Genul Rebutia

cornelia

Fondator
Membru staff
1. Cornelia:
Pentru prima oara de cand o am Rebutia mea are boboci. Uf! Abia astept s-o vad inflorita. Iarna a stat in balcon, la temperaturi de 4-10 grade. Umiditatea din aer a fost destul de ridicata din cauza ca balconul este in dreptul bucatariei. Asa ca udarea am facut-o rar. Cred ca in decembrie si ianuarie nu i-am pus apa deloc. Iar in celelalte luni, cam 1 data si doar la suprafata.

2. Kati:
Una din rebutiile mele se apuca din ianuarie-februarie sa "produca" boboci, dar nu infloreste decat prin aprilie-mai. Intre timp unii dintre bobocii timpurii se usuca, si se formeaza altii, care apuca sa creasca, si sa si infloreasca.
Am mai observat la o Sulcorebutia un boboc, si la inca doua rebutii mici niste inceputuri de bobocei minuscului. Interesant este ca fiecare specie de Rebutia infloreste intr-o perioada anume - cel putin la mine.

1. Cornelia:
Tot plantuta de anul trecut are boboci si acum. Abia se formeaza. Nici nu credeam ca vor exista tinand cont ca peste iarna numai repaus n-a fost ala la 13-15 grade.

Pana acum s-au deschis inca 2 flori, dar n-am reusit sa le prind la maxima inflorire si sa le pozez. Asa ca abia azi s-a petrecut sedinta foto:


 

dr Cactus

Member
Genul Rebutia e pur si simplu extraordinar! Unele plante impresioneaza si prin spinatie, dar florile sunt de-a dreptul fantastice cu o paleta de la alb trecand prin galben,portocaliu, roz, mov pana la rosu inchis. Plantele infloresc primavara, in aprilie-mai si uneori au si o inflorire de toamna, mai saraca. Exemplarele mari pot face sute de flori anual; am avut peste 100 de flori deschise simultan/exemplar. Am peste 100 de specii si forme si abia astept sa fie toate florifere.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca ai poze cu Rebutia inflorite, ne-am bucura sa admiram si noi frumusetile acestor flori! Multumim!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Preferate, preferate ....dar deja la tine e "dezmat" in toata regula la florile cactusilor! :eek: :visator: :clap: :clap: :clap:
 

dr Cactus

Member
Rebutia krainziana aureiflora


Rebutia senilis v liliacinorosea


Rebutia senilis v kesselringiana


Rebutia spegazziniana fa Heg 33B
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adarianul, chiar daca nu am palarie, cum totul este virtual, considera c-o am si da-mi voie s-o scot in fata realizarilor muncii tale si a colaboratorilor tai! :hipnotizat: :clap:
 

Blitz

Active Member
Si Rebutia mea de la Gino este cu bobocii mari, numai-numai sa se deschida :D Si asta dupa ce saracuta a avut de suportat socul transportului, replantarii, etc.

Revin cu poze cand e complet deschisa prima floare.
Multumesc, Gino!
 

gino

Member
Marioara, sunt absolut convins ca iubesti cactusii...
Dar sa stii ca si ei te iubesc pe tine ! :D
Eu iti trimit un butas...si la tine infloreste ! :eek:
Cum vine asta ? :eek:
Oricum, ma bucur ! :D
 

andre

Member
Sus