Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
atunci o sa dau o fuga pana la fito-farmacie. :) stiti cumva de cate ori trebuie sa aplic tratamentul (adica cum imi dau seama daca planta a scapat de daunatori) si la ce interval de timp trebuie stropita. multumesc anticipat. :*
 

Kati

Active Member
Roxana, nu stiu daca e nevoie sa il folosesti de mai multe ori sau nu, stiu doar ca atunci cand am incercat cu petuniile, deja dupa o stropire s-a vazut diferenta. Dar o sa intreb o cunostinta de-a mea si o sa-ti spun exact.
 

Roxana

Active Member
superba! sa te bucuri de ea!

observ ca si la tine varfurile frunzelor sunt galbene. stii cumva care este cauza (pentru ca si eu am aceeasi problema)?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Dorina! Am avut si eu candva una, din pacate aproape moarta cand a ajuns la mine dar a reusit cu ultimele puteri probabil, sa faca niste floricele.
Superba floare, sa-ti tot infloreasca!
 
Va multumesc, fetelor!
Varfurile galbene fac parte din viata ei si sunt o problema necunoscuta. Cand am cumparat-o, varfurile erau arse si eu le-am taiat cu foarfeca. Ca am reusit sa le mentin doar galbene 2-3 ani, este bine. Nu stiu de la ce se fac asa. Practic, cand apare o frunza noua, asa are varful. Anul acesta cand am plecat de acasa 5 zile (pe caldurile alea mari) le-am udat, cand m-am intors la 2 frunze varfurile erau mai galbene. Sa fi fost lipsa apei? Nu stiu.
Aceeasi problema este intalnita si la Miltonia. Am cumparat una de pe ebay si avea varfurile ingalbenite si cu puncte negre. Ori aceasta Beallara are cel putin 25% din Miltonia.
Mie imi place de ea ca este o planta rezistenta. Am plecat la drum cu 2 bulbi si fara nicio radacina. Am cumparat-o toamna si vara urmatoare a inflorit. Nu-i place curentul de aer rece. Anul acesta am pierdut o floare ca am lasat geamul deschis cand afara arau 18 *C. Iar anul trecut am pierdut o tija ca am mutat orhideea in plin aer conditionat.
Dupa aceste flori, va trebui sa o replantez ca nu mai are loc in ghiveci.
Eu mai am si o alta teorie, legat de frunzele unor orhidee: Cambria, Miltonia, Miltoniopsis. Toate acestea au frunzele sensibile: apar puncte negre pe varfuri, se ingalbenesc. Poate ca la acestea ar trebui folosita numai apa distilata (demineralizata) si mai rar udate cu apa de la robinet.
Excludem faptul ca o doza de fertilizant 1/2 duce la aparitia de pete negre si galbene pe frunze, caz intamplat mie la Miltoniopsis, cu moartea frunzelor, in final.

Mikiduzza, mai asteapta, poate se mai deschid boboci, de obicei asa se intampla.
La mine, dintre cei 2 bulbi frati batrani, unul face intotdeauna mai multe flori.
 

mikiduzza

Member
eu beallara o tin pe pervazul balconului deschis...
si anul acesta si anul trecut am tinut-o tot acolo...
a inflorit si anul trecut si acum....
are parte si de soare dimineata, curenti, ca doar mai bate si vantul.. :p si ii merge bine ;-)
 
Nu gasesc alta explicatie la acea floare uscata dupa o saptamana de la inflorire. Iar anul trecut, am asezat-o exact unde batea un aer conditionat, dupa ce au inflorit toate florile. Dupa o saptamana, au murit toate florile de pe o tija si a ramas doar cu o tija cu flori. Cum de a supravietuit numai o tija? Mister. Ca doar erau la 5 cm distanta.
 

Kati

Active Member
Roxana, am intrebat si mi-au spus in felul urmator:
daca este mucegai, atunci trebuie dat cu Rovral sau Bravo, daca este fainare, atunci dai cu Topsin si se poate repeta peste cateva zile de 2-3 ori.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus