Calla / Zantedeschia

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu un bulb de cala galbena in ghiveci si, desi avea mugurasi, nu misca deloc. S-o fi molipsit de la achimenes, ca si aceia au un ritm de crestere... :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se dezvolta ceva mai greu in ghiveci, insa va incepe sa scoata lastarii, mai ales daca lasi ghiveciul la soare.

Bebe Iris, la toamna cand voi scoate rizomul de la cea galbena iti voi da din el. E foarte frumoasa, cu floare maricica. O am de mai multi ani si este singura cala care mi-a inflorit in fiecare an.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cala Picasso pusa in pamant la inceputul lui Aprilie are 2 boboci de floare deja :dans:
cea alba, pe care am avut -o pana acum in ghiveci se simte bine in pamant, dar deocamdata nici un boboc de floare :astept:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a inflorit cala "Picasso" :)


e superba, si frunzele sunt foarte decorative cu picatele albe pe ele :D
Multumesc frumos doamnei minunate de la care am primit bulbul :oops: :oops:
 

kerkyra

Well-Known Member
Bulbul meu de cala galbena tot nu misca in ghiveci. Credeti ca ar avea sanse mai mari mutat in gradina?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Corina, la ale mele le merge super in gradina :D
nu ai vazut ce frumos a inflori cea Picasso, in mai putin de 2 luni de la plantare in gradina?
eu m-am chinuit anul trecut cu cea alba in ghiveci :( si nici o floare :(
anul asta am mutat-o in gradina si e foarte viguroasa, sper ca vara aceasta sa ma bucure si ea cu flori :D
 

kerkyra

Well-Known Member
O s-o mut si eu, desi gradina blocului e... in curs de amenajare de catre mine si vecina de sus. Restul lumii, cu adunatul florilor :x Asta e, incerc, nu inteleg de ce nu misca absolut deloc, nu e putrezit, are mugurasi si asa sta de cand am luat-o. Daniela, e expo de flori la Craiova incepand de maine si punem de o intalnire duminica. Nu vii? :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Daniela, am pus ieri bulbul de cala in gradina din fata blocului. Dar ma intreb acum daca nu s-o mura de la ploile astea. Sa-l las acolo, sa-l scot si sa-l pun cand s-o mai indrepta vremea? Tot aseara am pus si seminte de regina noptii, oare am sanse sa iasa ceva? M-a apucat si pe mine gradinaritul pe ploile astea :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
Corina, si a mea a stat in ploaie, unde mai pui ca e plantat undeva mai la umbra, deci nu se usuca pamantul asa repede dupa ploaie, dar i-a placut :D
Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji, las-o sa se acomodeze singura :wink:
Mi-ar placea sa revad Craiova, insa duminica e ziua tatalui meu, asa ca punem de un mic party :D
Iar in privinta calatoriilor, anul asta va trebui sa fiu mai cuminte :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc pt incurajari, o las acolo, desi la cat a turnat si cat nu a vrut sa iasa in ghiveci. Asa-i trebuie, daca nu i-a placut in casa :rofl: .
Imi pare rau ca nu ne putem vedea, la multi ani tatalui tau. Poate cu alta ocazie, noi mai ajungem prin zona in week-end-uri vara :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu trebuie sa-ti faci griji, eu stiu ca la origini calele sunt plante de mlastina :)
stiu ca am vazut intr-o telenovela ( cred ca acum vreo 10 ani) cum culegea unul cale din lac, direct din barca :rofl: , telenovela se numea "La viuda de Bianco"
 

sicamin

Member
Si la ale mele ,cele puse in gradina le merge bine ,dar cele din ghiveci sant mai desirate.Inca nu au inflorit nici una din ele,dar nu au decat o luna de cand le-am pus ,asa ca astept cuminte. :wink:

 

kerkyra

Well-Known Member
Sa inteleg ca intr-o luna au crescut atat din bulb? :eek:
Azi la expo de flori am vazut cale la ghiveci mari, dar care aveau florile trecute, si ele parca erau un pic ciufulite (dar nu uscate), la 5 lei. Oare merg puse in gradina?
 
Sus