Genul Rebutia

tzep

Well-Known Member
Moderator
In aprilie am achizitionat mai multi cactusi, printre care si Rebutia fulviseta. Astazi primul boboc s-a transformat intr-o floare. :D

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Deosebita floare! Sa-ti traiasca si s-o vedem cu flori si anii urmatori. :clap: :visator: :D
 

andre

Member
Buna dimineata

Vad ca va bucurati de florile de Rebutii si, cum au inflorit si la mine cateva, sa vi le arat.
Rebutia pygmaea v. eos, v. ellegantula, v. orurensis


Rebutia vulpina:


Rebutia cv. Snow White:


Rebutia kariusiana:


Rebutia senilis:


Mai au si altele boboci, iar pe masura infloirii o sa revin cu poze, ca acum este vremea lor!
 

adite

Active Member
Cred ca este rebutia, desi pe ghiveci scria „Mammalaria”. Nici macar mammillaria!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Minunata, delicata si ... galbena, cum imi place mie. :visator: :indragostit:
Felicitari! :D
 

adite

Active Member
Multumesc! Si mie mi-a „sarit in ochi” cand am vazut floricica pe care o avea si am plecat cu cactusul acasa. Dupa ce l-am platit, bineinteles! :D
 
Salut

este unul din genurile mele preferate; de fapt, sper ca saptamana asta sa imi imbogatesc colectia cu noi specii / exemplare, pentru ca azi plec impreuna cu John Pilbeam (presedintele bcss) si inca 2 buni prieteni, intr-o excursie prin cateva nursery olandeze; plante incepand de la 1.5 euro, asa ca probabil ca voi risca si voi cumpara mai multe din fiecare, in speranta ca o sa va placa si voua si voi gasi amatori pentru ele :D ; o sa ajungem si la o nursery numai de suculente, pe langa Amsterdam, sper sa gasesc si acolo lucruri interesante; pe duminica viitoare, daca timpul imi va permite (ma intorc sambata in jurul pranzului), sper sa revin cu o lista si cu poze

Ciprian
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Salut Ciprian!
Drum bun, petrecere frumoasa si cumparaturi deosebite!
Asteptam cuminti sa ne povestesti ce-ai vazut, cu dovezile de rigoare. :wink: :D
 

gino

Member
Rebutia spegazzini


Rebutia flavystila


Rebutia arenacea


Rebutia senilis


Rebutia fiebrigii
 
Sus