Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
La mine infloreste cam pe la sfarsitul lui mai ,inceput de iunie dar a fost inflorita si in noiembrie si ianuarie.Cred ca nu e o regula.
 

Camik

Active Member
Sa-ti traiasca Dorina!
E frumoasa!
A inflorit si la mine burrageara.De data asta cu 3 tije si la culoare asa cum am cumparat-o...
 

Catalin

Member
Buna seara!
De curand una din cele 2 Cambrii pe care le detin de jumatate de an(le-am luat la reducere de la Simfonie in primavara :nefericit: ) acum are o tija in forma de S(es) datorita faptului ca nu a vrut sa iasa cand era inca "in fasa",se indoise printre frunze si a trebuit sa o mosesc eu dar tot stramba a ramas...in fine nu asta e problema, dar unul din cei 3 boboci si anume cel din varf, cel mai mic, s-a ingalbenit cu tot cu petiol sau cum se numeste tijutza acea scurtutza care leaga floarea de tija mare...oare se mai deschide?vor avea probleme si ceilalti 2 boboci?care sa fie cauza?
Sunt foarte fericit ca am nimerit printre pasionbatii de orhidee!!! :dans:
In prezent am 15 Phaleonopsisi, 8 dendrobium, 2 Cambrii, 2 Miltonii, 2 Vanda, 1 Oncidium din acela cu frunze multe si galbene tot de la reducere nu mai avea flori, doar tije si eu destept m-am grabit sa tai tijele ..asa ,si 1 pui de Cymbindium
Numai bine va doresc!
 

adite

Active Member
Frumoasa colectie! Probabil ca nu i-a placut ceva bobocului sau a fost afectat cand incercai sa scoti tija ingramadita. Daca ceilalti boboci nu au nimic, este bine.
Cele cateva asa-zise cambrii pe care le-am cumparat la reducere sau cu pret intreg, in vara, au avut radacinile distruse. Una singura, cea mai amarata, inca nu si-a revenit prea bine, celelalte au radacinute noi. Sper sa vad si eu ce am cumparat, dar inca nu creste nici o tija. Important este sa creasca radacinile care hranesc plantele, apoi sa vina florile.
 

Catalin

Member
Am gresit, aveam 4 cambrii, toate de la reducere si inca nu stiu ce fel de flori au
Astazi m-am indurat de o amarata de la Brico, o orhidee nu o vanzatoare, pe care o filez de 2 saptamani, are frunzele blegite dar m-au atras aspectul lor, nu ma prea pricep la identificarea speciilor, are un pseudobulb normal,din el da un lastar, iar frunzele un verde foarte inchis,cutate longitudinal nu plate, si mai subtiri si mai lucioase decat cambriile,miltoniile etc
Bineinteles pe ea scria orhidee mix 21.15 ron redus...daca ma vedea cineva ca dau banii astia la halul cum arata sigur ar fi zis ca-s nebun..frunzele cazute,una aproape rupta,dar pare sanatoasa,adica viabila sa zic mai exact
Din scurta mea descriere va dati cu parerea ce ar putea fi?
 

Camik

Active Member
Noi nu putem vedea o imagine cu ce ai tu acolo ,nu avem poze, dar tu poti sa te uiti prin colectiile noastre ca sa-ti dai seama ce ai tu.
Spor la cautat! :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus