Calla / Zantedeschia

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In principiu se pun in pamint dupa ce a trecutpericolul de inghetz. Bulbii mai rezista la ceva temperaturi negative daca sint in pamint... dar frunzele nu.
De obicei eu ii plantez in aprilie, cind nu mai este pericol de temperaturi negative... in Banat.. cam dupa 5 -10 aprilie se intimpla rar sa mai dea inghetzul... plus ca la cale le trebuie 1-2 saptamini sa rasara.
 

marirogo

Active Member
gabi d a spus:
nu vreau sa fiu sacaitoare...dar daca o las in ghiveci???? ca gradina nu am. ma gandesc ca nu are de ce sa nu infloreasca - o sa am grija sa o mut intr-un ghiveci cat se poate de mare ca sa se poate "desfasura" in voie.
Nu e foarte indicat sa fie in vase mari pt ca nu infloresc, isi folosesc energia pt a se inmulti.
Asa ca in functie de ceea ce iti doresti de la ele alegi vasul in care sa le pui.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Timy, e superba cala ta alba! :visator:

Am vazut azi in Brico Baneasa niste cale inflorite superbe: albe, rosii (mabngo) si negre (grena foarte foarte inchis)... Cam scumpe din pacate... 50 lei ghiveciul, dar erau o frumusete. :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vorba lui Mymo, aia rozosina te baga-n pacat! Cred si eu ca ti s-a lipit de mana! :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Ma gandeam sa le mut maine in niste ghivece mai mari ca deja le-au iesit radacinile pe la baza ghiveciului actual si par ingramadite. Vreau sa aiba loc sa respire. Insa nu vreau sa le deranjez inflorirea. Stie cineva daca sunt sensibile la mutari/translari in timpul infloririi?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cornelia, imi pare rau , nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare. Daca nu ai mutat-o deja, poate e mai sigur sa o lasi in ghiveci pana ii trec florile.

Azi am replantat bulbii de cale in gradina. Si cum le plantez in aceleasi locuri, am dat peste doua cuiburi de cale pe care nu le-am mai gasit in toamna ca sa le scot. Bulbii din pamant s-au pastrat impecabil peste iarna si au crescut.

Ce am constatat:
- in decembrie cand am scos din gradina bulbii pentru iernat, i-am gasit afundati destul de mult in pamant si aratau atat de bine incat la unii chiar ma gandeam ca parca nu avea rost sa ii scot.
Spre deosebire de cale, rizomii de canna indica (pe care tot atunci i-am scos din pamant) aratau afectati de ger.
- Pamantul in care au stat bulbii de cale uitati peste iarna nu retine apa.

M-am hotarat ca la toamna sa scot din pamant doar bulbii de cale care stau in pamant umed.
 

sicamin

Member
Eu am pus abia acum in gradina bulbii de calla. Am in ghiveci pusi 2 bulbi din februarie si au facut doar frunze de juma de metru. :rofl:
Mirela,iti doresc sa infloreasca ,daca au fost asa rezistente la iarna trecuta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu in prima saptamana din martie am pus in ghiveci un bulb de cala Picasso, vreau sa va zic ca saptamana trecuta a trebuit sa-l mut in gradina, pentru ca desi avea doar 3 "colti" de 5 cm, radacinile deja epuizasera ghiveciul :eek: :eek:
pe pachet scria ca in aprilie se pot pune in gradina :D acum astept sa infrunzeasca si la vara sa infloreasca :D
 

mirela06

Active Member
Drept sa va spun eu nu am crezut ca sunt atit de rezistente dar am fost convinsa ca asa trebuie sa fac, sa incerc si sa-mi dovedesc mie sau altora ca, uneori se pot intimpla si intimplari intimplatoare :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Calele mai rezista si peste iarna in gradina... mai ales cele albe mari... dar de obicei nu rezista multe ierni la rind, decit daca au un loc protejat sau microclimat. Ce le omoara nu e atit frigul ci apa cu frigul... adica daca sint protejate cu mulci si o folie deasupra, exista destule shanse sa reziste bine, deoarece nu se formeaza gheazta in jurul lor. Aici ma refer la calelel albe mari... alea colorate sint mai putin rezistente la frig decit cele albe mari.
Am vazut la destula lume cala alba mare care a rezistata 5-6 ani in pamint.....datorita faptului ca avea microclimat (o curte mai protejata, un coltz linga fundatia casei)..si apoi intr-o iarna grea au disparut...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am avut surpriza sa descopar ca am uitat iarna aceasta in gradina vreo 2 cuiburi de cale. De obicei le plantez primavara in aceleasi locuri si astfel le-am descoperit. O duceau foarte bine. Si nu am cale albe.

In decembrie cand am scos bulbii din pamant am constat ca marea majoritate o duceau foarte bine. Singurii care erau pe jumatate putreziti au fost cei plasati langa scurgerea unui burlan. Deci asa cum spunea Popgeo, apa asociata cu gerul iernii le dauneaza. Daca solul are drenaj bun, au sanse sa reziste in gradina. Mai ales ca din ce am costatat, peste iarna bulbii se afunda singuri in pamant din ce in ce mai adanc.
 

marirogo

Active Member
Interesant, n-as fi crezut ca rezista peste iarna in gradina. Eu am tinut intotdeauna calele in ghivece, de fapt in galeti mari.
Dar acum mi s-au inmultit, de nu vor mai incapea si probabil anul viitor le voi pune in gradina.
 
Sus