Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
Am observat ca pe frunzele Cambriei au paparut niste pete nici maronii. Care este cauza si cum pot scapa plantuta de ele?
 
Eu am citit ca este specific acestei orhidee.
Pe a mea (Colmanara Wildcat Bobcat) am mutat-o la lumina un pic mai putina, dar punctele au aparut si pe bulbul nou. A fost o banuiala a mea, dar nu asta este cauza. Posibil calitatea apei. Nu am incercat cu apa demineralizata.
Eu asa am cumparat-o, cu puncte negre pe frunze. La mine, acum, ii creste o tija din bulbul nou. Dezvoltarea ei a fost foarte buna si rapida, asa ca nu ma ingrijoreaza deloc acele puncte.
Acum, daca tu ai pete si nu puncte, vorbim de doua lucruri diferite.
 

Roxana

Active Member
Am scos azi plantuta din ghiveci ca sa vad in ce stare sunt radacinile... erau subtiri si de culoare galben-albicioas. Nu cred ca este semn bun, nu? Sa fie din cauza lipsei de apa? Oare o mai pot salva?
 
Nu stiu ce fel de Cambrie ai tu, pot sa-ti spun cateva detalii legate de a mea, in speranta ca te ajuta. Radacinile sunt subtiri, albe, usor galbui, in special cele batrane. Atunci cand are nevoie de apa, bulbii vechi isi micsoreaza volumul. Se strang, ca atunci cand se deshidrateaza un fruct. Dupa ce o ud, a doua zi isi revin, adica se umfla la loc. In 4 zile de concediu, s-au facut aproape plati. Banuiesc ca radacinile erau foarte uscate daca planta si-a consumat rezervele de apa din bulbi. A doua zi erau refacuti. La bulbul cel nou, nu apare aceste simptome.
Daca este udata prea mult, apar pete galbui pe varfurile frunzelor.
 

Roxana

Active Member
Nu stiu exact ce Cambria este, dar iti pot spune ca se gaseste la toate supermarketurile, deci este o specie comuna. Dupa descrierea ta, par a fi in regula radacinile Cambriei. Bulbii (din care ies frunzele, daca la ei te referi) sunt stafiditi, iar daca le pun apa tot nu-si revin. A mea are niste pete brune...nu stiu din ce cauza. am pus niste poze in posturile de mai sus.
 
Nu pot sa vad pozele de la serviciu, din pacate. Si la mine bulbii batrani sunt ridati si usor stafiditi. Cand planta are nevoie de apa, ridurile se adancesc, iar bulbii isi pierd din volum. Cu cat au nevoie de mai multa apa, cu atat se stafidesc mai mult.
Nu este neaparat nevoie ca orhideea ta sa se comporte la fel. Cert este ca are nevoie de multa apa, vara. In 4 zile pline, la mine, bulbii se facusera aproape plati.
Toate Cambriile au mici pete (2-3mm) pe frunze, in special spre varfuri. Se pare ca este specific pentru aceste orhidee. Nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza ei. Doar asigura-i necesarul de apa. De obicei, au o dezvoltare rapida si ar trebui sa vezi semne ca ii cresc bulbi noi. Nu au perioade de repaus si nu au nevoie de multa lumina.
Ca exemplu, pe a mea am udat-o duminica si ieri (miercuri) si, mai mult ca sigur, sambata trebuie sa-i dau apa, din nou (temperatura balcon 29-30*C).
 

Kati

Active Member
Roxana, incearca sa faci niste poze putin mai clare si intr-un loc mai bine luminat.
Ai tinut planta la soare sau la lumina puternica cumva? Si spui ca pe dosul frunzelor se observa petele mai bine, nu si pe suprafata lor? La prima impresie am avut banuiala ca ar fi stat la soare si frunzele s-au inrosit. La unele orhidee frunzele se inrosesc, la altele devin galbui sau patate de la prea multa lumina. Dar orhideea ta poate suferi si de altceva, ne mai dam cu parerea cand vom avea pozele noi :D
 

Roxana

Active Member
Am facut mai multe poze, sper sa se vada mai bine :rugaciune:: http://s318.photobucket.com/albums/mm43 ... 20bolnave/
Pozele sunt facute pe dosul frunzei, pentru ca pe parte superioara nu prea se vad petele (care sunt de culoare maro). Sunt mai accentuate spre varful frunzei dorsale si pe marginile acesteia. Petele au aparut si pe pui si pe bulbii tineri. Planta are unele frunze usor ingalbenite, mai ales la baza, spre bulb. Din cauza soarelui nu are cum sa fie pentru ca nu o tin in soare, sta pe pervazul din sufragerie (la sufragerie am si balcon unde sunt cactusii si suculentele, care mai iau din lumina) unde are lumina (nu multa, zic eu...acolo am si Phale si doua violete).
 

mikiduzza

Member
nu sunt cumva paianjeni rosii?
ia o bucata de vata/disc demachiant imbibat cu spirt si sterge frunzele..
ar trebui sa se vada pe vata pete mici rosii daca sunt paianjeni..
bafta!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu zic ca ar trebui sa o stropesti cu ceva fungicid.De obicei apar tot felul de pete daca planta nu e destul de aerisita si daca a ajuns apa pe frunzele acesteia.Deci cat mai mult aer in jurul ei si incearca sa nu ii mai stropesti o perioada frunzele.
 

Roxana

Active Member
Cambria sta intr-o camera aerisita mereu, iar de pulverizat nu o pulverizez foarte des. Saptamana trecuta i-am schimbat si scoarta, deci deocamdata solul este aerisit.
Am sters frunzele cu spirt si pe vata au ramas cateva puncte foarte foarte mici, dar erau mai mult negre decat rosii. :x Poate totusi nu sunt paianjeni, avand in vedere ca nu am vazut nici o panza de paianjen pe planta, iar pe frunze nu am dat de niciun daunator rosu.
Ma gandesc sa cumpar totusi un acaricid sau ceva care sa fie bun inclusiv pentru paianjeni, daca nu reusesc sa identific daunatorul. Daca stropesc planta cu Mospilan ajuta la ceva, pentru ca momentan este singura solutie pe care o am in casa? Daca nu, ce pot sa cumpar ca sa stiu sigur ca am scapat de aceste ganganii?
 

Roxana

Active Member
Foarte bun si util linkul. Multumesc. :*
Dupa cum arata frunzele si descrierea cred ca este Cercospora sau Guignardia (dar a mea parca are o "forma mai usoara"). Ca tratament ei recomanda Mancozeb. Se poate utiliza si altceva? (Eu am deja acasa Mospilan, Nissorun si Omite, dar nu stiu daca vreunul ajuta)
 

Roxana

Active Member
atunci il voi folosi pe acesta. de cate ori trebuie sa stropesc planta si la ce interval de timp?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus