
Erau oferte la 50% pt fff multe plante, am retinut orhidee la 14ron de la 29 ron.Lavandula mare si aproape inflorita la 14 ron, 24 ron si 34 ron.Vita de vie cu ciorchini de struguri sub forma de copacel, passiflora uriasa, clematis si multe altele care m-au uimit prin frumusete si vigoare.... dar si preturi.
 

IulianGradinarul

New Member
7 de la mine

Dupa ce am citit postul anterior m-am hotarat sa fac si eu o vizita la Hornbach. I-am dat nota 7.
Mi-a placut marea varietate de plante si faptul ca aveai de unde alege daca vroiai ceva (adica aveau multe de acelasi fel). Din pacate am avut impresia ca lipseau cumparatorii, lipseau vanzarile si am pus asta pe seama preturilor. Sau poate ca preturile sunt ok acolo dar nu-mi par croite pe buzunarul romanesc. Ori m-am obisnuit eu cu preturile modice de pe eGradini? :D
Mi-a placut si mie "vita de vie cu ciorchini de struguri sub forma de copacel" (era in jur de 1800 lei?!!?). Groasa cat incheietura mainii, intr-un ghivechi de vreo 40 l si inalta de vreo 2 metri. Stiam ca via "cere" adancime si n-am incercat pana acum sa-mi pun in balcon. Greseala mea :wink:
Alte impresii: pe la conifere m-a fermecat un soi, vazand pretul la liliac am decis sa nu-l arunc pe al meu din balcon, m-au mirat rasadurile de rosii in ghiveci mic (dar cu pret mare :rofl: ), pamantul pt citrice era din 2007, cel pt plante verzi era la 10l (eu vroiam de 20l), n-am gasit vase de flori care sa-mi placa (le-or fi luat fetele alea ... :eek: ).
N-am gasit kit-ul pt determinarea aciditatii solului (cat costa si pt cate masurari e valabil?) dar am vazut la raionul acvaristica 3 kit-uri pt masurarea proprietatilor apei (pH, duritate calcaroasa si totala, NO2-, NO3-, NH3, NH4+).
Am plimbat degeaba caruciorul pe acolo. N-am luat nimic. Am venit in Mr. B si am lasat 60 lei pt 2 saci de pamat pt flori, 7 vase medii si 5 l de pamant pt rasaduri.
 

tranda09

Member
Re: 7 de la mine

IulianGradinarul a spus:
N-am gasit kit-ul pt determinarea aciditatii solului (cat costa si pt cate masurari e valabil?)

Se afla pe rafturile vecine cu produse pt stropit Gardena. Costa 24ron.
 

Sash

Active Member
Azi aveau flori de colt la 10 ron, rodiu (tufa inflorita) la 40 ron si phale pe la 30 ron...si passiflore de mai multe feluri dar n-am vazut exact pretul. Si hibiscusi de gradina se laudau ei ca ar fi cu floare gigantica roz.
 

IulianGradinarul

New Member
Determinarea aciditatii solului

Am luat si eu aparatul de masurat aciditatea solului. Masoara umiditatea si aciditatea solului precum si cantitatea de lumina. Arata cam ca cel de aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... sc&start=9 doar ca are doua tije in loc de una, trei scale, o fotocelula si un comutator cu trei pozitii. Functioneaza fara baterii. Umiditatea si luminozitatea pare sa le masoare cat de cat dar aciditatea nu prea. Ori o fi defect al meu?! :? De ce spun asta? Am masurat diverse tipuri de pamant (de la azalee, din sacul cu pamant cumparat etc) si la nici unul nu e a indicat ca ar fi acid!! :?: Scala aciditatii este inversata: incepe de la 8 si se incheie pe la 3 dar acul n-a reusit sa treaca de 7, spre soluri acide. Oare gresesc eu undeva?! In instructiuni spune doar sa-l lasi un minut in cazul masurari aciditatii si l-am lasat si mai mult dar fara folos... :cry:
 

1024

New Member
sunt din provincie si , ca sa nu bat drumul degeaba , stie cineva preturile la plante acvatice : nuferi,etc?
 

alfa

Active Member
Azi la Hornbach:

Calluna vulgaris rosie 2.79 Ron
Helleborus- redus - de la 17.99 la 8.99Ron.
 

nick1971

Active Member
am fost week-end-ul trecut la Bran si mi-am facut drum si pe la Hornbach, eu le-as da nota mare, nu pentru plante, nefiind sezon nu erau plante, am luat totusi iarba decorativa la 5 si 10 lei, erau trecute la plante de iaz si am mai luat o ciuperca din lut cu lampi cu gaz, cred ca o sa arate super in gradina, nota ar fi ptr amabilitatea angajatilor, la Ploiesti eu n-am vazut sa ma intrebe cineva cu ce m-ar putea ajuta, la nici un magazin de profil
 

angela draganoiu

Active Member
poate sint brasovenii mai amabili ca la cel din Bucuresti nu se inghesuie sa te ajute cu ceva iar uneori plantele au daunatori (cel mai frecvent este nesuferita musculita alba).
 

Sash

Active Member
Si in Hornbach-ul din Bucuresti personalul era foarte amabil, insa in cel din Militari.... ca-n Berceni sunt nesuferiti rau...
 

alfa

Active Member
Eu nu am avut niciodata probleme cu ei. Si ma duc destul de des in ambele magazine. Si in ultima vreme am avut "norocul" sa am de luat multe si de pe la electrice, surubarie, scule, vopseluri. M-au ajutat peste tot.
 
si eu le-am dat nota mare celor de la hornbach brasov ,amabili si chiar am gasit acolo si o doamna ing. horticol care mi-a raspuns la f.f multe intrebari !!!!! :D
 
ieri la hornbach aveau primule la 1.98 ron multe culori dar si la 4 ron si ceva putin mai mari. m-am abtinut sa cumpar ca nu am unde sa le plantez in gradina( din cauza muntilor de zapada) iar din experienta stiu ca nu mi-au rezistat in casa. o sa mai astept pana se topesta zapada. mai aveau si multi bulbi de dalii, begonii, un pachet de 100 bubi de gladiole la vreo 30 si ceva de ron.
 

victoria222

Active Member
eu le dau nota 6 la capitolul plante de exterior, caci la cele de interior nu m-am prea perindat... pentru ca raportul dintre pret si calitate este extrem de mare,mai ales cand plantele care au asa niste preturi arata deplorabil ( la magazinul din berceni, probabil din vina personalului care nu stie sa le ingrijeasca corespunzator)..pentru ca am vazut in vara pe rafturile lor paduchi si paiangeni aproape pe toate plantutele, iar unele plante care erau mancate de vii si erau pe duca deja nici macar nu s-au obosit sa le scoata de pe raft....pentru ca am cumparat un leandru rosu de la ei in vara care infloreste foarte frumos si a costat 49lei, dar care dupa ce l-am adus acasa,a fost din ce in ce mai slabit,i se ingalbeneau frunzele desi l-am tinut in cele mai bune conditii, si a chelit de tot iarna asta :( au in schimb diversitate, dar ce folos, caci la asa preturi exagerate (dupa parerea mea) si la asa prezentare...degeaba
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu tot magazinul din Berceni il vizitez mai des, dar nu mi se pare ca ar fi asa o situatie dezastruoasa. Adevarat ca a fost o perioada cand anumite plante aveau daunatori. Probabil ca Victoria n-a vazut cum angajatii stateau sa dea cu spray pe fiecare planta cu probleme. Si au reusit sa le scape pe multe. Nu-i laud, dar parerea Victoriei mi se pare exagerata. Cand cumperi ceva dintr-un magazin se presupune ca stii exact ce cumperi. Nu?
 
Sus