Genul Rebutia

tzep

Well-Known Member
Moderator
Andreea, nu te supara ....nu e crem .....Gino e mult mai aproape cu ....portocaliul, iar Cornelia a descris exact somon. Eu initial m-am gandit la apricot (nuanta caisei coapte), dar cel mai aproape e Cornelia! :) :marfa:
 

andre

Member
Corect! N-as fi stiut sa o definesc mai bine. Dar in orice caz, crem nu este!
Oricum nu trebuie sa ne asteptam de la barbati ca sa defineasca atat de bine culorile, ca somon, apricot, eu as fi spus ca este o nuanta mai deschisa de portocaliu.
 

andre

Member
A ta s-a mai decolorat, poate din cauza ca e mai batrana... :rofl:
In orice caz, florile sunt la fel de frumoase.
 

marioara

Member
Gino nu stiu daca ma iubesc cactusii, dar eu :indragostit: Andreea abia astept si eu sa fie o colonie, dupa mine asa arata cel mai bine o rebutie si in general cactusii care fac colonii. Acum :rugaciune: sa faca radacinii.
 

andre

Member
Pot sa-ti dau un sfat, din invataturile lui Gino. Daca o planta nu are radacini, in schimb are boboci, acestia trebuie extirpati ca planta sa-si canalizeze energia in a face radacini, nu flori.
Acum, ca te-ai bucurat de fumusetea florii, daca o vezi ca vrea iar sa-ti arate ce poate, va trebui sa-i dai la ... boboci! :rofl:
 

Blitz

Active Member
Am o mica problema- am de la Gino 2 rebutii (de fapt una este la "copii" la mine a ramas "r. febrigii"). Fenomenul este acelasi: fac pui, dar nici urma de flori :eek:

Si cand ma gandesc ca cea a copiilor a venit de la Gino la mine cu boboci (si a durat aproape 1 saptamana sa capact pachetul), nu a pierdut bobocii, au inflorit in drum spre Timisoara in portbagaj- si NU INTELEG NIMIC: ambele sunt viguroase, frumoase- dar FLORI NU FAC (se ocupa de produs "puiuti" :rofl: :rofl: :rofl: ). Este normal asa sau, daca nu, unde gresim :oops:

Multumesc anticipat pentru sfaturi, sugestii, critici :D
 

adrianam

Well-Known Member
Iarna trebuie tinuti la racoare destul de mare, atat cat sa nu inghete si nu prea trebuie udati daca temperatura este scazuta.
Eu tin toti cactusii intre geamurile ferestrei, la rece, si acum au toti boboci.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Blitz mai ai un pic de rabdare. Iarna aceasta a fost lunga si plantele inca nu s-au dezmeticit bine. Tu peste iarna le-ai tinut unde trebuia, au fost la somn, deci o sa infloreasca. Marioara in fiecare an ne "imbolnaveste cu trufandalele" ei, dar le tine intr-un balcon, alte conditii fata de ale tale.
Nici ale mele nu s-au dezmortit inca, asa ca asteptam, admirandu-le pe ale Marioarei. :rofl: :wink:
 

magda

Active Member
Moderator
Stai linistita Sigrid. Ale mele abia acum formeaza niste bobocei minusculi; abia sunt cat gamalia de ac si asta la cele mai harnice. :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Asa Marioaro, arunca cu flori spre noi, sa ne imbolnavesti de tot! :clap: :indragostit:
 

Blitz

Active Member
Super, marioara :D

Problema mea este rabdarea- dar cred ca de aceea am cactusi. sa ma invat cu doamna Rabdare :oops: :rofl:
 
Sus